PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bölümlendirme mantığı ? [Soru]

possibility
20-03-2012, 10:20
Merhaba ben joomlayla henüz yeni tanışıyorum..

Merak ettiğim mevzu şu:

Ben sitemin ana menüsünde menüye iliştirdiğim Yazarlar linkine tıkladığımda yazarların gelmesini,gelen listede herhangi bir yazar ismine tıklandığında ise o yazara ait kitapların bir listesinin bulunmasını sağlamak istiyorum.Fakat aynı zamanda yine ana menüye iliştirdiğim Tüm kitaplar linkine tıklayınca da kitapların yazar gözetmeksizin listelenmesi gerekiyor...

Ben çözmeye/işin içinden çıkmaya çalıştım ama beceremedim..
İyisi mi sizin tecrübelerinize bırakayım dedim... :)

possibility
20-03-2012, 19:25
Konu güncel..

istemihan05
20-03-2012, 21:07
joomla 2.5 için anlatıyorum
Kategori Yöneticisinde Yazarlar Diye Bir katagori oluştur. Yazarlar katogorisine bir alk katagori olarak Yazarların İsimlerinden Katagoriler Oluştur. Oluşturduğun Her yazar içinde bir alt katagori olarak kitapları diye katagoriler olustur.

Yazarlar
- -Ahmet
------Kitap Adı
- -Mehmet
------Kitap Adı
- -Murat
------Kitap Adı

Yazarlar Menüsunü oluşturuken ( Tüm yazarların İsimleri Görünecek)Menü Öğesi Türünü Katagori listesi olarak seç ve sağ tarafta Bir kategori seçini sadece Yazarlar'ı seç
Yazarların İsimleri Listelenir Yazar ismine tıkladığında yazarların kitapları listelenir.

Yazar Menüsünü oluşturuken ( Ahmet,Mehmet) Menü Öğesi Türünü Katagori listesi olarak seç ve sağ tarafta Bir kategori seçini sadece Ahmet'ı seç Ahmet Yazarının kitapları görünecek,

Bence Sonhaberler modülü oluşturulur ve ilgili kategoriler seçilir. Gösterilecek haber sayısı 300-500 olarak ayarlanır. Ardından tumyazarlar şeklindeki bir pozisyona atanır ve her sayfada göster seçilir.

Ardından bir içerik oluşturulur, içeriğin içerisinde { loadposition tumyazarlar } şeklinde modül çağırma komutu yazılır, içerik kaydedilir.

Ardından menü öğesi oluşturulur ve bu içeriğe Tüm Yazılar şeklinde link verilir.

ve linke tıklandığında seçilen kategorilerdeki tüm yazılar sırayla çıkar.

İstediğin gibi olacaktır. Bir sorun olursa burdan yaz yardımcı oluruz.

M.Enes AYDÜZ
20-03-2012, 23:31
İstemihan05 olayı anlatmış istediğiniz şekilde.

Yalnız benim aklıma takılan ve şuan için henüz kafamda çözemediğim, tüm kitaplara tıklandığında yazar ayırmaksızın tüm kitaplar nasıl gösterilecek? (Çoklu kategori seçimi yapılarak, kategori içlerindeki içerikler gösterilecek yani)

istemihan05
20-03-2012, 23:37
Hocam haklısınız denediğim tam düşündüğüm gibi olmadı ama diğer isteğe cavap oldu.

ilk yazı düzenlendi.

M.Enes AYDÜZ
20-03-2012, 23:43
Son cümlenizde dediğiniz gibi hocam. Çoklu katogori secilerek içerikler görünecek.

Peki bunu 2.5'in standart modüllerinden yapan var mı?

istemihan05
20-03-2012, 23:56
Hocam denemeden yazmıştım haklısınız olmadı ama Menü öğesini Seçilmiş İçerikler seçersek olabilir deneyip sonucu yazacağım.

istemihan05
21-03-2012, 00:17
Seçilmiş içeklerde olmadı tek yapman gereken ayrı bir katagori oluşturup tüm kitapları buraya kopyalama ve bu oluşturduğun katagoriye link vermen gerek.

Yani Ahmet'in kitap adı altındakii içeriği yeni bir katagoriye kopyalamalısın Mehmet'inde aynı şekilde.

Uamarım anlatabilmişimdir.

M.Enes AYDÜZ
21-03-2012, 00:31
Bahsettiğin şekilde çok manuel bir yol olur ve bu da joomlanın mantığına biraz aykırı olur. İşin kolayına kaçmak lazım :)

Bence Sonhaberler modülü oluşturulur ve ilgili kategoriler seçilir. Gösterilecek haber sayısı 300-500 olarak ayarlanır. Ardından tumyazarlar şeklindeki bir pozisyona atanır ve her sayfada göster seçilir.

Ardından bir içerik oluşturulur, içeriğin içerisinde { loadposition tumyazarlar } şeklinde modül çağırma komutu yazılır, içerik kaydedilir.

Ardından menü öğesi oluşturulur ve bu içeriğe Tüm Yazılar şeklinde link verilir.

Akar
21-03-2012, 01:26
Arkadaşlar, çok başım ağrıyor, tamamını okuyamadım. Yazan oldu mu bilmiyorum. Tamamını listelemek için kategori derinliğini ayarlamanız gerekli.

possibility
21-03-2012, 17:01
Bahsettiğin şekilde çok manuel bir yol olur ve bu da joomlanın mantığına biraz aykırı olur. İşin kolayına kaçmak lazım :)

Hocam sizin dediğiniz yöntem bana biraz karışık geldi.. :) (bilgisizliğime verin )

İstemihan kardeşin dediği yolla çalışmak zorunda kaldım..