PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Siteadresi.com/index.php/makale'de bulunan index.php yi nasıl Kaldırırım ?

istemihan05
11-03-2012, 10:54
Siteadresi.com/index.php/makale ' de bulunan index.php yi nasıl Kaldırırım ?

Ornek: Sitem (http://suluova.org/index.php/telefon-rehberi)

Akar
11-03-2012, 11:26
O htaccess dosyasının isminde değişiklik yapılmazsa gelen yerleşik sef adres. Yani sunucuda mod_rewrite varsa, genel yapılanırmadaki seo ayarlarında ilgili seçeneği kullanıp, htaccess.txt dosyasının adını da .htaccess yaptığımızda o index aradan kalkar. Bu yapı aslında Joomla!'nın sef yapısının ne kadar geliştiğini gösteriyor.

istemihan05
11-03-2012, 19:21
URL Yeniden yazmayı kullan'ı Evet htaccess.txt dosyasının adını da .htaccess yaptım tamam dimi hocam.
Burda beni yanılgıya düşüren URL Yeniden yaz url'yi benmi yazcam düşüncesiydi sağol hocam oldu.

istemihan05
11-03-2012, 19:23
Hocam birde siteadresim.com/haberler/29-duyurular/147-deneme-haber 'de bulunan 29 ve 147 di kalkar mı ?

melancholy
11-03-2012, 19:35
Hocam birde siteadresim.com/haberler/29-duyurular/147-deneme-haber 'de bulunan 29 ve 147 di kalkar mı ?

Bunlar Kategori ve haber idleri olduğu için kaldırılması mümkün değil diye biliyorum.

örneğin: Joomla ve Wordpress diye iki kategori açtın, Joomlanın idi 15 olsun Wordpressin idi 16 olsun.
Bunlar için ayrı ayrı duyuru kısmı yaptın. Sonra Seo araçları ile Önceki kategori isimlerinin görünmesini engelledin.

Ne olacak o zaman açtığın duyuru kısmı hangisine ait.

Mantığıma göre cevap verdim

angelaus
11-03-2012, 20:06
acesef kullanırsan kalkar

istemihan05
11-03-2012, 20:17
Bunlar Kategori ve haber idleri olduğu için kaldırılması mümkün değil diye biliyorum.

örneğin: Joomla ve Wordpress diye iki kategori açtın, Joomlanın idi 15 olsun Wordpressin idi 16 olsun.
Bunlar için ayrı ayrı duyuru kısmı yaptın. Sonra Seo araçları ile Önceki kategori isimlerinin görünmesini engelledin.

Ne olacak o zaman açtığın duyuru kısmı hangisine ait.

Mantığıma göre cevap verdim

15 ve 16 kalkarsa joomla/duyurular/haberadı ve Wordpress/duyurular/haberadı olur yani senin anlattığın gibi bir sorun olmayacaktır.

istemihan05
11-03-2012, 20:18
acesef kullanırsan kalkar
O kadar önemli değil pratik olarak kalarsa benim için yeterli. Kaldıramıyorsakta sorun yok teşekkürler cevap için.

YsfBahar
11-03-2012, 20:33
Kategori id kaldırılıyor ama içerik id kaldırılamıyor.

istemihan05
11-03-2012, 20:37
nasıl kaldırırız paylaşırmısın.

Akar
11-03-2012, 22:29
hp router vardı ama kaldırılmış JED'den herhalde. Yeni seriler için yok herhalde. Dolayısıyla sef eklentileri kullanmak gerekir. Önerimiz AceSEF. Ancak özel olarak proje bunu gerektirmiyorsa id kaldırmayı pek de önermiyoruz.

istemihan05
12-03-2012, 11:40
herhangi bir zorunluluk yok dediğiniz gibi acesef kullanayım cevaplar için teşekkürler.

Akar
12-03-2012, 14:04
İşte zorunluluk yoksa önermiyoruz...en azından ben kendi adıma önermiyorum. Neden önermiyorum, gerekli bulmadığım zamanlarda ek uygulama kullanmak anlamsız oluyor. Üstelik id kullanımının sef için zaman zaman önemli katkısı bulunuyor, seo açısından hiç bir olumsuz tarafı ise kesinlikle yok.

istemihan05
12-03-2012, 20:20
id kaldırmayımı önermiyorsunuz yoksa herhangi bir eklenti kullanmayımı? Ben id kaldırmayı önermediğinizi düşünerek bu eklentiyi kurdum çokta önemli değildi. fakat kurduktan sonra 404 hata sayfasını düzenli kullanma şansım oldu o yüzden eklentiyi kullanıyorum.

Akar
12-03-2012, 20:40
id kaldırmayımı önermiyorsunuz yoksa herhangi bir eklenti kullanmayımı? Ben id kaldırmayı önermediğinizi düşünerek bu eklentiyi kurdum çokta önemli değildi. fakat kurduktan sonra 404 hata sayfasını düzenli kullanma şansım oldu o yüzden eklentiyi kullanıyorum.id kaldırmayı gerekli olmadığı için önermiyorum. Gerekli olmayan bir iş için ilave bir uygulama kurulmasını da önermiyorum :) Ha, AceSEF son derece iyi bir uygulama, o ayrı konu.

istemihan05
12-03-2012, 21:02
Zaten ilk defa böyle bir eklenti kullanıyorum. Kurana kadarda gereksiz olduğuna hemfikirdim. Fakat 1.5 sitemi 2.5'e düzgün bir şekilde geçisi sağlayamadım bu yüzden sıfırdan kurdum. Eski sitemin google ve benzer arama motorlarındaki linkleri sitenin bozuk olduğu görüntüsünü veriyordu. Şimdi hata sayfası gayet güzel site içererisinde görünüyor. Niyetim id leri kaldırmaktı başka amacla bana yarar sağladı sonuç olarak neye niyet ettik neye kısmet oldu. Bu durumdan memnunum.. Tekrar teşekkürler ilgi ve alakanıza..