PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla 2.5 Kurulumda Dosya İzinleri

By_YoLcu
30-03-2012, 16:33
Hosta Yeni Joomla 2.5.3 Kurduğumda Bütün Klasörler Yazılamaz Oluyor ve Admin Panelden Hiçbirşey Yükleyemiyorum.
Bütün Klasörlerin Yetkilerini Tek tek Değiştirmem Gerekiyor Fakat Alt Klasörlerde de Aynı Sorun Var. Neden Böyle Bir Sorun Oluyor Olabilir ?

691

By_YoLcu
30-03-2012, 16:52
Ve Bu İzinleri Sadece 777 Yapınca Yazılabilir Oluyor. 777 Olarak Kalması Riskli Tabi.

Ümit
30-03-2012, 19:35
Hostcunuzun kısa sürede çözümleyebileceği bir sorununuz var.

Klasörleri 755, Dosyaları 644 yaparak denediniz mi?

By_YoLcu
30-03-2012, 19:54
Hostcunuzun kısa sürede çözümleyebileceği bir sorununuz var.

Klasörleri 755, Dosyaları 644 yaparak denediniz mi?

Evet Denedim, Yine "Yazılamaz" Diyo. Ancak Bütün İzinleri 777 Yapınca Yazılabilir Diyo Onda da Dosya Oluşturulamadı Diye Bir Hata Veriyor.
Ben de Host Şirketiyle Alakalı Olduğunu Düşünüyorum Çünkü Her yolu Denedim.

Akar
30-03-2012, 20:59
Bir de şu var; yazılamaz gözükse sorunsuz çalışabilir kimi yapılandırmalarda. Onu kontrol edin. 777 asla kullanmayın, insanın eli alışır ve sonra artık önemsenmez hale gelir. Olmuyorsa da sorun hizmet aldığınız yerdedir neticede. Apache varsayılanında böyle olmaz.

By_YoLcu
30-03-2012, 21:27
Bir de şu var; yazılamaz gözükse sorunsuz çalışabilir kimi yapılandırmalarda. Onu kontrol edin. 777 asla kullanmayın, insanın eli alışır ve sonra artık önemsenmez hale gelir. Olmuyorsa da sorun hizmet aldığınız yerdedir neticede. Apache varsayılanında böyle olmaz.
Dosya İzinlerini Ne yaparsam yapayım hiçbir şekilde Eklenti Kurmama İzin Vermiyor Akar Hocam. Zannediyorum Eklentiyi Kurmaya Çalıştığımda tmp'ye Dosyayı Aktarırken Oluşturduğu Klasörün İzinlerini Sınırlandırıyor ve Dolayısıyla Sadece Klasörü Oluşturuyr İçine bişey Yazamıyor.

Şöyle Bir Hata Veriyor Neticede:
692

Akar
30-03-2012, 21:56
Ben bir ihtimal dedim ama değilmiş. Bahsettiğiniz gibi açıkça bir izin sorununuz var. Yakında Joomlaile tam uyumlu (aslında zor bir şey de değil) hosting hizmetine Joomla Portalı Önerdiklerimiz (http://joomla.gen.tr/hosting) alanından üzerinden ulaşabileceksiniz.

By_YoLcu
30-03-2012, 22:03
Ben bir ihtimal dedim ama değilmiş. Bahsettiğiniz gibi açıkça bir izin sorununuz var. Yakında Joomlaile tam uyumlu (aslında zor bir şey de değil) hosting hizmetine Joomla Portalı Önerdiklerimiz (http://joomla.gen.tr/hosting) alanından üzerinden ulaşabileceksiniz.
Evet Bu Harika Bir Şey Olur. Çünkü Ben Genelde Yaptığım Sitelerde Hostu Kendim Almıyorum. Sitesini Yaptığım Kişiler Hostlarıyla Geliyor ve Öyle Önereceğim Bir Hostta Yok. Kendi Hostumdan Başka Bir Hostta Çalışmadım Hiç.
Site Yaptığım Kişiler derken de Öyle Bu İşi Profesyonel Olarak Bilmiyorum Gördüğünüz Gibi Kendi Çapımda İşler Çıkarmaya Çalışıyorum. Üniversitede Hocalardan Yakın Olduklarıma Falan Yapıyorum Arada. Bu aşamada gerek Bu Sitede Gerekse Diğer Sitelerde Ekibiniz Çok Duamı Almıştır.

Tekrar Teşekkürler.

By_YoLcu
31-03-2012, 01:01
Şuanda Tekrar Joomla 2.5 Kurmaya Çalıştım Fakat Configuration.php Dosyasını Manuel Olarak Oluşturmamı İstedi ve kendim oluşturup içine verdiği kodları yerleştirdim. Bu Durumla Alakalı Bişey Olabilir mi ?
Buarada Yine İzinler 755 Olmasına Rağman Admin Panelde Yazılamaz Görünüyor. Host Şirketi de Herşey Normal Demiş....

Akar
31-03-2012, 02:44
İzinlerin 755 olmaması zaten tamamen anormal olurdu. Yetki sorunu, 755 olsa da yazılamamasından anlaşılan bir durum...yoksa ben 755 olmadığını düşünmemiştim. configuration.php dosyasının oluşturulması yine aynı derlemedeki izin kurallarıyla belirleniyor. Sistemin otomatik olarak dosya oluşturmasına müsaade etmiyor demekki sunucu. Herşey normal ise anormal olan Joomla mı; onu da hizmet alınan yere sormak lazım :) 755 olup, yazılamaz gözüküp, herhangi bir sorun çıkarmayabilir. Bazı izinler bu şekilde düzenleniliyor. Sorun yoksa yoktur yani; onu siz kontrol edeceksiniz. Ancak sistemin dosya oluşturmasına müsaade etmemesini bir izin sorunu olarak alglayabiliriz. Hizmet aldığınız yer de bunu bir güvenlik önlemi olarak yorumlayabilir...neticede ne şekilde sunucu yapılandıracaklarına biz karışamayız ama ne şekilde olabileceğini söyleyebiliriz :)