PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : milliyet.com.tr de ki gibi bir foto galeri bileseni ariyorum

lynx
25-03-2012, 20:48
Merhaba,

Bazen insan ne aradığını bilmediği için aradığını bulamıyor. Benim bu sorunumda sanırım öyle. Ama inşallah yardimlarinizla bunu da çözeriz .

Soru : milliyet.com.tr vb. Bir çok haber sitesinde olan foto galeri sistemine ihtiyacım var.
En önemli özelliği :

1 foto galeri de resme tiklayinca sonraki resme geçmeli
2 eğer o resimlerin biri reklam olan bir resimse tıklandığında verilen linke gidecek.

Benim inceledigim birçok foto galeri ya light box açıyor, ya oklarla ileri geri yaptırılıyor vs. peki reklam resmine verilecek linke gitmesini nasil yaparız ?

Çok takıldığım bir nokta oldu bu. Tek başıma çözemiycem.

Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

mimicom
25-03-2012, 21:26
Bu tür problemin tek çözümü tab plugin i ile çözülmesidir. Joomlaworks un tab eklentisini kurduktan sonra kapalı editör ile içerikte resimlerini yayınlayabilirsin. böylese resim 1 2 gibi isteğin şekilde yayınlarsın. bir modül ile de ön sayfada en son eklenenler resimleri başlıklarıyla yayınlayarak ilgili kategoriye çekersin.
En kolay ve en güzel yolu budur. Denenmiştir. Üstelik siteni bir bileşen yükleyerek kasma zahmetinden de kurtarmış olursun.
Kolay gelsin.

lynx
25-03-2012, 21:40
Ilk,önce yanıt için tesekkür ederim.

Kesinlikle farklı bir bakış açısı , aradığım da bu zaten.

Ama ;

1 bu içeriği düzenleyecek olan ben değilim.bir editör.dolayısıyla her yeni foto galeri albümü için,yeni bir tab module uyarlaması zor olmayacak mi ?
2 daha önemlisi, tab modulunde, içerideki resme tiklayinca bir sonraki resme geçmesini nasil sağlayabiliriz ki ?bunun tab modül ile çözülmesi daha zor değil mi ?

istemihan05
25-03-2012, 23:09
Yootheme Widgetkit Slideshow'u kullanarak istediğin gibi bir galeri oluşturabilirsin. Altta rakamlar, sağ ve solda ileri geri resim değiştirme, reklam resmi ve diğer resimlere link verme, resim için açıklama alanı daha birçok şey. Her albüm için yeni bir Widgetkit Slideshow modülü oluşturacak.

{loadposition} 'u kullanarakta istediğin içerikte ve diğer içerijlerde de yayınlayabilirsin.

Burdan inceleyebilir ve indirebilirsin (http://www.yootheme.com/widgetkit/examples/slideshow)

lynx
26-03-2012, 09:42
Açıklayıcı yanıt için teşekkür ederim.Aradığım yanıt bu idi.

Eklentiyi deneyip sonuçları sizinle paylaşacağım.

lynx
26-03-2012, 10:33
eklentiyi incelemeye çalıştım.

Aradığımız en büyük özellik, " 1 foto galeri de resme tiklayinca sonraki resme geçmeli " idi. Ama bu bu modülde olmayan bir özellik, illa oklara tıklamak gerekecek.
Benim zaten takıldığım nokta burası: hurriyet, millyet,mynet ... hepsindeki foto galerilerde fotoğrafa tıklayınca sonraki fotoğrafa geçiyor. Ve müşterimizde doğal olarak öyle bir fonksiyon istiyor.

inşallah çözüm bulabiliriz.

ilginize yeniden teşekkürler

Akar
26-03-2012, 16:49
Kullanacağınız eklentiye karar verirseniz belki üzerine tıklama olayını çözmeye çalışabiliriz. Bu özellik normalde hwdphotoshare bileşeninde mevcut. Ancak araya reklam girme talebi herşeyi bozuyor. Bunu da özellik olarak hwd'den isteyelim. Nisan ayında yeni serisi çıkacak nasipse. Belki ekler.

lynx
26-03-2012, 17:34
Yanıt için teşekkür ederim yeniden.

1) Eklentinin benim açımdan çok da bir önemi yok aslında.altta numaralar olan herhangi bir slider işimizi görebilir. örnek olması açısından,arkadaşın verdiği Widgetkit Slideshow - YOOtheme (http://www.yootheme.com/widgetkit/examples/slideshow) üzerinden gidebiliriz.

2) hwdphotoshare denemiştim. Açıkçası çok hoş bir bileşen olduğu söylenemez. evet tıklanınca değişme özelliği mevcut,ama bayağı bir editleme yapacağız.Hadi onu da komple düzenledik, araya reklam girme olayı burada çok zor olacak gibi.

Benim takıldığım nokta şu; bu projeyi ürettiğimiz firmanın bir bilgi işlem sorumlusu var. ve asp hayranı. zaten onu yenip joomla/php hakkında yol katedene kadar ak ile karayı seçtik.

Şimdi de bu foto galeriyi tüm haber sitelerinde görüp,joomla da çözemeyince çok negaif etki oluşturdu bize.

Akar
26-03-2012, 17:46
Yanıt için teşekkür ederim yeniden.

1) Eklentinin benim açımdan çok da bir önemi yok aslında.altta numaralar olan herhangi bir slider işimizi görebilir. örnek olması açısından,arkadaşın verdiği Widgetkit Slideshow - YOOtheme (http://www.yootheme.com/widgetkit/examples/slideshow) üzerinden gidebiliriz.

2) hwdphotoshare denemiştim. Açıkçası çok hoş bir bileşen olduğu söylenemez. evet tıklanınca değişme özelliği mevcut,ama bayağı bir editleme yapacağız.Hadi onu da komple düzenledik, araya reklam girme olayı burada çok zor olacak gibi.

Benim takıldığım nokta şu; bu projeyi ürettiğimiz firmanın bir bilgi işlem sorumlusu var. ve asp hayranı. zaten onu yenip joomla/php hakkında yol katedene kadar ak ile karayı seçtik.

Şimdi de bu foto galeriyi tüm haber sitelerinde görüp,joomla da çözemeyince çok negaif etki oluşturdu bize.ASP hazır sistemlerde olan herhangi bir şeyi php hazır sistemlerde bulmak mümkün aslında. Yani ASP hayranı olan arkadaşınızın beğendiği hazır bir şey varsa php için de vardır, Joomla içinde kullanılabilir en azından. Burada çözümsüzlük yok da daha çok hazır çözüm olmayışı gibi bir şey var. Yoksa Joomla için vaktimiz ve becerimiz ölçüsünde yapmadığımız şey yok, forumda dışında da zaman içinde kurduğumuz profesyonel ekiplerimizle yapmadığımız şey yok belki de bugüne kadar. Birimizin yapamadığını öbürü muhakkak yapıyor. Burada olay, size lazım olan hazır çözümün bulunmayışı bence. Negatif etki oluşturmaması lazım diye düşünüyorum.

Ha, sıfırdan bir galeri kodlatacağım dersiniz; talepleriniz karşısında talep edine bütçeyi de sağlarsınız, olur...neden olmasın. Belki bunu yapan kişiyi de bulmakta zorlanıyorsunuz; onu da anlıyorum. Ben bu tür bir bileşeni tümden kodlayamam, kodlayanın da vaktinin olması lazım, paraya ihtiyacı olması ve ihtiyacı olan para üzerinde sizle anlaşabilmesi lazım. Bu olmuyorsa php koder bulmak çok daha kolay. Bir php kodere istediğiniz galeriyi yazdırıp Joomla içinde gömülü kullanabilirsiniz. En kötü ihtimal bu olabilir.

Bu forumda istediğiniz bileşeni kodlayabilecek kapasitede arkadaşlar var ama hepsi de kendi işinin gücünün sahibi ve vakitlerini kendi işlerine harcıyorlar. Yani bu, Joomla!'nın bizi utandırmasını gerektirmez.

Negatif etki olması için, bunun Joomla ile yapılamıyor olması; Joomla!'nın buna müsaade etmiyor olması lazım. Joomla!'nın kendisinin varlığı bu olumsuzluğa mani :)

lynx
26-03-2012, 18:28
kesinlikle size katılıyorum. Konunun joomla ile alakası yok,bizim beceriksizliğimiz.

Ama bilmiyorum sizin çevreniz nasıl -benim şansıma sanırım- insanlara joomla diyince öcü görmüş gibi korkuyorlar.
Sırf bu olaydan bıktığım için bir dershane ile görüşüyorum, dilim döndüğünce birkaç saatde olsa öğrencilerine joomlayı anlatmaya çalışacağım inşallah.

Sizden de bu yanıtı aldığımıza göre, artık joomla da buna uygun bileşen arama olayından vazgeçip, bir php coder ile görüşmenin zamanı geldi de geçiyor.

designerplus
26-03-2012, 19:13
K2 Bileşeni ve eklentileri işinizi görebilir.

K2 | The powerful content extension for Joomla! developed by JoomlaWorks (http://getk2.org/)

lynx
26-03-2012, 19:31
K2 mi?

Biraz daha açıklarmısınız, K2 ile bizim istediğimiz birşeyi nasıl yapabiliriz ki?

designerplus
26-03-2012, 19:37
Simple Image Gallery Pro - Joomla! image galleries redefined! (http://demo.joomlaworks.gr/simple-image-gallery-pro) mesela bunun gibi eklentileri var.Ztn sizinde istemiş olduğunuz foto galeride sosyal ağlarda paylaşma ve yorum yapma gibi özellikler var bu eklenti ve k2 bileşeninin gücü ve sizin css ve php bilginize bağlı olmakla birlikte ortaya şahane bir çalışma çıkabilir.

lynx
26-03-2012, 19:55
İlginiz için teşekkür ederim. ama;
1) verdiğiniz adresteki galerinin K2 ile bir alakası yok. K2 olmadanda çalışabiliyor. ( yanlışım varsa düzeltin lütfen)
2) diğer çoğu slider / galeri de takıldığımız ana 2 nokta var. daha önceki yanıtlarda da belirtmiştim
a) resme tıklanınca yeni resme geçmesi ( bu verdiğiniz eklentide var )
b) aradaki bir resme reklam alabilme, tıklanınca o linke gitmesi ( verdiğiniz eklentide bulamadım )

Bu nedenle bu galerinin benim için diğer galerilerden pek bir farkı kalmıyor.

Yanlış anladıysam,beni bilgilendirin lütfen.

mimicom
26-03-2012, 20:07
Üstadım senin aradığın tamı tamına tab plugini ile yapılır. İster altına numera koarsın ister yazı. Denemediğim ve yapmadığım şeyi asla tavsiye etmem. boşuna arama hem çok kolay hem de çok görsel.

[URL="http://extensions.joomla.org/extensions/news-display/article-elements/articles-tabs"]burdan içerik için tab eklentisi bulup/URL] deneyebilirsin. pişman olmayacaksın

lynx
26-03-2012, 20:51
gerçekten ilgilenmenize çok sevindim.
Yanlış anlamadıysam:
1.Tab : 1.Resim
2.Tab : 2.Resim
3.Tab : 3.Resim
...
Şeklinde olacak değil mi ?

şunu merak ediyorum : bir sonraki tab'a nasıl geçiş vereceğiz? içeriğe tıklanarak bir sonraki tab'a geçen bir tab sistemi olduğunu zannetmiyorum.

angelaus
26-03-2012, 21:13
Joomla! 2.5 - Navigation (http://demo.greatjoomla.com/magictabs-plugin/magictabs-plugin-navigation.html)

şu tab işine yarayabilir

Akar
26-03-2012, 21:29
Sizden de bu yanıtı aldığımıza göre, artık joomla da buna uygun bileşen arama olayından vazgeçip, bir php coder ile görüşmenin zamanı geldi de geçiyor.Yok aslında kesin olarak bunu da demiyorum. 10.000'e yakın sadece JED üzerinde Joomla eklentisi var. JED üzerinde bulunmayan da 1-2bin Joomla eklenti mevcut. Benim bilmediğim, atladığım, unuttuğum eklentiler her zaman olabiliyor. Ama önemli olan şu; Joomla bunu beceremez ya da bunun yapılmasına imkan vermez diye bir şey yok. Çevre bilmeyebilir, biz anlatıyoruz :)

Burada yapılmadığını düşündüğümüz şey arada üçüncü, onüçüncü, yirmibeşinci gibi resimler yerine reklam çıkması. Bunun için iyi bir koder şart diyorum. Diğer arkadaşların önerileri ne yazık ki yetersiz. Arkadaşlar atladığınız nokta bu aradaki reklam olayı. Reklam her seferinde elle eklenmeyecek tabii ki...yoksa ne anlamı kaldı değil mi? Bir albüme faraza 50 resim eklenecek, rasgele ya da belirtilmiş sıralarda reklam girecek. Diğer albüme 30 resim eklenecek, yine aynı şekilde aralarda reklam. Diğer tarafları o kadar sorun değil. 10'ar resimli galeriler yapılsa, resme bağlantı verilebilen herhangi bir şey iş görürdü. Ancak bu bile kesinlikle kullanışlı olmazdı.

lynx
26-03-2012, 21:31
Teşekkürler angelaus,

:) Bu iş tabla çözersek,mimocanın ve sizin ellerinizi öpeceğim ! ama bana çok yanlış geliyor.

Ne kadar fakrlı bir bakış açısıdır bu anlamadım, ya ben anlatamıyorum, ya gerçekten çok güzel bir bakış açısı yakaladınız,ama ben anlamıyorum.

Senin verdiğin örnekteki tab'ı inceleyelim:

Verdiğin örnekte, altta oklar mevcut. o oklara tıklanılarak bir sonraki tab'a geçiş yapılabiliyor. Peki bu geçişi o oklarla değilde içerikte yeralan resme tıklayarak nasıl yapıcaz?

Yani her eklenen yeni öğeye,tek tek bu okların linkini vermek gerekmeyecek mi?

angelaus
26-03-2012, 21:48
işte burada bir php bilen birini tutup okların yerine tıklanma alanını resmin sağ ve sol tarafına genişletebilirsin.resmin ortasına da reklam linki gelir ama reklam sayfasında sağ ve sol ok linklerini phpci ile kaybettirebilirsin bile

lynx
26-03-2012, 23:16
Sırayla olmayacak ama ,

Angelaus : php bir coder e sıfırdan böyle bir sistemi yazdırmak daha mantıklı olacak sanırım. Boşuna tab vs. Ile vakit kaybetmeyiz.zaten çok vakit harcadım bu ise.ve artık sıktı. Bazen böyle kısır şeyler olusunca insan alternatif bakış acıları arıyor.onları da bulamayınca gıcık oluyor.

Akar , inşallah ıstanbul a geldiğinizde oturup sohbet etmeyi çok isterim. Çok entellektüel bir yaklaşımınız var.

Reklam ekleme olayına gelince, aslında her seferinde elle de eklenebilir.bu cok sorun olmaz. Sizinki elbette en uygunu, ama artık ben ondan geçtim.

Resme tiklayinca sonraki resme geçsin ( hwdphotoshare de bu özellik mevcut ), arada bir resme link verebilirim.bu ikisi kafi.

Akar
26-03-2012, 23:33
Sırayla olmayacak ama ,

Angelaus : php bir coder e sıfırdan böyle bir sistemi yazdırmak daha mantıklı olacak sanırım. Boşuna tab vs. Ile vakit kaybetmeyiz.zaten çok vakit harcadım bu ise.ve artık sıktı. Bazen böyle kısır şeyler olusunca insan alternatif bakış acıları arıyor.onları da bulamayınca gıcık oluyor.

Akar , inşallah ıstanbul a geldiğinizde oturup sohbet etmeyi çok isterim. Çok entellektüel bir yaklaşımınız var.

Reklam ekleme olayına gelince, aslında her seferinde elle de eklenebilir.bu cok sorun olmaz. Sizinki elbette en uygunu, ama artık ben ondan geçtim.

Resme tiklayinca sonraki resme geçsin ( hwdphotoshare de bu özellik mevcut ), arada bir resme link verebilirim.bu ikisi kafi.O zaman sorun yok diyebiliriz. Size lazım olan şimdi elle bağlantı verilebilecek bir resim galerisi. Bu bir modül de olabilir, konunun gidişatında gördüğüme göre. Galeri dolaşımı oklarla sağlanıyorsa da onlar resim için düzenlenebilir kuvvetle muhtemel. Siz bir galeri uygulaması beğenin, biz düzenlemeye çalışalım inşeallah. Üzerinde ok olanla ok olmayan arasında iki fark vardır. Birincisi dolaşım bağlantısına ok resmi eklenmiştir. İkincisi dolaşım bağlantıları sağlı sollu, ileri geri şeklindedir. Bu mantıkla görebileceğimiz gibi bu tür eklentileri istediğiniz şekilde düzenlememiz çok zor olmaz diye düşünüyorum.

Tanışmaktan memnun olurum. 2-3 ayda bir etkinliğimiz oluyor, en son Şubat ayında 50 kişi toplandık. Siz de katılabilirsiniz. Gelecek İstanbul etkinliğimiz Mayıs ayında olacak gibi. Bugünlerde tarihi belirleyip ilan edeceğiz inşeallah.

lynx
27-03-2012, 09:34
İlginize teşekkür ederim.
İnşaah görüşmek nasip olur.

Foto galeri olarak ;

Şimdi foto galerileri incelediğimizde,

istemihan05 'in gönderdiği Widgetkit Slideshow - YOOtheme (http://www.yootheme.com/widgetkit/examples/slideshow) en iyilerinden biri.
( her nekadar galeriyi yayınlamayı başaramasam da)

isterseniz bunun üzerinden gidebiliriz.