PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Adwords mü daha iyi organik arama mı??

olkunmustafa
22-03-2012, 16:42
Arkadaşlar patronumun bana sorması üzerine kendimce bir anket düzenleme ihtiyacı duydum.

Sizce internette aradığınız bir ürünü google da arattıktan sonra

adwords reklamlarında mı görseniz tıklarsınız?
Yoksa normal arama sonuçlarında çıkmış sitelerieri mi tıklarsınız??

Cevaplarınızı beklerim...

Akar
22-03-2012, 17:44
Her ikisi de önemlidir. Kimsenin "bu adwords olduğu için tıklayayım" ya da "bu adwords olduğu için tıklamayayım" diyeceğini sanmıyorum. Bilinçli bir kullanıcı, aradığı neticeyi nerede görüyorsa ona, ayrıca ona en yakın olan diğerlerine tıklar diye düşünüyorum. Ben ikisini de kullanıyorum. Neticede amaç aradığım şeyi bulmak değil mi? Ha bazen reklam kısmında ne olduğunu bildiğim için ona tıklamıyorum, mesela hepsiburada'da ne var biliyorum, ona tıklamama gerek yok...gibi.

Elbette Google'da en iyisi arama neticelerinde iyi sıralamalar elde etmek ve ilk 3 ya da 5 içinde olmayanlar için özellikle bunu adwords ile desteklemektir.

olkunmustafa
23-03-2012, 16:07
Teşekkürler hocam.Bende sizinle aynı fikirdeydim ama patronum nedense insanların adwordsden çok normal arama tıklayacakları konusunda ısrar etti.

Akar
23-03-2012, 22:29
Teşekkürler hocam.Bende sizinle aynı fikirdeydim ama patronum nedense insanların adwordsden çok normal arama tıklayacakları konusunda ısrar etti.Kesin bir şey demek yanlış olur. Yapılan aramaya ve arayanın bilinç düzeyine göre değişir. Bu da hedef kitleniz ile alakalı bir durum tabii.

M.Enes AYDÜZ
23-03-2012, 22:51
Soldaki listede yer alıyorsanız, daha çok tıklanıyorsunuz. Bunu anlamak için internet kafelere giderek gözlem yapmanızı tavsiye ederim.

aligultekin34
24-03-2012, 00:13
Ben genelde normal aramalara bakiyorum. Biliyorsunuzki reklamların bir kisminda ilginç reklamlar olmasına karşın tam olarak alakası olmayan siteler bilene çıkıyor. Reklamın hemen altındaki link her zaman için benim aradığım içerigi veriyor. Işletmenizi googleDa diğer servislerede kaydederseniz üst sıralarda çıkarabilirsiniz.

ismailix
24-03-2012, 18:57
Teşekkürler hocam.Bende sizinle aynı fikirdeydim ama patronum nedense insanların adwordsden çok normal arama tıklayacakları konusunda ısrar etti.

bence sizin patronunuzun politikası artık adwords e para yedirmemek.
daha çok doğal yollarla seo ile çıkmak.
şahsi fikrim bu konuda yeterince kendinizi geliştirmemişseniz, seo arama motorları optimizasyonu konusunda biraz kendinizi geliştirmeniz.
yoksa bu konuda iyi bir personel ihtiyacı olabilir.

Akar
24-03-2012, 19:47
Soldaki listede yer alıyorsanız, daha çok tıklanıyorsunuz. Bunu anlamak için internet kafelere giderek gözlem yapmanızı tavsiye ederim.Soldaki derken, arama neticelerini arkanıza alınca solda kalıyor. Aramayın yani solda nerede var diye :)