PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Joomla 2.5 Çoklu Dil Seçeneği

ugurus
07-03-2012, 13:36
Arkadaşlar. ben normalde joomfish kullanarak birden fazla dil seçeneği olan site yaparım.
ama şimdi bu 2.5 da olan bu özelliği basit bir şekilde küçük bir site için kullanmak istiyorum. herhangi bir eklenti eklemeden.

Bana bu modülün çalışma prensiplerini ve mantığını anlatır mısınız ?

siteyi yaptım
5 sayfa var. 5-6 tane modül var . düz html olarak içerik girdim içine genelde.

sistem ingilizce joomla üzerine kurulu. extra dil paketi vs yüklenmedi. english uk var sadece.

şimdi ben bu özelliği belki bu sitede kullanmayacağım ama ne işe yaradığını öğrenmek istiyorum.

nasıl çalışıyor anlatır mısın ?

Akar
07-03-2012, 13:40
ugurus temel prensiplerine değinmiştim daha evvel ve size de konuyu forum üzerinden işaret etmiştim. Şimdi siz takıldığınız yerleri söylerseniz daha iyi olur. Yok eğer isterseniz o konuyu arayıp bulup adres vereyim size.

synthetic
07-03-2012, 15:04
Kişisel sitemde bu konuyu ayrıntılarıyla anlatmıştım. Akar'ın da izniyle buraya linki ekliyorum:

http://dersjoomla.com/tasarim-araclari/icerik-yonetim-sistemleri/joomla/joomla-dersleri/106-joomla-25-ile-cok-dilli-site-yapimi-eklenti-kullanmadan.html

ugurus
07-03-2012, 15:47
dostum teşekkür ederim. bu anlatım yeterli.
peki modüllerde ne yapıyoruz ?

synthetic
07-03-2012, 15:59
Modüllerde de mantık aynı. Kullanmak istediğiniz modülün dil ayarını yapacaksınız. Mesela İspanyolca dilinde yayınlamak istiyorsanız dil seçeneğini de İspanyolca olarak modül ayarlarından seçeceksiniz.

ugurus
07-03-2012, 16:09
Modüllerde de mantık aynı. Kullanmak istediğiniz modülün dil ayarını yapacaksınız. Mesela İspanyolca dilinde yayınlamak istiyorsanız dil seçeneğini de İspanyolca olarak modül ayarlarından seçeceksiniz.

çok teşekkür ederim.
herşeyi anlatmışsın !!!

istbal
08-03-2012, 11:29
577

Merhaba Site bitme aşamasında iken müşterim ingilizce dil seçeneği istedi.Sitenin son halini ekte.Aşamlarda dil seçeneği tümü olarak seçildi..

Şimdi Dil yöneticisinden TR dil kodu için tarif ettiğiniz şekilde 2.sayfaya kadar geldim.. Kategori oluşturmadım.Benim anasayfamda ve diğer linklerde türkçe yazıllarım var.Onları ingilizceye çevirilmesi lazım. Sistem dil filtresi ve dil kodunu aktif ettikten sonra 578 404 hatası verdi.

Eksik birşey yapıyorum siteninde bitme aşamasında bu talep gelince neyi nasıl yapıcağımı şaşırdım.

synthetic
08-03-2012, 11:39
anlatımda da dediğim gibi her bir dil için dil kategorisi oluşturmanız gerekiyor. Sizin siteniz için konuşacak olursak Türkçe ve İngilizce olarak iki dil kategorisi oluşturacaksınız. Sonra bu kategorilerin altına içerik kategorisi oluşturacaksınız. Yani dil kategorisi içerik kategorisinin üst seviyesi olacak Joomla 2.5 ile Çok Dilli Site Yapımı (Eklenti Kullanmadan) - Sayfa 2 (http://mfyelken.com/tasarim-araclari/icerik-yonetim-sistemleri/joomla/106-joomla-25-ile-cok-dilli-site-yapimi-eklenti-kullanmadan.html?start=1)
Daha sonra da oluşturduğunuz içerikleri bu içerik kategorilerinin altında yayınlayacaksınız.

istbal
08-03-2012, 12:29
581
Daha sonra da oluşturduğunuz içerikleri bu içerik kategorilerinin altında yayınlayacaksınız.[/QUOTE]

Kategori yöneticisinde türkçe yada ingilizce neden çıkmayabilir..

istbal
08-03-2012, 12:35
seçeneklerde yok

synthetic
08-03-2012, 12:36
Kategori yöneticisinde türkçe yada ingilizce neden çıkmayabilir..

1)İçerik dillerini tanımladınız mı?
2)Dil kategorisi oluşturup yayınladınız mı?

istbal
08-03-2012, 12:45
ve neden 404 hatası verir.

istbal
08-03-2012, 12:46
evet yayınladım

synthetic
08-03-2012, 12:47
seçeneklerde yok

Seçenekleri siz oluşturacaksınız kendi kendine çıkmaz :)
Resimli anlatımdaki adımları atlayarak sonuca ulaşamazsınız. Mantık oldukça basit şöyle madde madde sıralayacak olursak:

1) Dil paketlerini yükleyin
2) İçeriklerde kullanacağınız dilleri tanımlayın. (sizin siteniz için Türkçe ve İngilizce)
3) Sistem-dil filtresini etkinleştirin
4) Her bir dil için kategori oluşturun
5) Dil kategorilerinin altında içerik kategorileri oluşturun
6) İçerik kategorilerinizin altında içeriklerinizi yayınlayın ve dil seçimini yapın.
7) Her bir dil için menü oluşturun. Bu menüler için dil kategorisini seçin ve menü öğesini ilişkilendirin.
8) Dil değiştirici modülü oluşturun ve yayınlayın.

Bu yazdıklarımın hepsi resimli anlatımda mevcut. Oradan bakıp adımları atlamadan uygulayın.

istbal
08-03-2012, 12:52
türkçe siteme ingilizce dil paketi yüklemediğim için mi olabilir..Şöyle ki joomla 2.5.1 türkçe olarak indirmiştim..Başka bir eklentiye ihtiyacım var mı??

Akar
09-03-2012, 08:58
türkçe siteme ingilizce dil paketi yüklemediğim için mi olabilir..Şöyle ki joomla 2.5.1 türkçe olarak indirmiştim..Başka bir eklentiye ihtiyacım var mı??İngilizce zaten paket içinde mevcut, ayrıca yüklemeniz gerekmez. Bununla birlikte dil filtresini açmasanız da kategori yöneticisinde ve yönetimdeki her alanda dil seçimlerinin gözükmesi gerekir. Sizin sistemde bir bozulma var muhtemelen. Herhalde 1.5'den yükseltme falan yaptıysanız göç hatalı olmuş olabilir.

synthetic
09-03-2012, 14:49
istbal'ın sorunu Joomla 2.5.2 paketi yeniden yüklendikten sonra halledildi. Yükseltmeyle ilgili bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Anlatımın dışında başka bir şey yapmaya gerek yok. Gayet sorunsuz şekilde çalışıyor.

istbal
09-03-2012, 14:54
ok..dir..Sıkıntı benden kaynaklanıyordu...Arkdaşın dediği şekilde yapılırsa problem yok..

sordesign
25-06-2012, 19:20
Kişisel sitemde bu konuyu ayrıntılarıyla anlatmıştım. Akar'ın da izniyle buraya linki ekliyorum:

Joomla 2.5 ile Çok Dilli Site Yapımı (Eklenti Kullanmadan) (http://dersjoomla.com/tasarim-araclari/icerik-yonetim-sistemleri/joomla/joomla-dersleri/106-joomla-25-ile-cok-dilli-site-yapimi-eklenti-kullanmadan.html)
Merhaba synthetic ,

Burada anlatımını yaptığın çoklu dil seçeneğini yapmayı denedim ama başarılı olamadım. Bir sorum olacak size.
962 Bu resimde bulunan hata ile ilgili bir fikriniz var mı ?
Dil yöneticisi içerik bölümündeki dil listede sırası ile Sıralama, Erişim " Anasayfa " sutununda benim Anasayfa seçeneginde hepsi Hayır seçili. Bu hayırdan dolayı olsa gerek dil seçim eklentisini sitenin ana sayfasında görüntülemedim.
Yardımınızı rica ederim.
Saygılarımla

M.Enes AYDÜZ
07-07-2012, 00:46
Merhaba synthetic ,

Burada anlatımını yaptığın çoklu dil seçeneğini yapmayı denedim ama başarılı olamadım. Bir sorum olacak size.
962 Bu resimde bulunan hata ile ilgili bir fikriniz var mı ?
Dil yöneticisi içerik bölümündeki dil listede sırası ile Sıralama, Erişim " Anasayfa " sutununda benim Anasayfa seçeneginde hepsi Hayır seçili. Bu hayırdan dolayı olsa gerek dil seçim eklentisini sitenin ana sayfasında görüntülemedim.
Yardımınızı rica ederim.
Saygılarımla

Bu dillerin gösterileceği anasayfaların düzenlemesini yaptınız mı? Yani her dil için menü oluşturup, anasayfa yapmanız gerekiyor. Bu işlemin ardından menülerinizin yanında dillerin bayrakları çıkacak

mimicom
07-07-2012, 23:02
Joomla 2.5.x sürümünün en mükemmel özelliği çoklu dil desteği lomsaı. O kadar muhteşem ki. Joomfish in yaptığını kendi çekirdek yapısında yapıyor. Birz karmaşık gibi gelse bile biraz dikkatlice bakıldığında kolay olduğu görülüyor.
Tek bir fark şu menu, kategori ve içerik olarak birebir örtüşmesi gerekiyor. Ve atandığı temaya dikkat edilmesi gerekiyor. Gerisi ingilizce, fransızca dil bilgisine kalmış.
Yapmış olduğunuz her kategori, içerik ve munü öğesi için birer tane de karşılığını ingilizce yapmanız gerekecek. O kadar

ersen
21-12-2012, 03:32
Tamam menüleri çevirdik, kategorileri çevirdik, içerikleri çevirdik. Buraya kadar sorun yok, fishten farkında gelelim. içerik içindesiniz diyelim www.sitenizadi.com/genel-konular-gunaydın.html bu içerikteyken ingilizce sekmesine tıkladığınızda bu içeriğin ingilizcesine gitmez. direkt bağlantılı kategoriye gider.

Rumeysa_b
11-02-2013, 12:08
Merhaba ben Web sitemin İngilizce kısmı için gerekli olan tüm işlemleri gerçekleştirdim. Fakat bir konu hakkında bilgiye ihtiyacım var. Web sitemin ilk açılışta Türkçe olarak hizmet sunmasını istiyorum fakat adres sonunda "en/" ibaresi yer almakta. Bunu nasıl değiştirebilirim.