PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ kategori link modülü

ugurus
01-03-2012, 16:45
Merhaba arkadaşlar.

Benim çok basit bir isteğim var.
öncelikle derdimi anlatayım.

solda main menü var. main menude. A Kategorisi - B kategorisi - C kategorisi diye üç kategori var. +2-3 link.
A kategorisine tıklayınca A kategorisi altındaki sayfalar çıkıyor kare kare sayfa başlığı linkli + küçük resim. neyse
Sayfaya tıklayınca Sayfa açılıyor. solda menüde duruyor güzel. ama sayfanın sağında kullanılmayan bi bölüm var ve ben orayı bi modül ile kullanmak istiyorum. pozisyonun yerini biliyorum.

o sayfayı açınca. O sayfanın buluduğu kategorinin içindeki sayfalar link şeklinde basit bi karenin içinde gözüksin istiyorum.

yapı şu şekilde.

Solda Main menü (ok) ortada sayfa (ok) sağda kategori içindeki sayfaların tek linki. ( ??)

bu yapıyı nasıl oluşturabilirim ?
yardımlarınızı bekliyorum
( not elimde GK news Mode Pro var )

synthetic
01-03-2012, 17:14
Çok okunanlar modülünü kullanarak istediğinizi yapabilirsiniz. Hangi kategoriyi göstermek istiyorsanız onu sçin ve gösterilecek makale sayısını sayfanızın yapısına göre belirleyin, mesela 10.

ugurus
01-03-2012, 17:19
olabilir ! ama bu standart olarak gelmemiş bu joomla 2.5 da gözünü seveyim 1.0 sürümünün.

bunu nerden nasıl buluruz ?

synthetic
01-03-2012, 17:29
Daha önce kullanmadığım için emin olamadım şimdi yüklemede gelip gelmediğinden. Joomla 2.5 sürümünde most_read diye bir modül yok mu yani? Çok ilginç. Şu an kişisel bilgisayarım yanımda olmadığı için de kontrol edemiyorum. Neyse eğer yoksa da şuradan uygun bir modül bulabilirsiniz.

JED: Popular Content - Joomla! Extensions Directory (http://extensions.joomla.org/extensions/news-display/popular-content)

ugurus
01-03-2012, 17:35
ayıp yaw hiçbirşey yok. gözümden düşüyor joomla bu sürümü ile !!!

Akar
01-03-2012, 19:44
Türkçede w olmadığı için asıl ayıp orada bence :)

Joomla! gelişiyor, her iş için ayrı modül kullanılmıyor artık. İçerik modüllerini bu amaçla kullanabilirsiniz. Ayrıca modülleri tekrar tekrar oluşturabilir, birden fazla veya farklı yapılandırmalar kullanabilirsiniz. 1.0 ile kıyas kabul etmez.

Eğer modül yöneticisinde istediğiniz tarzda bir modül göremediyseniz Yeni düğmesini kullanarak modül türlerine bakın. Dilediğinizi seçin. Mesela son haberler, çok okunan içerikler gibi. Bunları çeşitli şekillerde yapılandırarak kullanabilirsiniz.

synthetic
01-03-2012, 19:45
ayıp yaw hiçbirşey yok. gözümden düşüyor joomla bu sürümü ile !!!

Güzel kardeşim şimdi kontrol ettim joomla 2.5'de çok okunanlar modülü standart olarak var. Emin olmadan konuşmak istemedim. Tam adı da "çok okunan içerikler".

Olmaması ihtimaline karşı da size kullanabileceğiniz modüller önerdim cevap olarak "hiçbir şey yok" demişsiniz de bunlar ne?

Flexi Trendy News - Joomla! Extensions Directory (http://extensions.joomla.org/extensions/news-display/popular-content/14749)
Recently Hit Articles - Joomla! Extensions Directory (http://extensions.joomla.org/extensions/news-display/popular-content/19537)

ugurus
01-03-2012, 20:45
Teşekkür ederim cevaplar için..

"Akar" abi yaw yav kaynamış araya kereta :) normalde nefret ederim bu tarzdan türkçe kelime içinde yabancı harf yada türkçe cümlede yabancı kelimeden. olur arada böyle :))
dediğiniz gibi yapacağım o modüllere bi göz atacağım. aslında şu an yaptığım site çoktan tamamlandı basit bir siteydi ama ben jomla 2.5 un kullanımını geliştirmek için oynamalar değiştirmeler yapıyorum.

1.0 ı çok iyi bilirdim herşeyi çok kolay basit bir şekilde yapardım 1.5 çıktı kurdum ama site yapmadım ondan sonra öyle kaldı unutuldu çoğu şey. uzun süre ara verdim internete de zaten. şu anda kısa süreliğine girdim internet alemine yine uzun süre ara vermem gerekecek.

"synthetic " dostum senin cevapların içinde çok teşekkür ederim. hibirşey yok sözünüde joomla modül ekranına bakarak söylemiştim. senin verdiğin ekranda vardı bir sürü. teşekkür ederim. çok kalbini kırıyorum bu joomlanın :))

elimdeki mod_new_gk4 modülü ile oynadım biraz onla oldu ama biraz daha oynamam lazım bide "Akar" ocanın dediği gibi yeni mod ekle diyerek deneyeceğim.

ikinize de çok teşekkürler.

Akar
01-03-2012, 20:55
Teşekkür ederim cevaplar için..

"Akar" abi yaw yav kaynamış araya kereta :) normalde nefret ederim bu tarzdan türkçe kelime içinde yabancı harf yada türkçe cümlede yabancı kelimeden. olur arada böyle :))
dediğiniz gibi yapacağım o modüllere bi göz atacağım. aslında şu an yaptığım site çoktan tamamlandı basit bir siteydi ama ben jomla 2.5 un kullanımını geliştirmek için oynamalar değiştirmeler yapıyorum.

1.0 ı çok iyi bilirdim herşeyi çok kolay basit bir şekilde yapardım 1.5 çıktı kurdum ama site yapmadım ondan sonra öyle kaldı unutuldu çoğu şey. uzun süre ara verdim internete de zaten. şu anda kısa süreliğine girdim internet alemine yine uzun süre ara vermem gerekecek.

"synthetic " dostum senin cevapların içinde çok teşekkür ederim. hibirşey yok sözünüde joomla modül ekranına bakarak söylemiştim. senin verdiğin ekranda vardı bir sürü. teşekkür ederim. çok kalbini kırıyorum bu joomlanın :))

elimdeki mod_new_gk4 modülü ile oynadım biraz onla oldu ama biraz daha oynamam lazım bide "Akar" ocanın dediği gibi yeni mod ekle diyerek deneyeceğim.

ikinize de çok teşekkürler.Yeni bir Joomla eskisini size unutturacak :)

mhusty
01-03-2012, 20:57
Yeni bir Joomla eskisini size unutturacak :)

Slogan gibi oldu :)

ugurus
01-03-2012, 21:01
inşallah ! bi sitem var açıp açıp bakıyorum hala 1.0 ile yaptığım :))

şimdi bu konuyla alakalı olarak çok hızlı bir şekilde istediğime yaklaştım.
ama iki şey kafamı kurcalıyor.

Module Articles - Newsflash bununla yaptım yapacağımı 18 sayfa vardı bende 20 sayfa göster dedim.
tamam sağda sütünda gösterdi.

sorun 1. = "Kategori2" şu şekilde bi ismi var. alttaki linklerde boyut olarak enine onu geçmiyor ama o linklerin olduğu uzun diktördgenin yarısı boş. bu diktörgenin enini nasıl küçültebiliriz ? %50 küçültsem tam olur. ( şu an position5) te.

sorun2 = ben bu modülü sadece kategori2 nin sayfalarında göstermek istiyorum. şimdi hem kategori2 sayfasında hemde içindeki sayfalarda gözüküyor. sadece içindeki sayfalarda gözükse daha hoş olur. ( olmazsa bunada şükür derim )

( ayrıca Module Articles - Newsflash yerine diğerlerini kullansam benim konumumda bi değişiklik olur mu ?) adcanced options kısmındaki şu ayarların bi etkisi olur mu ? Alternative Layout
Module Class Suffix olursa nasıl olur ?

Akar
01-03-2012, 23:54
ugurus mümkün oldukça farklı konular için farklı başlık açın ki başkaları tarafından da taranırken kolayca bulunabilir olsunlar.

Boyut değiştirme için temanın orasına etki eden css sitilini tesbit edip (firebug kullanılabilir) css dosyasından düzenleme yapmak lazım.

Bir modülü sadece belirli sayfalarda göstermek için iki yol var. Modüldeki içerik bir menüye bağlanır ve modül içinde o menü öğesine atama yapılır. Ayrıca modülde varsa menü ID seçeneği kullanılabilir.

Son dediğinizi anlamadım. class suffix bir css son eki kullanımıdır ve modülün görsel sitilleri ile ilgilidir. Bu arada yönetimde neden İngilizce kullandığınızı da anlayamadım. İngilizce tanımlarda basit sorularınıza bile cevap bulmakta zorlanabilirsiniz. Az bilenler cevap veremez.

ugurus
02-03-2012, 01:55
2-3 akfit başlığım var tek konu üzerine. ara ara açacağım başlıklar

bu sayfadaki sorunlarımı bir şekilde çözdüm. başka seçenekler seçtim gözüme güzel gözükene kadar oynadım. şu an bi sorun yok teşekkürler.

türkçe dil dosyaları ile ilgili yükleme yapmadım daha . şu an yaptığım site çok basit ve yalın bir site olduğu için hızlıca kurdum inşa ettim.
diğer sitelere yükleyeceğim dil dosyalarını ama genelde ingilizce kullanıyorum herşeyi bilgisayarda .

class suffix ve benzeri yerler için ayrıca başlık açacağım. kafama takılan noktaları orada anlatırım.

teşekkürler.