PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HTML ve CSS Eğitimi Hakkında Kaynak

hugeboss
04-04-2012, 05:15
Merhabalar arkadaşlar.

HTML ve CSS hakkında gelişmiş eğitim kaynakları aramaktayım Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum..

templatemonster.com gibi sitelerde ücretsiz olarak paylaşılan HTML5 temaları indirip kendimce düzenlemeye çalışıyorum ama takıldığım noktalar oluyor. Mesela bir contact forum'a ihtiyacım oluyo buluyorum koyuyorum fakat mail atmıyo, sonra onuda düzeltiyorum fakat atılan mail boş olarak geliyo. bunun gibi sorunlar yaşıyorum.

Şu an dream weaver ile html dosyaları açıp ufak ufak düzenliyorum. Birde mesela kafama takılan birşey var, joomlada veri tabanı oluşturuyoduk configration.php dosyasını düzenliyoduk felan ama html de hiç bunları yapmamamıza rağmen sitenin her sayfası takır takır çalışıyor. html temalar bir veri tabanına ihtiyaç duymuyorlarmı ?

Baya makale okudum basit html ve html5 hakkında ama bu sorulara cevap bulamadım..

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

millisite.net
04-04-2012, 12:12
Kardeş, html veri saklamaz. Database veri saklamak ve gerektiğinde çağırmak içindir. Html ile ana şablonu oluşturursunuz fakat işlevsellik sağlayamazsınız. Yani yaptığınız tema vb. durağan olur. Bilgi eklemek veya düzenlemek için yazdığın kodlarla oynarsın. Buda çok zahmetli ve kullanışsız bir yöntem.
İşlevsellik için php, asp vb. dillerden kullanmak gerekiyor.

Akar
04-04-2012, 19:59
Basit html siteler tarihe karıştı çünkü onunla anca form gönderirsiniz. HTML5 de olsa dinamik içerik sağlayamazsınız. HTML ile Joomla ve benzeri içerik sitemlerinin farkı budur; php gibi dinamik içerik yönetmeye uygun bir dille kodlanırlar ve html çıktı ile bunu sunarlar. Dolayısıyla php ile kodlanmış Joomla da kullansanız, asp ile kodlanmış bir şey de kullansanız, htmlye her zaman ihtiyacınız olur ama html tek başına ihtiyaçlarınızı görmez. Eskiden site yapmak için html kullanıyorduk, şimdi ise hazırladığımız siteyi sunmak için kullanıyoruz. Arada böyle bir fark var.

hugeboss
05-04-2012, 09:36
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim..

Peki hocam şimdi HTML5 hakkında şunlar söyleniyo mesela; "HTML5 geleceğin web yazılım teknolojisi olucak ve tek başına herşeye yeticek"

eğer ki html5 ile dinamik web sayfaları oluşturulamıycaksa bunlar neden yazılıp çiziliyo yoksa kasıt başka birşeymidir?

Birde diyelim kendimize göre bir html5 temayı oluşturduk ilerde buna bir kaç php eklenti yapmak istersek bunu yapabilirmiyiz?

asıl amacım olayın temel mantığını kavramak joomla ile bir modül bileşen rahatlıkla kurup kullanıyoruz ama arka planda neler dönüyo bunu öğrenmek istiyorum :)