PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : joomlayı hızlandırma yöntemleri

seri_ac
01-03-2012, 16:05
iyi günler
bu başlık altında joomlayı en basit veya en profesyonel yollardan nasıl daha hızlı hale getirebiliriz onları toplarsak çok yararlı olur diye düşünüyorum..
joomla ya biraz fazla görsel eklendiğinde site fark edilecek derece de yavaşlıyor,hangi yollarla hızlandırabiliriz ?
eski forumdada tartışılmıştı burdada bir yeri olsun istedim..

Ümit
01-03-2012, 16:36
Page Speed Online - Google Sayfa Hız Testi - Joomla Portalı (http://joomla.gen.tr/google/servisler/358-page-speed-online-google-sayfa-hiz-testi)

seri_ac
01-03-2012, 17:48
evet bu sayfayı daha öncede incelemiştim onun haricinde başka neler yapabiliriz?

Akar
01-03-2012, 19:08
Joomla yavaşlamaz aslında kolay kolay. Sistemin yavaşlaması için veritabanı sorunu (yükü veya hatalı kullanımı) falan olması gerekir. Ancak sayfalar geç yüklenebilir ki bu da dediğiniz gibi resimlerle ilişkili bir sorun olabilir. Aynı sorunu Joomla değil her sistemde, hatta html sayfada yaşayabilirsiniz.

Resimleri uygun boyutlarda kullanmalısınız. 500px genişlikte gösterilecek bir resmin 1500px genişlikteki orijinalini barındırmaya gerek yoktur. Onu küçültüp sisteme öyle koyun. Ön sayfada küçük, iç sayfada büyük resim kullanacaksanız tek resim üzerinden boyutlandırma ile göstermeyin. Küçük gösterilecek olan için resmin küçüğünü hazırlayın. Yoksa küçük gözükecek olan için dahi o büyük resim yüklenir, ardından boyutlandırması yapılır, bunu unutmayın. Yani aynı büyük resim ağırlığı oluşur sitede.
Ana sayfada çok fazla sorgu bulundurmamaya gayret etmelisiniz. Gereksiz sorgu oluşturacak uygulamaları kullanmayın. Mevcut uygulamalarınızın alternatiflerini deneyip fark olup olmadığını görün. Hata ayıklamayı açarak sayfada oluşan sorguları görebilirsiniz. Sorgulardan anlamasanız da sorun değil, neyle ilgili olduğu anlaşılabilir neticede. Eski hantal eklentiler yerine daha yeni ve mümkünse JED üzerinde popüler olan eklentileri kullanın. Çünkü bunlar tüm dünyada kullanılıp test edilen ve geri bildirimlerle en fazla iyileştirilen eklentilerdir.
Çok yüklü metin içeren sayfalar için gzip sıkıştırması açılabilir. Ancak bu tür sayfalarınız yoksa gzip özelliğini kullanmayın, sistem kaynaklarına yüklenir. Gzip özelliği resimler üzerinde önemli bir etki oluşturmaz. Onun için yalnızca yoğun metin içeriği olanlarda olumlu etkilerinin gözlenebilecek seviyede olacağını söyleyebiliriz.
İyi bir sunucuda yer alın, hizmet aldığınız yerin işinin ehli olduğuna kanaat getirmedikçe daha iyisini muhakkak aramaya devam edin.
Resim, diğer medyalar ve metinler olsun, eğer anlık güncelliği takp edilmesi gereken bir siteniz yoksa, güncellemeler 15-20 dk gecikmeli yansıdığında sorun olmayacaksa sistem önbelleğinden faydalanabilirsiniz. Önbelleklemeyi açın ya da gelişmiş önbellekleme araçları kullanın. İşte bu kesin olarak performansa büyük ölçüde etki eder. Ancak dediğim gibi güncellemelerin ön yüze anlık yansımaması gibi bir handikap oluşabilir ki bu handikap son dakika haberi veren siteler dışında handikap olmaktan çıkar. Biz çok yüksek ziyaretçisi bulunan, çok yüklü ve büyük sitelerde bunu muhakkak yapıyoruz.

kaderebak
02-03-2012, 11:52
Aynen akar beye katılıyorum , joomla kesinlikle yavaş bir sitem değildir , en basit html siteden dahi hızlı açılır ve işlem yapar, asıl sorun joomlaya eklenen bileşen içerik resim ve server ı yoran eklentilerden kaynaklıdır..

Bir çok sorunda tema ile alakalıdır , bunun yanında bazı host firmalarında bazı bileşenler doğru dürüst çalışmaz, bundan önceki host firmamda easy blog ve jomsocial bileşenlerini bir arada çalıştıramıyordum..

Mesela benim şuan aktif olan sitem biraz geç açılıyor, sebebi ise yayınlananresimlerin orantısız olması , sitenin dışarıdan veri çekmesi (facebook , twitter,google, maps ,reklam kodları vs..) bunlar çok büyük etkendir..

Site ne kadar sade olursa o kadar performanslı olur.. Ha birde çalışmış olduğunuz host firması nın kalitesi çok önemlidir..

Şenol
02-03-2012, 14:09
çok iyi bilgiler verilmiş bu bilgileri paylaşan arkadaşlara teşekkür ederiz. :D

mimicom
03-03-2012, 01:46
Muhteşem bir yazı olmuş. Akar hocam emeğine sağlık. Çok bilgilendik gerçekten.
Ama bazı modüller varki iki resim kullanmanıza izin vermiyor. Küçüğünü thumbals olarak kendi hazırlıyor. Gnellikle manset ve haber ön modülleri bu şekilde çalışıyor. Bunlar için yapılacak bir şey yok herhalde. Bu tür modüllerin küçük resimlerini daha sonra ben silerek bir çözm yolu bulmuştum. Böyle devam ediyorum.

By_YoLcu
13-03-2012, 17:43
Ana sayfada çok fazla sorgu bulundurmamaya gayret etmelisiniz. Gereksiz sorgu oluşturacak uygulamaları kullanmayın. Mevcut uygulamalarınızın alternatiflerini deneyip fark olup olmadığını görün. Hata ayıklamayı açarak sayfada oluşan sorguları görebilirsiniz. Sorgulardan anlamasanız da sorun değil, neyle ilgili olduğu anlaşılabilir neticede. Eski hantal eklentiler yerine daha yeni ve mümkünse JED üzerinde popüler olan eklentileri kullanın. Çünkü bunlar tüm dünyada kullanılıp test edilen ve geri bildirimlerle en fazla iyileştirilen eklentilerdir.

Akar Bey Ben HAta Ayıklamayı Açtığımda Sayfam Şu Şekilde Görünüyor. Neden Olabilir?

597

Akar
13-03-2012, 18:31
Akar Bey Ben HAta Ayıklamayı Açtığımda Sayfam Şu Şekilde Görünüyor. Neden Olabilir?

597Temanız ile ilgilidir.

designerplus
13-03-2012, 20:34
0-) İyi bir sunucunuzun olmaması :)

Joomla'nın yavaşlamasına sebep olabilecekler
Maddeler Haline;
1-) Genel yapılandırmada yani configuration.php dosyasına site url'sinin SiteAdi.Com - Siteadi.com (http://www.siteadi.com) olarak girilmesi
Boş bırakılması tercihimdir çünkü seo yaptığınızda url'de yönlendirme meydana geliyor.
2-) Sitenizde kullanmış olduğunuz modüllerin mootools ve jquery java dosyalarının çakışması
3-) Sitenizdeki içeriklerde çok fazla tablo ve kod kullanılması
4-) Veritabanı ismine çok karmaşık bir isim verilmesi
5-) Siteye eklenen resimlerin boyutlarının büyük olması
6-) Editor - TinyMCE Plugin ninde kod temizlemenin kapatılması gereksiz kod birikintisi yapacağı için sql'nizi zorlayacak ve internet tarayıcınızın yorumlamasını zorlaştıracaktır.
7-) Editlemiş olduğunuz php dosyalarında gereksiz boşluk ve yorumların kullanılması
8-) Kullanmış olduğunuz temanın dışardan link(cufon, google font, fontface, javascript dosyası vb.) almış olması...
Mümkün olduğunca sitenizin çalışmasını sağlayan dosyaların kendi sunucunuzda bulunması faydanıza olacaktır.
9-) Temanızın css dosyalarında kodlamanın uzun şekilde yazılması boyutunu arttıracağı için yavaşlama sebebidir.
Örnek Kodlama;
Uzun Hali:
font-weight: bold;
font-family: verdana, sans-serif;
font-size: 11px;
line-height: 15px;
Kısa Hali:
font: bold 11px/15px verdana, sans-serif;
10-) Sitenizi her açtığınızda sql sorgusu yapılacağı için ön belleğin açık olması faydanıza olacaktır.Bu sayede gereksiz sql sorgusu olmayacağı için site çok daha hızlı açılacaktır.
11-) Kullanılmayan eklentilerin silinmemesi, açık olması Not: Kullanılmayan eklenti sitenizin temasında bulunmayan pozisyonda olsa bile gereksiz yüklenme ve sql sorgusu yaptıracağı için silinmesi veya kapatılması gerekmektedir.

Şimdilik bu kadar devamı gelecek...

Bir kusurumuz varsa ve yanlış bilgilendirmemiz varsa affola nasıl olsa üstadlar düzeltecektir hatalarımızı...
Saygılar

mimicom
13-03-2012, 23:48
Designerplus un söyledikleri kulağa küpe cinsinden bilgiler. Önemsemek gerekiyor. Emeğine sağlık, teşekkürler...