PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Forum çok mu sakin?

tdepkamil
27-02-2012, 19:31
forum kurulduğu günden beri hergün ziyaret ediyorum. Ara ara paylaşımda da bulunmaya çalışıyorum. Ancak forum çok sakin. Sanki bu aralar iyice bir durgunluk var. Ya da bana mı öyle geliyor? Nasıl canlandırsak burayı?...

Şenol
27-02-2012, 19:33
pek fazla online sayısı göremiyorum ama olsun herşey zamanla düzelir.:) daha yolun başındayız.

mesoftbilisim
27-02-2012, 20:05
ben de günde ziyaret ediyorum joomla.gen.tr bitmez sadece insanların iş yogunlugu

Akar
27-02-2012, 21:07
Şu ara tüm yöneticilerin yoğunluğunu aynı döneme denk geldi. Benim de bazı sağlık sorunlarım var. Dolayısıyla, yöneticinin aktif olmadığı forumlar biraz zayıf kalıyor. Üyelerin çoğunluğu aktif yönetici görmek istiyor, ayrıca o anda forumda çok insan olduğunu görmek istiyor. Forumda aynı anda çok kişi olması forumun yeni zamanında çok mümkün değil. Ancak şunu söyleyebilirim ki istatistiki açıdan eski forumumuzu pek çok el tutulur veride yakalamış durumdayız.

Bu meyanda, yeni forumumuzdan haber olmayan çokça da kullanıcımız var. Halen eski forumda bizi arayanlar olduğunu farkediyorum. Halen oradan özel mesajlar geliyor. Ben artık kesinlikle eski foruma girmiyorum. Bu kararı aldığım için böyle hareket ediyorum. Arkadaşların söylediğine göre halen sadık ziyaretçilerimizden o forumda beklentileri olanlar var. Halbuki orada iş yapanlar zaten burada...farkında olmayan kullanıcılarımız var yani. Biz de 1 sefer toplu posta yaptık, kimsenin gözüne sokmadık yani :) Bunların etkisi var muhakkak.

Portal da aynı şekilde bu bizim etkin olamamamızdan etkileniyor tabii. Yeni bir oluşumuz ve bu eksikleri iyi tesbit edip, aksayan noktaları profesyonel unsurlarla yenilemeye çalışacağız.

mhusty
27-02-2012, 22:48
Aslında benim formu canlı tutma gibi bir amacım vardı , canlı tutmaktan kastım yeni dersler hazırlamak , yeni bilgiler vermek , yeni eklentiler temalar tanıtma gibi... Yanlız şu son 1 aydır bende hep iş yoğunluğuna hemde sağlıksal sorunlarla karşı karşıyayım o yüzden pek aktif değilim... Ama aytuğ abinin bir sözü vardı , "Bilgi bir şekilde onu arayanı kendine çeker." şeklinde kısa zamanda burada en uğrak yer olcak buna eminim... Arkaplanda ki çalışmalar ve kaynak oluşturma gayreti mükemmel... Ben Kısaca JOOMLA!.gen.tr Ekibini tebrik ederim bu konuda...

Ramazan SAKİN
27-02-2012, 23:31
Forum SAKİN :D
Ramazan SAKİN :D
Buraya giriş yapan üyelerin hayatlarını idame ettirdikleri işleri var. İşlerinin yanında sosyal bir hayatları ve aileleri var. Dolayısıyla bunca hengamenin içinde buraya gelip özveriyle paylaşım yapmaya çalışınca yeterli aktifliği sağlayamıyoruz.

tdepkamil
27-02-2012, 23:47
kendi adıma birşeyler yapmak istiyorum aslında. verilecek görevleri de seve seve yapacağımın bilinmesini isterim...

mimicom
28-02-2012, 02:30
Joomla'nın yeni sürümü birçok kullanıcıyı etkilediğini gözardı etmemek gerekir. Ziyaretçiler 2.5.1 sürümünü anlamaya çalışıyorlar. Bolca okuduklarınıa ve gözlemlediklerine eminim. Sonra 2.5.x sürümleri ile neler yapılır noktasına gelecekler ve taleler ardı arası kesilmeyecek. O zaman forumu ziyaretçi açısından yoğun bir trafik bekliyor olacaktır.
Joomla Portalı ekibi zaten forumun gidişatı noktasında ellerindeki verileri iyi analiz ediyorlar. Kuruluğundan beri görülüne o ki aldığı istatistiki değerler çok aşırı bir yükseklikte gidiyor. ülkemizin belki de en hızla ilerleyen bir portal-forumu ile karşıkarşıyayız. Belki bunda yapılan seo çalışmalarının da katkısı gözardı edilemez.
Görünen o ki ilerleyen günlerde ülkemizin CMS noktasında vazgeçilmez bir uğrak yeri olmaya devam edecek. Zaten aranan bir kimlik ile toplum karşısısna çıkarsan insanlar seni nerde olursan ol arar bulur. Atalarımız ne güzel söylemişler: "ekmekçiye ekmek ver, bir ekmek de üste ver"

kubilay35
01-03-2012, 00:51
Yeni bir forum için son derece normal ama sonuçta düzenli giren bir şeyler yapmaya çalışan bir kemik kadrosu var.Joomla konusunda sürekli takip ettiğim üç siteden birisidir.

Akar
01-03-2012, 00:52
Yeni bir forum için son derece normal ama sonuçta düzenli giren bir şeyler yapmaya çalışan bir kemik kadrosu var.Joomla konusunda sürekli takip ettiğim üç siteden birisidir.İnanmıyorum, bizi başka iki siteyle mi aldatıyorsunuz :D

kubilay35
01-03-2012, 21:18
Akar ustam :) e normal ama mecbur biliyorsun günceli takip etmek gerekiyor ayrıca ben joomlayı genel anlamda bir kardeslik olarak gördüm her paylaşım platformu kendine özgü güzel özellikler taşıyor.Selamlar.

istemihan05
01-03-2012, 21:39
Bence sakinliğin nedeni çekingenlik. Kendimden örnek vermek istiyorum, 1 haftadır bir modül arıyorum, aradığım modülün 2-3 tanesini kurdum denedim ama istediğim gibi olmadı. Bu modülün benzerlerini kullanan ve önerebilecek bir çok arkadaşımız var. Ama ben basit bir soru veya çok soru sordum diye kendimi frenliyorum. Aslında sorduğum soruların cevabını biraz olsun bilmeme rağmen başkaları arama yaparak bulsun sorununu çözsün diyerek birazdaha alt seviyeye inerek soruyorum. Bu çekingenliği eminimki formda yaşayan birçok arkadaşımız vardır.

Birde hepimiz joomla konusunda uzman veya profesyonel değiliz. Çogu sorunun çözümünde sessiz kalıyoruz. Tabiki yaşadığımız bir sorunun çözümünü hemen anlatıyoruz.

Yani demek istediğim bu çekingenlik ortadan kaldırılırsa ve sorular sadece sorunlardan değil aranılan tema, bileşen, modül vb. gibi konulardan oluşursa buna herkesin vereceği bir cevap olur. Böylece herkez paylaşım yapmış olur ve paylaştıkça kendine güveni artar ve eminim daha çok ziyarette bulunur paylaşır.

Çekingenliğin ortadan kalkması ve bizlerin daha kolay konu açmamız için yönetimden ''Sizlerin Açtığı Her Konunun Başımızın Üstünde Yeri Var'' demelerini istiyorum :)

mhusty
01-03-2012, 21:50
''Sizlerin Açtığı Her Konunun Başımızın Üstünde Yeri Var'' :D

Bu zamana kadar forumumuzda açılan bir konu için "Arasanız Bulursunuz" , "Forumu Arasaydınız Sormazdınız" , "İlk Önce Arama Yapınız Konu Kitlenmiştir" vs. gibi kırıcı ve argo kelimeler kullanmadık , kullanmayızda ... Her açılan konuya bilgimiz olduğu taktirde cevaplamaya çalıştık... Çekingenlik olmasın bence biz bir aile gibiyiz burda , inanın Joomla! Profesyoneli olsanız bile yine takıldığınız yerler olup sorduğunuz bişeyler olmuş oluyor... Hepimiz doğar doğmaz öğrenmedik Joomla!'yı ... Bu işin ustalarına sorarak başlarını ağrıtarak öğrendik... :) Bence soru sormaktan kimse çekinmesin , Klasik bir laf olcak ama "Bilmemek Değil , Öğrenmemek Ayıptır " ...

istemihan05
01-03-2012, 22:00
Kesinlikle haklısın. Aynı soru defalarca soruldu ve kırıcı bir cümle kullanılmadı. Ben bunun böyle olduğunu bildiğim halde çekindiğim için ve ne kadar soru olursa çözümü basit bile olsa sorulsun çekinilmesin diye yazdım. Bu sayede herkez bir cevap versin sakinlik ortadan kalksın diye soru soralım diyorum..

Akar
01-03-2012, 23:36
Kesinlikle haklısın. Aynı soru defalarca soruldu ve kırıcı bir cümle kullanılmadı. Ben bunun böyle olduğunu bildiğim halde çekindiğim için ve ne kadar soru olursa çözümü basit bile olsa sorulsun çekinilmesin diye yazdım. Bu sayede herkez bir cevap versin sakinlik ortadan kalksın diye soru soralım diyorum..Vallaha çok basit; gerçek anlamda yeni başlayanlar için dahi çok basit olacak bazı şeyler sorulmadıkça foruma bakın demiyoruz işin açığı. Seneler evvel daha küçük kapasiteli forumlarda yöneticilik yaparken, bir soru geldiğinde versa daha evvel verilen cevabın adresini arayıp bulup, konuya cevap olarak eklerken bir yandan da arama yapılmasını salık veriyorduk. Şimdi büyük forumlarda bununla başa çıkılmıyor. Biz de arama yapmadan genelde 10 sefer de sorulmuş olsa cevabı yeniden yazıyoruz. Arada tabii forumda arayın diyor da olabiliriz ama bu kesinlikle cevabın kendisi olmaz. Yani forumda arayın deyip cevap vermeden bırakmayız. Bunu yaptığımız vaki değildir. Onun için çok sefer de çekinmeden sorun demişizdir.

Bilmiyorum, 7-8 senedir webmaster forumlarında yöneticiyim. Bu olay forumun yapısı gereğidir. Bir konu defalarca sorulur muhakkak. Arama yapsanız bazen bulamazsınız forumda. Nitekim herkes bir konuyu aynı başlıkla açmayacağı gibi aynı şekilde de aramaz. Dolayısıyla da çok gerekli olan mevzulara ait sorular onlarca defa sorulabilir. Nadir konular dışında gereken şeyleri belirli sabit başlıklarla sınırlayamazsınız. Sabit başlıkta da olsa üye onu sorar...biz de yapıyoruz, yaptık da zamanında. Elbette birşey lazım olduğunda önce arıyoruz ama her zaman istediğimiz neticeyi bulamayabiliyoruz.

Kısaca, sormak ve farklı kimselerden tekrar tekrar aynı soruların gelmesi florumun yapısından kaynaklanan bir şeydir. Bundan çekinmeyin. Arayın, bulamazsanız sorun muhakkak. Ararken de Google'ı kullanmanızı öneririm. Örnek Google aramaları:
aranacak kelimeler site:joomla.gen.tr
aranacak kelimeler site:forum.joomla.gen.tr
aranacak kelimeler site:tema.joomla.gen.tr
Böylece Google'a o kelimeleri bizim sitemizde aratmış olursunuz. Google vBulletinden ve diğer forum sistemlerinden daha iyi dizinleme yapar, daha iyi de netice verir; bundan emin olun :)

kaderebak
02-03-2012, 11:38
Pek yakında forum hak ettiği yere gelecektir. Bu işler zaman ister , siteyi kurduk bir ayı geçti nerede üyeler nerede canlılık demek yanlıştır..

Bir sitenin google da ve farklı arama sitelerinde yerini alması zamanla alakalı bir kavramdır , içerik olarak çok kaliteli bir site , pek yakında dolup taşar , önemli olan açılan başlığa yanıt verilmişmi , başlığı açan kişinin sorunu çözülmüş mü ?

Üyeler diğer üyelere karşı nasıl bir tavır sergiliyor ? yöneticiler xxx sitesindeki gibi sorulan sorulara , arama butonu nu kullan , görmüyormusun , aynı şeyler hakkında birçok başlık açmayalım vs. uzar gider.... gibi cevaplar vermiyorsa , genelde sorunlar çözülüyorsa , o forum kaliteli bir forum yolunda emin adımlarla ilerliyor demektir..

Ben forumlara daha çok birilerine yardım etmek adına giriyorum , çok nadir kendi başlıklarımı açıp bir şeyler sorarım , fakat şimdiye kadarki forum üyeliklerimde dikkatimi çeken şu oldu , bir adam gelmiş siteye üye olmuş ve bilmediği için diğer insanlardan yardım istemiş , ama açtığı konu daha önce bir çok kez tartışılmış , adamın sorusuna verilen yanıt , arama diye bir şey var , biraz arama kurusunu kullanmayı öğrenin , bu konu daha önce tartışıldı , gibi mesajlar çok sinirimi bozuyor..

Arkadaşım adam zaten senin siteni arama motorları sayesinde bulmuş ve bunun üzerinede yardım istemiş , ne var iki kelimeyi yazıp adama cevap versen klavyenmi bozulur ? yada karışmasan adam sorunu nu diğer üyeler ile halletse olmaz mı ? yok arkadaş olurmu bizimki forumda kıdemli , mesaj sayısı çok yeni üyeye fors atacak , işte bu yüzden çoğu forum değerini yitirip belirli bir süre sonra dağılmış kül olup gitmiştir..

Forum ahlakı çok önemlidir , sen çok bilgili olabilirsin , havada uçabilirsin , ama karşındakinden de bunları bekleyemezsin , hiç bu işleri bilmeyen biride çıkıp burada yazı yazabilir , çok profesyonel biride , ben biliyorum modundan çıkan forum toplulukları her zaman kazanacaktır..

Örnek vermek istediğim bir topluluk var Çözüm Park , bu sitenin yöneticileri her mesaja cevap veriyor , ellerinden geldiği kadar , çoğu da bilgisayarı yazılımı yemiş yutmuş , işleri gücleri yerinde sana bana ihtiyacı olmayan adamlar..

İşte benim bu forumda olma nedenim bu , Joomla Gen tr bu özellikleri içinde barındırıyor , ahlak yönünden zengin , yardımlaşmayı seven bir topluluk..

Zamanla göreceksiniz forumda adam sayısından siteler açılmayacak duruma gelecek..

Saygılar.

mhusty
02-03-2012, 20:36
Pek yakında forum hak ettiği yere gelecektir. Bu işler zaman ister , siteyi kurduk bir ayı geçti nerede üyeler nerede canlılık demek yanlıştır..

Bir sitenin google da ve farklı arama sitelerinde yerini alması zamanla alakalı bir kavramdır , içerik olarak çok kaliteli bir site , pek yakında dolup taşar , önemli olan açılan başlığa yanıt verilmişmi , başlığı açan kişinin sorunu çözülmüş mü ?

Üyeler diğer üyelere karşı nasıl bir tavır sergiliyor ? yöneticiler xxx sitesindeki gibi sorulan sorulara , arama butonu nu kullan , görmüyormusun , aynı şeyler hakkında birçok başlık açmayalım vs. uzar gider.... gibi cevaplar vermiyorsa , genelde sorunlar çözülüyorsa , o forum kaliteli bir forum yolunda emin adımlarla ilerliyor demektir..

Ben forumlara daha çok birilerine yardım etmek adına giriyorum , çok nadir kendi başlıklarımı açıp bir şeyler sorarım , fakat şimdiye kadarki forum üyeliklerimde dikkatimi çeken şu oldu , bir adam gelmiş siteye üye olmuş ve bilmediği için diğer insanlardan yardım istemiş , ama açtığı konu daha önce bir çok kez tartışılmış , adamın sorusuna verilen yanıt , arama diye bir şey var , biraz arama kurusunu kullanmayı öğrenin , bu konu daha önce tartışıldı , gibi mesajlar çok sinirimi bozuyor..

Arkadaşım adam zaten senin siteni arama motorları sayesinde bulmuş ve bunun üzerinede yardım istemiş , ne var iki kelimeyi yazıp adama cevap versen klavyenmi bozulur ? yada karışmasan adam sorunu nu diğer üyeler ile halletse olmaz mı ? yok arkadaş olurmu bizimki forumda kıdemli , mesaj sayısı çok yeni üyeye fors atacak , işte bu yüzden çoğu forum değerini yitirip belirli bir süre sonra dağılmış kül olup gitmiştir..

Forum ahlakı çok önemlidir , sen çok bilgili olabilirsin , havada uçabilirsin , ama karşındakinden de bunları bekleyemezsin , hiç bu işleri bilmeyen biride çıkıp burada yazı yazabilir , çok profesyonel biride , ben biliyorum modundan çıkan forum toplulukları her zaman kazanacaktır..

Örnek vermek istediğim bir topluluk var Çözüm Park , bu sitenin yöneticileri her mesaja cevap veriyor , ellerinden geldiği kadar , çoğu da bilgisayarı yazılımı yemiş yutmuş , işleri gücleri yerinde sana bana ihtiyacı olmayan adamlar..

İşte benim bu forumda olma nedenim bu , Joomla Gen tr bu özellikleri içinde barındırıyor , ahlak yönünden zengin , yardımlaşmayı seven bir topluluk..

Zamanla göreceksiniz forumda adam sayısından siteler açılmayacak duruma gelecek..

Saygılar.

İnanın benim bu forumda durmamın en büyük nedeni budur...Joomla!'ya ilk başladığımda google'da arama yaptığımda ilk çıkan site CMSTÜRK'tü ... Bende foruma girip ilk sorumu yönelttim aslında çok basit bir soruydu , belki basitinde basitiydi ve hiç kimse beni ne tersledi nede forumda arama yap dedi direk soruma yanıt verdiler ...Bu hoşuma gitmişti ve forumda sorularıma cevap bularak , hocalarımın yardımı ile Joomla! konusunda bilgilerim gittikçe çoğaldı ... Tabi bana karşı yapılan bu yardımlar ve hoşgörü hoşuma gitti... Bende insanlara bilgim olduğu sürece yardımcı olmaya çalıştım ve çalışıyorum... Burda olma sebebimde bu zaten ... Dediğiniz xxx sitesindede bulundum ve gerçekten insanların kendilerini bu işin süperleri sandıklarını , egolarını tatmin etmek için orda bulunduklarını gördüm... Bu acı verici bir durum... Ben tekrardan CMSTÜRK ve Joomla.gen.tr ekibine teşekkürlerimi sunmak istiyorum hepsinden Allah razı olsun ... Bu forumun hakkettiği yere geleceğini düşünüyorum..

aligultekin34
02-03-2012, 22:45
Forum gayet iyi ya. (Kendi Adıma)Biraz hazıra konmamak gerek diye düşünüyorum. Yoksa bu joomla öğrenilmiyor. Hiç olmazsa hataları deneme yanılma yöntemiyle kendimiz çözme imkanı buluyoruz :)

soranadam
06-03-2012, 05:03
Ben seviyorum.

ugurus
06-03-2012, 13:39
Aslında sırf forumda aktivite olsun diye sorular soruyorum. daha da soracağım. :)) bu beni biraz daha tembelleştiriyor ama canım sıkılıyor ne yapayım. can sıkıntısından joomla kurup site yapıyorum şu aralar.
ha gel bana site yap diyen yok mu ? var ama yapmıyorum :))

M.Enes AYDÜZ
06-03-2012, 19:27
Joomla sakinleri biraz şaşkın durumda olduğu için olabilir diye düşünüyorum. 1.5 sürümünün sona ermesinin ne anlama geldiğini merak edenler, 1.6'ya geçiş için uğraşanların 2.5'in çıkması ile şaşkına dönmesi, 1.7'nin niye çıktığını anlamaya çalışanlar falan derken joomlacılar için zor bir dönemden geçiyoruz.

2.5 sürümü, eski sürümler gibi çok fazla sorun da çıkartmıyor. Muhtemelen bu yüzden de sorulan soru sayısı az diye düşünüyorum.

Birde olaya yönetici açısından bakmaya çalışırsak, kendi psikolojimden örnek vererek, verilen emeklerin hiçe sayılması insanları etkiliyor. Kurumların zorunlu uygulanması gereken bir şablonu joomla için hazırlıyorsun, 3-5 gün uğraşıyorsun, tüm tarayıcılarda sorunsuz bir iş çıkarıyorsun, kurulumu basit birşey yapıyorsun, ücretsiz dağıtıyorsun. Tek istenilen footerdaki linkin silinmemesi. Silinmesi için 25 lira gibi 3 paket sigara parası istenmesi. Fakat bakıyorsunuz ki koskoca milli eğitim müdürlüklerinde çalışan memurlar-öğretmenler-müdür yardımcıları oradaki linki silip kendi isimlerini yazmışlar. Tamam ücret ödemeden linki silerek yapımcının hakkına girdin diyelim. En azından sistemi kendin hazırlamış gibi kendi ismini yazma... Bu tür basit olaylar yüzünden bazen bu tür ücretsiz paylaşımlar yapıp, milletin işini görmesini sağlayarak yanlış mı yapıyoruz diye düşünmeden edemiyorum. İşte bu yüzden bir sürü bileşen yazabilecek kalitede insanın bulunduğu Türkiye'den joomla için yararlı bir şeylerin çıkmamasını normal karşılıyorum.

Herşeye rağmen biz bilginin etrafına duvar örmemek sloganıyla yıllar önce bu işe giriştik. Elimizden geleni üyelerin de katkısıyla yapmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin Joomla Portalına giren olsa da, olmasa da, forum sakin de olsa, hareketli de olsa biz bu işi yapmaya devam edeceğiz. Türkiye'de Joomla adına daha güzel şeyler olacak inşallah.

Adem46
22-03-2012, 03:33
1.5' ile başlamıştım joomlaya sonra 1.6 geldi ardından 1.7 derken 2.5'in sesini duyunca TemplatePlazza gibi bende WP kullanmaya başlamıştım. Bir süre sonra 2.5 le devam edeyim dedim sadece joomlada'mı güncelleme olur diye bu defa'da CMSTURK JOOMLA.GEN.TR sürümüne geçmiş. Ben bulduysam burayı, herkes bulur :)

kuantum
07-04-2012, 10:19
S.a.
En iyi site oylaması için nereye bakmamız gerekiyor?
İlgili haber ve resimler var ama oylama butonu yok.
Yeni üyeler mi göremiyor yoksa oylama başlamadı mı?

Akar
07-04-2012, 10:41
S.a.
En iyi site oylaması için nereye bakmamız gerekiyor?
İlgili haber ve resimler var ama oylama butonu yok.
Yeni üyeler mi göremiyor yoksa oylama başlamadı mı?En iyi site için bu konuyu nerden buldunuz anlayamadım :) Mart adaylarının oylaması bitti, değerlendirmeleri de bugün bittiyor nasipse. Nisan adaylarının ise tasnifi tamamlanmadı, onlar da sanırım yarın ya da Pazartesi oylamaya açılır.

kuantum
07-04-2012, 14:16
Akar abi, forum sakin mi diye başlık görünce sakin olmadığını göstermek için burda sordum :)
mart ayı bitti biliyorum lakin nisan ayı oylaması için sormuştum. tasnif bitmediğini söylediniz.
Teşekkürler

Akar
07-04-2012, 21:15
Akar abi, forum sakin mi diye başlık görünce sakin olmadığını göstermek için burda sordum :)
mart ayı bitti biliyorum lakin nisan ayı oylaması için sormuştum. tasnif bitmediğini söylediniz.
TeşekkürlerGüzel bir bakış açısı :)