PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Joomla 2.5.4 joomla update bileşeni nedir?

GNCTürk
04-04-2012, 11:08
S.A değerli arkadaşlar joomlayı 2.5.4 sürümüne güncelledikten sonra bileşenler kısmında joomla uptade diye bir bileşen gördüm üzerine tıklayınca admin panelden çıkıyor? Bu bileşenin gözükmesi normal mi yoksa güvenlik açığı falan mı var demek, beni bilgilendirebilirmisiniz?..Saygılar..

millisite.net
04-04-2012, 12:13
Bazı sunucular güvenlik gereği joomla güncellemesini kapalı tutuyorlardı. Bu bileşen ile tüm sunucularda otomatik güncelleme yapılabilecektir.

GNCTürk
04-04-2012, 12:39
Bilgilendirme için teşekkürler hocam...saygılar..

Akar
04-04-2012, 19:45
Bu bileşen farklı sunuculardan ve dilerseniz farklı sağlayıcılardan tek tıkla güncelleme yapabilmenizi sağlar. Ayrıca kararlı sürüm dışındaki sürümlere de tek tıkla güncelleme yapabilmenizi sağlar. Bu bileşendeki ayarlar içerisinde bunlar ayarlanıyor. Güvenlik sebebiyle Joomla güncellemesi kapalı tutulmuyordu da bu güncellemenin yapılmasını sağlayan özellik engelli olabiliyordu...bazı iptidai sistemlerde diyelim. Bu bileşen ona çözüm olmuyor, yanlış anlaşılmayı düzeltelim. Bileşen vasıtasıyla dilerseniz güncelleme sunucusunu değiştirebiliyorsunuz.

Örnek vereyim;
Joomla Portalı bir güncelleme sunucusu oluşturup, sürekli eklediğimiz paketleri bir xml ile kontrol etmeye başladı diyelim. Bizim güncelleme sunucusunu oraya kaydediyorsunuz. Bundan sonra Joomla yeni sürüm çıktığında eğer bizim güncelleme sunucusundan verilen xml güncellendiyse, yani mesela Türkçe paket çıktıysa, o zaman sizin panelde Joomla güncellemesi var uyarısı alıyorsunuz. Başka durmda almıyorsunuz uyarı. Böylece tek tıkla güncellemeyi bizim paketle yapma imkanınız oluyor.

Olay budur arkadaşlar.

GNCTürk
04-04-2012, 21:38
Güzel bir olaymış abi..peki ben mesela joomla portalını takip ediyorum diyelim bunu nasıl sitem için ayarlarım, joomla portalındaki güncellemeyi otamatik nasıl alıp siteme entegre edebilirim?...saygılar..

Akar
04-04-2012, 22:26
Güzel bir olaymış abi..peki ben mesela joomla portalını takip ediyorum diyelim bunu nasıl sitem için ayarlarım, joomla portalındaki güncellemeyi otamatik nasıl alıp siteme entegre edebilirim?...saygılar..Önce bizim ayarlamamız lazım. Sonra bizim yayınlayacağımız güncelleme sunucusu adresi bileşendeki Özel URL alanına eklenip, sunucu olarak Özel URL seçildiğinde artık güncellemeler bizim tarafımızdan tetiklenir. Joomlanın tek tık güncelleme özelliği de bizim sunucumuzda tek tıkla güncelleme yapmaya başlar.

GNCTürk
05-04-2012, 00:49
Peki böyle bir çalışmanız var mı abi... joomlayı sizler gibi güvenilir ve yardımsever insanların sunucularından yüklemek iyi olurdu..Saygılar..

Akar
05-04-2012, 00:49
Peki böyle bir çalışmanız var mı abi... joomlayı sizler gibi güvenilir ve yardımsever insanların sunucularından yüklemek iyi olurdu..Saygılar..Olacak inşeallah, bu bileşen eklendiğinde fikir ortaya çıkmış oldu :) Daha evvel düşünmedik. Doğrudan Türkçe paket ile güncellemek için bu iyi bir yol olacaktır. Aksi takdirde tek tıkla güncelleme sonrası dil kurulum paketimiz ile de dili güncellemeyi öneriyoruz çünkü.