PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Database Karışıklığı

insomnia
04-04-2012, 01:39
Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle Uzun Zamandır siteme bakım tarzında bir işlem yapmak istiyorum ve karşılaştığım 2 problem var.
1. Sitem joomla 1.5 ile başladı daha sonra 1.6 ya yükselttim, geçtiğimiz aylarda da 2.5 e yükselttim. Bugün Db i incelediğimde
j16_**********
j17_**********
ön ekli tablolar gözüme çarptı. şimdi bu tabloların 2.5 ile bir bağlantısı varmıdır? bu tabloları silsem herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım?
yükseltme yapan arkadaşlar db 'de düzenleme yapıyorlar mı yada ne gibi düzenlemeler yapıyorlar.
http://img7.imageshack.us/img7/9061/adszsn.jpg
2. 2.5 e geçtikden sonra joomla admin panelinde hata ayıklamayı açtığımda sitenin alt kısmında hataları listeliyor ve bazı özel bilgiler görünür oluyor üyelerin e-mail kullanıcı adları vs hata ayıklamayı kapadığımda o kısım görünmüyor. bunun sebebini ve çözümünü bilen varsa çok memnun olurum.
http://img195.imageshack.us/img195/1415/adsznjr.jpg

memoc@n
04-04-2012, 01:59
Configuration.php içinde senin sitenin halen kullanmakta olduğu veritabanı tablo öneki yazıyor onun dışındaki ön eklerle başlayanlar demek oluyor ki siteni bağlamıyor. Hata ayıklama modu bazı hataların gösterilmesi ve bu hataların çözümü için kullanılır, eğer sitende işleyişte bir sorun yoksa gözardı edebilirsin ve hata ayıklama modunu aktif etmezsin. Zaten bu hataları otomatik düzeltme vb. işlevi yok sadece varsa hataları tespit eder sen de o hataların kaynağını araştırırsın.
Bahsettiğin hata raporuna göre ne olduğunu anlamak mümkün değil sadece nerede aranacağını tespit edersin ve bunlara deneme yanılma yöntemi ile yahut aynı hatayı verenlerin düzeltmelerini googledan araştırarak bir bilgiye sahip olabilirsin.
Tekrar ediyorum sitende işleyişte sorun yoksa takma kafana bu modu aktif edipte hata almayan çok az kişi vardır.

insomnia
04-04-2012, 10:51
Teşekkürler MemoC@n site işleyişinde bir problem yok gibi biraz ağır açılıyordu fakat geçen hafta birkaç değişiklik yaptım hızlanma oldu. ayrıca 2.5 çok hoşuma gitti kendi seo özelliğini baya geliştirmişler sanırım. beklediğimden çok daha iyi sonuçlar vermeye başladı 2.5 e geçtiğimden beri. şu db deki karışıklığı dediğiniz gibi silerek biraz düzeltmeyi deneyeceğim umarım sorun çıkmaz.

Akar
04-04-2012, 20:00
Teşekkürler MemoC@n site işleyişinde bir problem yok gibi biraz ağır açılıyordu fakat geçen hafta birkaç değişiklik yaptım hızlanma oldu. ayrıca 2.5 çok hoşuma gitti kendi seo özelliğini baya geliştirmişler sanırım. beklediğimden çok daha iyi sonuçlar vermeye başladı 2.5 e geçtiğimden beri. şu db deki karışıklığı dediğiniz gibi silerek biraz düzeltmeyi deneyeceğim umarım sorun çıkmaz.Mehmet'in işleyişten kastınız netleştirelim, site çalışıyorsa diyelim. configuration.php dosyasındaki prefix satırına bakıp hangi ön ekli tabloları kullandığınızı tesbit ederek diğerlerini silebilirsiniz.