PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Wordpress gzippy hata

olkunmustafa
26-03-2012, 09:43
Depo ve Arşiv Raf Sistemleri (http://www.rafgrup.com) sitesinde gzippy ve ya başka bir sıkıştırma programı kullandığım zaman site kitleniyor ve hiç bir şekilde açılmıyor.Admin paneline bile girilmiyor.Ftp ye bağlanıp pluginlerden eklentiyi sildiğim zaman çalışır duruma geliyor.Sizce sebebi ne olabilir

Akar
26-03-2012, 16:47
Bu gzip sıkıştırması yaptıran bir eklenti ise sorun sunucu ile ilgili olabilir. Zira gzip sunucu tarafında gerçekleşen bir sıkıştırma şekli. Anlamak için bu eklentinin muadili olanları denemekte fayda var.

olkunmustafa
26-03-2012, 16:49
Dediğiniz gibi bir kaç sıkıştırma daha denedim ama izin vermiyor.Yani sunucu bazlı olduğunu anlayabiliriz öyle mi..

Akar
26-03-2012, 16:53
Dediğiniz gibi bir kaç sıkıştırma daha denedim ama izin vermiyor.Yani sunucu bazlı olduğunu anlayabiliriz öyle mi..Sunucuda gzip sıkıştırma özelliği yoksa bu tür uygulamaların hata verebildiğini duydum birkaç sefer. Kendim şahit olmadım.

olkunmustafa
26-03-2012, 17:50
Anladım o zaman sunucuyla etkilişeme geçerek daha iyi bir sonuç alabilirim.Eğer bir gelişme olursa burdan bildiririm. Teşekkürler hocam..

designerplus
26-03-2012, 19:03
Sunucunuza gzip destekleyip desteklemediğini sorun ama benim bildiğim windows sunucular desteklemiyor.Sadece linux a haz bi özellik diye biliyorum.

olkunmustafa
26-03-2012, 22:43
Sunucunuza gzip destekleyip desteklemediğini sorun ama benim bildiğim windows sunucular desteklemiyor.Sadece linux a haz bi özellik diye biliyorum.

Wordpress tabanlı olduğu için mecburen linux kullanıyoruz :/

Akar
26-03-2012, 23:22
Wordpress tabanlı olduğu için mecburen linux kullanıyoruz :/gzip işlemci tüketen bir özellik. Ağırlıkla da metin tabanlı sıkıştırmalarda işe yarar. Yüksek boyutta metin, kod dosyası vesair sıkıştırmayı düşünmüyorsanız bununla uğraşmanıza gerek olmadığını söyleyebilirim. Bu özellik işlemciye biraz yüklendiğinden, bazı sunucularda özelliğin desteği etkin olmuyor.

olkunmustafa
27-03-2012, 16:25
gzip işlemci tüketen bir özellik. Ağırlıkla da metin tabanlı sıkıştırmalarda işe yarar. Yüksek boyutta metin, kod dosyası vesair sıkıştırmayı düşünmüyorsanız bununla uğraşmanıza gerek olmadığını söyleyebilirim. Bu özellik işlemciye biraz yüklendiğinden, bazı sunucularda özelliğin desteği etkin olmuyor.

Peki resimleri sıkıştırma için ne önerirsiniz.Css-sprite tekniğini denedim ama beceremedim çok üstünde durmadım.
CSS Sprites generator (http://csssprites.com/) deneme yapmıştım.Sizin önerebilceğiniz başka bişeyler var mı??

Akar
27-03-2012, 18:05
Peki resimleri sıkıştırma için ne önerirsiniz.Css-sprite tekniğini denedim ama beceremedim çok üstünde durmadım.
CSS Sprites generator (http://csssprites.com/) deneme yapmıştım.Sizin önerebilceğiniz başka bişeyler var mı??Resimler zaten sıkıştırılmıştır. jpg ve gif birer resim sıkıştırmasıdır. PNG, BMP, PSD gibi resim türleri kullanmıyorsanız resim sıkıştırması yapmazsınız. Ancak resimlerin boyutlarını sadece kullanacağınız ölçülerde tutmak, belki biraz çözünürlüklerini düşürmek oldukça fazla büyük etki sağlar. 500px genişlikte kullanılacak bir resmi 3-5000px ölçülerde yüklemeyin mesela. Resmi kullanacağınız şekilde boyutlandırın, öyle yükleyin. Sunucuda kullanmadığınız boyutta saklamayın. Ayrıca ağır resimleri yeniden sıkıştırmayı deneyebilirsiniz. Örneğin ağır bir jpg düzgün bir düzenleyici ile (fireworks, gimp gibi) açıp yeniden jpg türünde dışarı çıkartarak (export) boyutunun küçülüp küçülmediğine bakabilirsiniz.

olkunmustafa
28-03-2012, 09:53
Ben bu konuda hem gzip sıkıştırma hemde css-sprite tekniğini biraz da google nezninde değer kazanmak için istiyorum.Bu iki işlemi yapan siteler google nezninde atıyorum 200 tane yapman gereken şey varsa 2 tanesini yapmış gibi oluyorsun gibi birşey.Olmazsa olmaz değil ama olsa daha iyi.

Akar
28-03-2012, 20:11
Aslında ben bunun Google ile ilgilisini pek kuramadım. Gzip sadece sayfa boyutunu küçültmek için kullanılıyor. CSS Sprite ise daha az resim öğesi kullanmak için.

olkunmustafa
29-03-2012, 13:17
Valla bende diğer sitelerden gördüğüm kadarıyla söylüyorum.Çünkü seohocasi.com da sitemi tarattığım zaman önemli kriterler arasında gzip sıkıştırma var mı yok mu diye bakıyor.Bu yüzdende istiyorum yani..