PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cron Job (Scheduled Tasks) Kullanımı Resimli Anlatım

BozTurk
03-03-2012, 18:30
Merhaba gelen bir soru nedeni ile hali hazırda biraz karışık olan Cpanel backup bölümündeki Unix sistemlerin bir özelliği olan cron job yani diğer bir tabir ile zamanlanmış görevler yada otomatik talimat kullanımını dilimin ve gücümün yettiğince anlatacağım. Şimdi öncellikle bu işlem için cpanele giriş yaptığınızı farzediyor ve ona göre anlatımıma devam ediyorum.

1. Adım olarak kontrol panelimizden resimdeki cron job simgesini tıklayarak cron jop kurulumuna başlıyoruz.

538

2. Adım olarak karşınıza aşağıdaki mevcut resim ile aynı görünüme sahip olan crop job görev talimat ekranı gelicektir.

539

Resim Açıklamaları:

1) nolu kısımda cron jops otomatik ayarları mevcur.

Burada eğer ayarlarla uğraşarak vakit kaybetmek istemiyorsak buradam size ugun otomatik talimatlar seçebilirsiniz

2) nolu kısımda cron jobsun hangi dakikalarda (0dk ile 59dk arasında) gerçekleşeceğini seçebilirsiniz

-işlemin her dakika gerçekleşmesini istiyorsak * yapmalıyız
-işlemin her 10 dakikada bir gerçekleşmesini istiyorsak */10 yapmalıyız
-işlemin her 30 dakikada bir gerçekleşmesini istiyorsak */30 yapmalıyız
-işlemin her 50 dakikada bir gerçekleşmesini istiyorsak */50 yapmalıyız .. gibi

3) nolu kısımda cron jobsun hangi saatlerde (0 ile 23 saatleri arasında) gerçekleşeceğini seçebilirsiniz

-işlemin her saat bir gerçekleşmesini istiyorsak * yapmalıyız
-işlemin saat 2de gerçekleşmesini istiyorsak 2 yapmalıyız
-işlemin her 2 saatte bir gerçekleşmesini istiyorsak */2 yapmalıyız
-işlemin her 12 saatte bir gerçekleşmesini istiyorsak */12 yapmalıyız .. gibi

4) nolu kısımda cron jobsun hangi günlerde (1 ile 31 günler arasında) gerçekleşeceğini seçebilirsiniz

-işlemin ayın her günü gerçekleşmesini istiyorsak * yapmalıyız
-işlemin her ayın 10 da gerçekleşmesini istiyorsak 10 yapmalıyız
-işlemin her ayın 2 ila 29 arasında gerçekleşmesini istiyorsak 2,29 yapmalıyız .. gibi

5) nolu kısımda cron jobsun hangi aylarda (1 ile 12 aylar arasında) gerçekleşeceğini seçebilirsiniz

-işlemin her ay gerçekleşmesini istiyorsak * koymalıyız
-işlemin her 6 ayda bir gerçekleşmesini istiyorsak */6 koymalıyız
-işlemin 1. ve 10. aylarda bir gerçekleşmesini istiyorsak 1,10 yapmalıyız

6) nolu kısımda cron jobsun haftanın hangi günlerinde gerçekleşeceğini seçebilirsiniz

-işlemin haftanın her günü gerçekleşmesini istiyorsak * koymalıyız
-işlemin her haftanın 1. günü gerçekleşmesini istiyorsak */1 yapmalıyız mesela 1.gün pazartesi
-işlemin haftanın 1. ve 7, günlerinde gerçekleşmesini istiyorsak 1,7 yapmalıyız buna göre pazartesi ve pazar olucaktır

7) nolu kısım ise cron job komut satırıdır buraya komut ekelemeden talimat vermek istersek crop jobs çalışmayacaltır.

örnek komutlar
-rm/home/kullanıcıadınız/httpdocs/cache/* ftpdeki cache klasörünün içindeki verileri düzenli olarak siler
-php/var/www/vhosts/kullanıcıadınız/httpdocs/admin/cronjob.php admin klasörü içindeki cronjob.php dosyasını çalıştırır.
-wget -o http://siteadı.com/admin/crontab.php admin klasöründeki crontab.php dosyasını çalıştırır
-ayrıca kodların sonuna >/dev/null eklerseniz cron jobsun her işlem sonunda size gönderdiği sistem mailini iptal edersiniz

not: resimler alıntıdır

bu anlatım ve açıklamalar ile kendinize uygun işlem denklemini kurup cron jobs ile işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. vakit buldukça bir başka anlatımda görüşmek üzere kolaylıklar dilerim

Ömer