PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Joomla 2.5 ile eklenti yüklerken 500 Internal Server Error hatası

alpeki99
06-03-2012, 18:53
Sitelerimin olduğu reseller hesabımda Joomla 2.5 ile birlikte bir sorun yaşamaya başladım.

Reseller hesabımdaki Joomla 1.5.25 de JCE editörünü yüklerken hiç bir sorun olmadan yükleyebiliyorum. Aynı hesabımdaki Joomla 2.5.2 de JCE editörünü yüklerken aşağıdaki hatayı alıyorum:

"500 Internal Server Error

Request Timeout

This request takes too long to process, it is timed out by the server. If it should not be timed out, please contact administrator of this web site to increase 'Connection Timeout'."

Dosya boyutları neredeyse aynı. 2.5.x ve 1.7.x sürümlerde hep buna benzer hatalartı alıyorum 1.5 sitelerde gram problem yok.

Ayarlar ve Sürümler:
Php Sürüm : 5.2.17
MySql Sürüm : 5.0.92-community-log
Tüm dizinler yazılabilir durumda

Veritabanı MySQLi olarak ayarlı idi belki hata ondandır diyerek MySQL e geçiş yaptım. Hata yine devam ediyor Debug modunda vermiş olduğu hata şu:

JDatabaseMySQL::query: 2006 - MySQL server has gone away SQL=SHOW FULL COLUMNS FROM `mo23134_extensions`

Bu sorunu yaşayan var mı? Çözüm önerisinde bulunacaklara şimdiden teşekkür ederim.

M.Enes AYDÜZ
06-03-2012, 19:44
Danimarkalı bir arkadaş bu sorunu yaşamış ve çözüm sunmuş. Orjinal adres için: Joomla! • View topic - JDatabaseMySQL::query: 2006 - MySQL server has gone away (http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f=598&t=677921)

Türkçe çözüm ise php.ini dosyasına "max_execution_time 300" satırını eklemek. Hatta yaşacağınız başka sorunlarıda önceden çözmek için komple şu satırları ekleyebilirsiniz diyor.

max_execution_time 300
max_file_uploads 20
memory_limit 48m
post_max_size 8M

Tabi bunun için sunucu ayarının php.ini oluşturmaya izin vermesi gerekiyor. Eğer izin vermiyorsa sunucu sahibiyle irtibata geçmeniz gerek.

Sorunun sebebi ise bileşenin büyük olduğu için izin verilen süre içerisinde yüklememeyi bitirememesi. Bu yüzden yükleme izin saniyesini 30'dan daha yukarı bir değere ayarlıyoruz.

alpeki99
07-03-2012, 00:03
Enes hocam sıkıntı şurada aynı dosyayı problemsiz bir şekilde 1.5 ile yükleyebiliyorum ancak 2.5 ile yükleyemiyorum. Bir de ne yazık ki php.ini dosyasına yetki vermiyor firma.

Bir de bahsetmeyi unuttum. Sadece siteye yükleme durumunda görülen bir şey değil bu hata. ZIP dosyasını FTP den atıp klasörden kurulum yapsam bile yinede aynı hatayı alıyorum. Hatta 128 KB lık dosyayı dahi yükleyemiyorum.

gokhan
07-03-2012, 00:26
Bir de ne yazık ki php.ini dosyasına yetki vermiyor firma.

firmayı değiştir daha iyi abi :|

alpeki99
07-03-2012, 00:31
Evet sonunda problemi tespit ettim çok şükür. Benimle aynı sorunu yaşayanlara yol göstermiş olsun konumuz.

Problemin sunucudan kaynaklı olmadığına şuradan emin oldum. Joomla 1.5 ile aynı eklentiyi problemsiz yüklerken 2.5 ile yükleyemiyordum. Çözüm adına yaptıklarım :

*** MySQLi motorunu MySQL yaptım işe yaramadı.
*** .htaccess ve php.ini dosyası ile yükleme zamanını arttırdım işe yaramadı. (Firmanın yetki vermesi lazım)
*** ZIP kurulum paketini FTP ile siteye atıp klasörden yüklemeye çalıştım işe yaramadı. (En azından bu çalışmalıydı)

Çözüm :
Kurulum sırasında FTP ayarlarını yapmıştım. Genel Yapılandırma --> Sunucu --> FTP Ayarları ayarını "Hayır" yaptım.

Akar
07-03-2012, 01:19
Evet sonunda problemi tespit ettim çok şükür. Benimle aynı sorunu yaşayanlara yol göstermiş olsun konumuz.

Problemin sunucudan kaynaklı olmadığına şuradan emin oldum. Joomla 1.5 ile aynı eklentiyi problemsiz yüklerken 2.5 ile yükleyemiyordum. Çözüm adına yaptıklarım :

*** .htaccess ve php.ini dosyası ile yükleme zamanını arttırdım işe yaramadı. (Firmanın yetki vermesi lazım)
*** ZIP kurulum paketini FTP ile siteye atıp klasörden yüklemeye çalıştım işe yaramadı. (En azından bu çalışmalıydı)

Çözüm :
Kurulum sırasında FTP ayarlarını yapmıştım. Genel Yapılandırma --> Sunucu --> FTP Ayarları ayarını "Hayır" yaptım.Aslında tam olarak sunucuya bağlı bir sorun :) Çünkü bu ayarların sorun çıkarması, ancak bir yetki sorunu ya da işletim sisteminden kaynaklanır. Mesela windows sunucularda ftp katmanı iş yapmaz ama etkinleştirirseniz hata verir. Buna yeri geldikçe değinmeye çalışıyoruz. Gerçi FTP katmanına bağlı oluşabilecek hataların tamamı ftp erişimi ile ilgili hatalar olmalıydı. Zira ftp katmanının yaptığı iş, dosya dağıtım, düzenleme, oluşturma görevlerinde ftp üzerinde sizin verdiğiniz erişim bilgileri ile oturum açmaktır. Dolayısıyla yerini tesbit etmişsiniz ama sorun kaynağı kesinlikle sunucu.

Paylaştığınız için teşekkürler :)

VSaBaH
19-06-2012, 15:31

Çözüm :
Kurulum sırasında FTP ayarlarını yapmıştım. Genel Yapılandırma --> Sunucu --> FTP Ayarları ayarını "Hayır" yaptım.

Son çözüm benim işimi gördü. Allah razı olsun...

M.Enes AYDÜZ
20-06-2012, 12:22
Sunucunuz joomlaya uyumlu olmadığı için internal server hatası almışsınız. Normalde FTP katmanı açıksa farklı bir hata verir. O yüzden çözüm için farklı öneriler sunmuştuk.

ali1981
09-03-2013, 19:45
Merhaba

Localde çalışanlar için konuya bir ekleme yapmak istiyorum.

max_execution_time hatasının 30 saniye ile sınırlı kalmasını değiştirmek için Local'de Wampserver ile çalşan arkadaşlar

Aşağıdaki yolu izleyerek çözüm bulabilirler.

wamp\bin\apache\Apache2.2.11\bin

yolundaki php.ini dosyasında "max_execution_time" satırını bularak yanındaki 30 olan değeri yükseltebilirler. Örneğin: 600 sn. ya da 0 olarak değiştirebilirler