PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PÜF NOKTASI Joomla kullanıcı adında Türkçe karakter kısıtlama

Oktay Aydoğan
17-03-2012, 18:48
Arkadaşlar merhaba,

Joomla 2.5 ve vBulletin 4.1.5 entegrasyonunu tüm detayları ile başarılı bir şekilde yaptım lakin, I ve | gibi karakterler için entegrasyonda hata aldım. vBulletine böyle kayıt yapılıyor, Joomlaya da yapılıyor lakin entegrasyonda hata veriyor ben bunun önüne geçebilmek adına Joomla kayıtta bazı karakterleri engellemek istiyorum. Bana yardımcı olacak kişilere şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Keyifli forumlar.

Oktay Aydoğan
18-03-2012, 19:20
Nerede bu en iyi yorumlayan sanatçılar ?

angelaus
18-03-2012, 19:40
/media/system/js/validate.js içerisinde şu satırlar sanki size yardım edebilir.
username karakterlerine istemediğiniz karakterleri ekleyip denermisiniz.

php bilgim pek olmadığı için tam kodlamayı bilemiyorum ama başlangıç için iyi bir yer olabilir

var JFormValidator=new Class({initialize:function(){this.handlers={};this .custom={};
this.setHandler("username",function(a){regex=/[<|>|"|'|%|;|(|)|&]/i;return!regex.test(a)});
this.setHandler("password",function(a){regex=/^\S[\S ]{2,98}\S$/;return regex.test(a)});

Akar
18-03-2012, 20:30
Nerede bu en iyi yorumlayan sanatçılar ?Joomlayı en iyi yorumlayan sanatçılar projenin mimarlarıdır, forum çalışanları değil...yok yani forum çalışanı diye bir şey :) Forumu teknik destek alanı olarak kurmayı planlamadık, burada sizin gibi soran ve cevaplayanlar var...biz de onlardanız neticede. Vaktimiz oldukça konulara bakıp cevaplamaya çalışıyoruz.

Oktay Aydoğan
18-03-2012, 21:50

php bilgim pek olmadığı için tam kodlamayı bilemiyorum ama başlangıç için iyi bir yer olabilir

Yardımınız için teşekkür ederim, deneyeceğim. En kısa sürede sonucu bildireceğim.

Oktay Aydoğan
18-03-2012, 21:51
Joomlayı en iyi yorumlayan sanatçılar projenin mimarlarıdır, forum çalışanları değil...yok yani forum çalışanı diye bir şey :) Forumu teknik destek alanı olarak kurmayı planlamadık, burada sizin gibi soran ve cevaplayanlar var...biz de onlardanız neticede. Vaktimiz oldukça konulara bakıp cevaplamaya çalışıyoruz.

@Akar hoca haddim olmayarak bir densizlik ettim kusuruma bakmayın. Bir başka sitede aynı soruyu sordum, akabinde konum silinmiş. Bugün nedenini sorduğumda ise üyeliğim silindi. Anlık sinir ile buraya da bu şekilde bir tavır ile yazdım, mazur görün.

Akar
18-03-2012, 21:57
@Akar hoca haddim olmayarak bir densizlik ettim kusuruma bakmayın. Bir başka sitede aynı soruyu sordum, akabinde konum silinmiş. Bugün nedenini sorduğumda ise üyeliğim silindi. Anlık sinir ile buraya da bu şekilde bir tavır ile yazdım, mazur görün.Estağfirullah kardeşim, ben sadece çok düşülen bir hataya karşı hatırlatmada bulundum. Hatta ben de ilk önce biraz sert yazdığımı farkedip sonradan değiştirerek gönderdim. Olabilir, insanız...sorun yok ;)

Bahsettiğiniz şeyler bazı yerlerde çok sık yaşanıyor ne yazık ki.

angelaus bir yer işaret ettiği için ben ayrıca araştırmadım. Siz deneyin, olmazsa ilgileniriz inşeallah.

Oktay Aydoğan
18-03-2012, 22:03
Estağfirullah kardeşim, ben sadece çok düşülen bir hataya karşı hatırlatmada bulundum. Hatta ben de ilk önce biraz sert yazdığımı farkedip sonradan değiştirerek gönderdim. Olabilir, insanız...sorun yok ;)

Bahsettiğiniz şeyler bazı yerlerde çok sık yaşanıyor ne yazık ki.

angelaus bir yer işaret ettiği için ben ayrıca araştırmadım. Siz deneyin, olmazsa ilgileniriz inşeallah.

Anlayışınız için teşekkür ederim, ihtimalle joomla hakkında bundan sonra tüm gezintim ve kendi çapımda yardımlarım bu site üzerinde olacaktır. Sizden ricam CMS Türk'ü de ihmal etmemenzdir. Orada sitenin kapanacağını düşünen arkadaşlar mevcut.

Oktay Aydoğan
18-03-2012, 22:26

Ne yazık ki bu da olmadı /media/system/js/validate.js dosyasını bu şekilde düzenledim sonuç alamadım.

var JFormValidator=new Class({initialize:function(){this.handlers={};this .custom={};this.setHandler("username",function(a){regex=/[<|>|"|'|%|;|I|İ|Ç|Ş|Ö|Ü|ü|ş|ı|ç|Ğ|ğ|&|(|)|&]/i;return!regex.test(a)});

Akabinde /media/system/js/validate-uncompressed.js dosyasını bu şekilde düzenledim.

// Default handlers
this.setHandler('username',
function (value) {
regex = new RegExp("[\<|\>|\"|\I|\İ|\Ç|\Ş|\Ö|\Ü|\ü|\ş|\ı|\ç|\Ğ|\ğ|\'|\%|\;|\(|\ )|\&]", "i");
return !regex.test(value);
}
);

Daha önce de /libraries/joomla/database/table/user.php dosyasını şu şekilde düzenlemiştim.

if (preg_match("#[<>\"\I\İ\Ç\Ş\Ö\Ü\ü\ş\ı\ç\Ğ\ğ\&\'%;()]#i", $this->username) || strlen(utf8_decode($this->username)) < 2)
{
$this->setError(JText::sprintf('JLIB_DATABASE_ERROR_VALID _AZ09', 2));
return false;
}

Akar
19-03-2012, 03:50
Henüz bakma fırsatı bulamadım ama bu validate.js üzerindeki düzenlemenin yeterli olması lazım mantıken. Sayfa yenilemeden sorun devam etmiş olabilir.

Bu arada CMSTÜRK'ü ihmal etmiyoruz, zira artık CMSTÜRK ile bir ilgimiz kalmadı. CMSTÜRK projesi esasen son buldu ve şu an bizim kontrolümüzde değil. Dolayısıyla kapanacağını düşünenlerin de haklılık payı var. Nasıl olmasın ki. CMSTÜRk'ü artık burada tartışmak da istemiyoruz işin aslı. CMSTÜRK ve Joomla Portalı Hakkında - Aytuğ Halil AKAR (http://aytugakar.info/genel-gunluk/gunluk/276-cmsturk-ve-joomla-portali-hakkinda.html)

Oktay Aydoğan
19-03-2012, 04:03
Hocam az önce tekrar denedim ve sonuç değişmiyor sanıyorum birkaç yerde daha düzenleme yapmak gerekiyor lakin inanın bulamıyorum.

Yazınızı okudum ve belirttiğiniz gibi durumdan birçok kişi habersiz. Böyle bir forumun bu hale gelmesi üzücü, umarım burada daha iyi şekilde devam edilir.

Forumda ayrılmadan evvel yaptığımız açıklamaların ve hatta imzalarım silindiği için pek çok kimsenin durumdan habersiz kaldığını öğrendim.

Keyifli forumlar.

Akar
11-04-2012, 03:18
validate.js dosyasında:

Akar
11-04-2012, 03:22
validate.js dosyasında:
this.setHandler("username",function(a){regex=/[<|>|"|'|%|;|(|)|&]/i;return!regex.test(a)})
yerine

this.setHandler("username",function(a){regex=/[^a-zA-Z0-9]/;return!regex.test(a)})
şeklinde bir dener misiniz?

Oktay Aydoğan
11-04-2012, 03:33
Hocam sanıyorum oldu, ç - ş - ö gibi karakterleri yazdığımda label kırmızıya dönüyor ve kayıt butonu pasif durumda kalıyor. Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum, gerçekten size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Akar
11-04-2012, 03:42
Hocam sanıyorum oldu, ç - ş - ö gibi karakterleri yazdığımda label kırmızıya dönüyor ve kayıt butonu pasif durumda kalıyor. Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum, gerçekten size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.Sandığımdan kolaymış o zaman, bu kadar zaman boşuna vakit kaybetmişiz, boşuna beklemişsiniz. İnşeallah tamamdır. Yaptığımız şey nedir derseniz, ilk kural kabul edilmeyenleri belirliyordu malum, değişiklik ile kabul edilenlerin aralığını vermiş olduk. Tanımlama şekli sebebiyle bu sefer özel karakterler ortadan kalkıyor.

Oktay Aydoğan
11-04-2012, 03:56
Sandığımdan kolaymış o zaman, bu kadar zaman boşuna vakit kaybetmişiz, boşuna beklemişsiniz. İnşeallah tamamdır. Yaptığımız şey nedir derseniz, ilk kural kabul edilmeyenleri belirliyordu malum, değişiklik ile kabul edilenlerin aralığını vermiş olduk. Tanımlama şekli sebebiyle bu sefer özel karakterler ortadan kalkıyor.

Hocam javascript konusunda oldukça acemiyim joomla ile tanışıklığımız uzun süredir var lakin içerik sistemi yönetmek ile kodun yapısına inmek farklı şeyler. Allah sizin gibi insanlara dirayet versin :)

Akar
11-04-2012, 18:14
Hocam javascript konusunda oldukça acemiyim joomla ile tanışıklığımız uzun süredir var lakin içerik sistemi yönetmek ile kodun yapısına inmek farklı şeyler. Allah sizin gibi insanlara dirayet versin :)Ben de js uzmanı değilim aslında; önce mantık yürütüp sonra kısa bir araştırma yaparak hallettik elhamdülillah. Tabii tecrübe fikir yürütmeye büyük katkı sağlıyor.