PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ içerik ekleme alanında jquery kullanmak

olkunmustafa
05-03-2012, 13:34
Joomla içerik ekleme alanında yazı eklerken, ekleme alanını <body></body> olarak kabul ediyor ve normal bi html sayfası hazırla gibi içerik girebiliyorum.Javascript kodlarımı da ekleyip çalıştırabiliyorum ancak bir script kütüphanesinden faydalanmak istediğimde ne yapmam gerektiğini bilmiyorum:S

Ayrıntılı olarak anlatmak amacıyla normal bi html sayfası hazırlarken <head></head> tagları arasına src olarak "jquery1.7" gösterebiliyoruz ve altta içerik girerken de herşeyi jquery den çekiyor.Bunu joomla ya içerik girerken yapmak istiyorum.Fikri olanlar varsa şimdiden teşekkürler..

Akar
05-03-2012, 20:09
Joomla içerik ekleme alanında yazı eklerken, ekleme alanını <body></body> olarak kabul ediyor ve normal bi html sayfası hazırla gibi içerik girebiliyorum.Javascript kodlarımı da ekleyip çalıştırabiliyorum ancak bir script kütüphanesinden faydalanmak istediğimde ne yapmam gerektiğini bilmiyorum:S

Ayrıntılı olarak anlatmak amacıyla normal bi html sayfası hazırlarken <head></head> tagları arasına src olarak "jquery1.7" gösterebiliyoruz ve altta içerik girerken de herşeyi jquery den çekiyor.Bunu joomla ya içerik girerken yapmak istiyorum.Fikri olanlar varsa şimdiden teşekkürler..İçerik zaten temanın body etiketi içerisindeki alanda yayınlandığından tesbitiniz doğru. Aslında başka bir şey olması beklenemez. Dolayısıyla head düzenlemesi için yine temayı kullanmanız gerekir. templates/aktif-temaniz/index.php dosyasında ya da yarıca tanımlanmışsa başka bir dosyada olabilir, head alanını düzenleyebilir, kütüphane yolunu gösterebilirsiniz.

olkunmustafa
05-03-2012, 22:39
okey head alanına jquery hedefini gösterdikten sonra.Joomla panelinden içerik girerken yazdığım script kodları jquery i görecek mi.Yada direk içerik ekleme alanına script hedefini yazabilir miyiz acaba.Aynısını style.css dosyası içinde düşünebiliriz.??

Bunları yapamıyoruz diyelim.Ben anasayfamı index.php dosyasında manuel olarak düzenlersem ve bu girdiğim içerikleri sadece anasayfada göstermek istersem buna göre bir php kodu var mı??wordpress de "if(is_front_page()) " kodunu kullanıyorum bu tip şeyler için.Jooomla da işe yarar mı.Çok şey sordum sanırım sorduklarımı da bir yandan deneyerek cevaplayacağım ama ön bilgi almak iyi olur diye düşündüm...

Akar
05-03-2012, 22:51
okey head alanına jquery hedefini gösterdikten sonra.Joomla panelinden içerik girerken yazdığım script kodları jquery i görecek mi.Yada direk içerik ekleme alanına script hedefini yazabilir miyiz acaba.Aynısını style.css dosyası içinde düşünebiliriz.??

Bunları yapamıyoruz diyelim.Ben anasayfamı index.php dosyasında manuel olarak düzenlersem ve bu girdiğim içerikleri sadece anasayfada göstermek istersem buna göre bir php kodu var mı??wordpress de "if(is_front_page()) " kodunu kullanıyorum bu tip şeyler için.Jooomla da işe yarar mı.Çok şey sordum sanırım sorduklarımı da bir yandan deneyerek cevaplayacağım ama ön bilgi almak iyi olur diye düşündüm...Öncelikle, forumlarımız bireysel destek alanı olmadığı için farklı konularda farklı başlıklar açmaya dikkat edelim.ş Böylece diğer kimseler de taraken konulara kolaylıkla ulaşabilir.

Siteniz bir html çıktı veriyor. Dolayısıyla bunu bir bütün html sayfası olarak düşünmelisiniz. Belki o zaman söylediklerim yeterli gelir. Temanızdaki head alanına ilgili kütüphaneyi ekleyeceksiniz. Sitil dosyaları da oraya eklenir. Ayrıca zaten var olan sitil doayalarında dilediğiniz güncellemeyi yapabilirsiniz. Bir daha bir daha her içerikte çağırmak zaten mantıklı olmaz, bir sefer temanın ilgili dosyasında tanımlarsınız ve ihtiyaç olduğu yerde sistem onu referans alır. Kullandığınız Joomla bir sistemdir neticede ve size böyle bir kolaylık sunar.

Yine de içerik içinde kütüphane kullanmak istiyorum ya da başka sitil dosyasını kullanmak istiyorum derseniz bunu herhangi bir html sayfasında head etiketinde olmadan body içinde yaptığınız şekilde yapabilirsiniz. Kulanışlı ve optimize bir çözüm olmaz.

Sadece ana sayfada göstermek istediğiniz içerikler için de ana sayfanızı bu içeriklerin bağlı olduğu kategorileri gösterecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Bunu iki yolu var. Birincisi seçilmiş içerik öğelerini gösteren menü öğesi türünde bir ana sayfa menü öğesi oluşturmaki, bunu varsayılan ana sayfa olarak atamak. Diğeri ise bu tür içerikler tek bir kategoride ya da hiyearşik olarak birbirine bağlı kategorilerde yayınlanıyorsa bunları gösteren bir kategori blogu türünde menü öğesini yukarıdaki gibi yapılandırmak.

Joomla!'da içerikerlin farklı düzenlerde gösterimi zaten menü öğeleriyle mümkün olup, modüllerde ise dediğiniz tarzda kodlarla farklı düzenlemeler yapılabilir.

olkunmustafa
05-03-2012, 23:18
body alanına jquery sürücüsü gösterebiliyorsak tamamdır demektir.Gece yarısı deneme yanılma işlemlerimle tekrar bu sayfada olucam :D.Bilgiler için teşekkürler hocam

olkunmustafa
06-03-2012, 21:04
Dün gece çalışmalarım sonucu içerik ekleme alanında jquery kullanamayacağımızı anlamış bulunuyorum.Aslında amacım linkte (http://www.temodesign.com)ki gibi resimlerin üstüne gelindiği zaman appear/fade olayını sağlamaktı.

Önce varsayılan yazım düzenleyiciyi "yazım düzenleyici yok" seçtim.İçerik ekleme alanına gerekli script kodlarını girdim.Ancak kaydete bastığımda <script type="javascript" src="spry.js"> kodu kayboluyordu.

İkinci olarak da modül alanına "özel html kodu" olarak eklemeyi denedim ancak aynı sonuç oldu:S

Bende custom javascipt modülü buldum.linkten (http://extensions.joomla.org/extensions/edition/custom-code-in-modules/17122) indirebilirsiniz.Javascript leri modül olarak ekleyip yayınayabilirsiniz.herkese kolay gelsin....

Akar
06-03-2012, 21:22
Dün gece çalışmalarım sonucu içerik ekleme alanında jquery kullanamayacağımızı anlamış bulunuyorum.Aslında amacım linkte (http://www.temodesign.com)ki gibi resimlerin üstüne gelindiği zaman appear/fade olayını sağlamaktı.

Önce varsayılan yazım düzenleyiciyi "yazım düzenleyici yok" seçtim.İçerik ekleme alanına gerekli script kodlarını girdim.Ancak kaydete bastığımda <script type="javascript" src="spry.js"> kodu kayboluyordu.

İkinci olarak da modül alanına "özel html kodu" olarak eklemeyi denedim ancak aynı sonuç oldu:S

Bende custom javascipt modülü buldum.linkten (http://extensions.joomla.org/extensions/edition/custom-code-in-modules/17122) indirebilirsiniz.Javascript leri modül olarak ekleyip yayınayabilirsiniz.herkese kolay gelsin....Olkunmustafa, joomla içeriğine kod eklenebilir, bu kodlar isterseniz çalışmak üzere, isterseniz gösterilmek üzere eklenebilir. Ancak bir script kütüphanesi için önce temanızın ilgili dosyasına ekleme yapmalısınız. Bunu tekrar tekrar söylüyorum. Joomla içeriğine nasıl kod eklenebileceğini de belki 100 sefer yazmışızdır :) Orada (kodu ekleyebilmede) sorununuz olduğunu bilsem bu konu içindeki bu kadar yazıda ona da yine değinirdim. Ayrıca tam olarak yapmak istediğiniz şeyin ne olduğunu söylemeniz durmunda alternatif çözümler de belki önerilebilirdi. Pek çok şey için Joomlada basit hazır uygulamalar var, sizin yerinize bu işleri yapıyorlar. Tabii ne yapılacağını bilmemiz lazım ki önerelim. Yardım ararken biraz serbest bırakmak ve biraz daha açık olmak faydalı olur. Bu da bir öneri olsun :)

Tekrar etmek gerekirse,
Dilediğiniz tüm js kütüphanelerini temanızın head alanında işaret eder, çakışmaları önleyici tedbirler alır, sonra bunlardan dilediğinizi içerikte kod ekleyerek kullanbilirsiniz.

olkunmustafa
07-03-2012, 13:43
Ama akar hocam ben bişeyi yanlış mı anlıyorum acaba anlamadım doğrusu.Yukarda dediğim gibi içerik alanına yazdığın javascript kodlarını kabul ediyor ama "src=spry.js" gibi bir kodu kabul etmiyor ve çalışmıyor.

Head alanına gerekli yönlendirmeyi yaptığım zaman.içerik alanına script kodlarını girdiğim zaman da; atıyorum içerik alanına şöyle bi kod yazdım<div id="tutucu" onmouseover="FadeIn()"> kodunu yazdığım zaman diğer tüm kodları kabul ediyor "onmouseover="FadeIn()" bu kodu siliyor.Yoksa bende isterim içerik alanında bu kadar kolay çalışmasını ama olmuyor :'( Eğer bu dediklerim haricinde birşey varsa bilmek isterim.Şimdiden teşekkürler....

Akar
07-03-2012, 13:47
Ama akar hocam ben bişeyi yanlış mı anlıyorum acaba anlamadım doğrusu.Yukarda dediğim gibi içerik alanına yazdığın javascript kodlarını kabul ediyor ama "src=spry.js" gibi bir kodu kabul etmiyor ve çalışmıyor.

Head alanına gerekli yönlendirmeyi yaptığım zaman.içerik alanına script kodlarını girdiğim zaman da; atıyorum içerik alanına şöyle bi kod yazdım<div id="tutucu" onmouseover="FadeIn()"> kodunu yazdığım zaman diğer tüm kodları kabul ediyor "onmouseover="FadeIn()" bu kodu siliyor.Yoksa bende isterim içerik alanında bu kadar kolay çalışmasını ama olmuyor :'( Eğer bu dediklerim haricinde birşey varsa bilmek isterim.Şimdiden teşekkürler....İçerikte kod kullanabilmeniz için 1.6 ve 1.7 serisinde içerik yöneticisinde Seçenekler düğmesini kullanın, açılan modalbox içinde metin filtreleri sekmesinden kendi üye grubunuz içim filtre yok seçin. 2.5 serisinde ise bu ayar genel yapılandırma içinde kendi sekmesinden ve biraz daha gelişmiş şekilde yapılabiliyor. Filtre ayarını yaparsanız içerikte kod kullanabilirsiniz. Elbette kütüphaneleri temanın head alanında yükleyin yine.

olkunmustafa
07-03-2012, 17:27
Joomla 1.7 kullanıyorum dediklerini harfiyen uyguladım ve istediğim oldu hocam teşekkürler.Bu şekilde yaptığım her kodu kabul ediyor. :)...

Akar
07-03-2012, 19:35
Joomla 1.7 kullanıyorum dediklerini harfiyen uyguladım ve istediğim oldu hocam teşekkürler.Bu şekilde yaptığım her kodu kabul ediyor. :)...Güle güle kullanın o zaman...bize diyecek bir şey kalmadı :)

olkunmustafa
09-03-2012, 13:58
teşekkürler :D

haskan80
28-10-2012, 21:49
Akar Hocam siz bir harikasınız. Allah sizden razı olsun. Anlatımınıza ve sabrınıza hayranım. :) Teşekkürler.