PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : index.php olarak gözüküyor

kesoka
31-03-2012, 12:55
sayın hocalarım sitemde appache modu aktif hale getimediğim zaman sitemdeki her hangi bir sayfaya gittiğimde sitem www.sitem.com/index.php/acılan-sayfa şeklinde gözüküyor. appache yi aktif ettiğimde www.sitem.com/acilen-sayfa olarak görünüyor. appache yi aktif hale getirmeden bu index.php yi kaldıramıyormuyuz. ve neden bu şekilde görünüyor. appacahe yi açtığımda google arama motorunda çıkmıyor site..... yardımlarınız için teşekkrüler şimdiden

M.Enes AYDÜZ
31-03-2012, 13:17
Htaceess dosyasında değişiklik yaptınız mı?

Akar
31-03-2012, 17:14
Apache değil de, apache üzerinde mod_rewirte aktif ise bu seçeneği kullandığımızda adresler tamamen düzeliyor. Bu özellik hem açıkken hem kapalıyken adresler tam düzgün olsa o ayara ne gerek vardı değil mi :)

Eskiden apache mod_rewrite özelliği kullanılmadığında adresler hiç okunamazdı. Joomla 1.6 seviyesinde bu adreslerin mod_rewrite'a gerek kalmadna büyük ölçüde iyileştirmesi geldi.

kesoka
01-04-2012, 02:36
htaccess.txt dosyasını .htaccess olarak değiştirdim. değiştirmesem zaten apache yi aktif ettiğimde 404 de dönüyor site. fakat apache yi kapatıp joomla kurulumunun içindeki orjinal htaccess.txt yi ana dizine koydum ve.htaccess dosyasını sildim. yani sitenin index.php denkurtulması için illa apachemi açık olmalı. yokmudur bi çözümü.

Akar
01-04-2012, 03:01
htaccess.txt dosyasını .htaccess olarak değiştirdim. değiştirmesem zaten apache yi aktif ettiğimde 404 de dönüyor site. fakat apache yi kapatıp joomla kurulumunun içindeki orjinal htaccess.txt yi ana dizine koydum ve.htaccess dosyasını sildim. yani sitenin index.php denkurtulması için illa apachemi açık olmalı. yokmudur bi çözümü.Linux sunucularda Apache üzerinde mod_rewrite, Windows sunucularda IIS 7 üzerinde Microsoft URL Rewrite gerekli (windows sunucularda htaccess dosyası yerine webconfig dosyası kullanılır). Detaylar:
Joomla Sistem Gereksinimleri - Joomla Portalı (http://joomla.gen.tr/joomla-sistem-gereksinimleri)