PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Tüm içeriği ( resimler dahil ) .xml ile, sürekli dışarı almak.

lynx
05-04-2012, 11:35
Merhaba,

Sürekli güncellenen bir sitemiz var. Bunun için bir mobil application yazan firma, sitenin içeriğini (resimler vs.) .xml ile bizden alarak yayınlamak istiyorlar.

Böyle birşeyi nasıl yapabiliriz?

bir bileşen, her girilen makaleyi vs. .xml e sürekli güncel olaak yazabilir mi?

teşekkürler.

Akar
05-04-2012, 20:13
RSS verin olsun bitsin işte, başka ne ister ki :) En basit mobil uygulamalar da zaten rss üzerinden çalıştırılır.

lynx
06-04-2012, 08:53
Teşekkürler.
Bizde en başta rss verdik. ama aldığımız yanıt

" Şuan elimizde olan RSS feedlerde sadece yazıların başlıkları ve kısa açıklamaları mevcut bizim aşağıdaki verilerin xmline ihtiyacımız var.

1-) Manşet görselleri ve başlıkları......

gibi "

Aslında bu tarz mobil uygulamalar hakkında hiçbir bilgim yok.Bende rss den çekeceğini düşünüyordum,ama adamların ilk işi bu olmasa gerek :)

Buarada rss için : RD RSS bileşenini kullanıyorum. sorun ondan kaynaklı olabilir mi?

Akar
06-04-2012, 09:18
Teşekkürler.
Bizde en başta rss verdik. ama aldığımız yanıt

" Şuan elimizde olan RSS feedlerde sadece yazıların başlıkları ve kısa açıklamaları mevcut bizim aşağıdaki verilerin xmline ihtiyacımız var.

1-) Manşet görselleri ve başlıkları......

gibi "

Aslında bu tarz mobil uygulamalar hakkında hiçbir bilgim yok.Bende rss den çekeceğini düşünüyordum,ama adamların ilk işi bu olmasa gerek :)

Buarada rss için : RD RSS bileşenini kullanıyorum. sorun ondan kaynaklı olabilir mi?Muhtemelen RDRSS ayarlarıyla ilgili bir durumdur. Ben 1.0 zamanı kullanmıştım, şu anda hatırlamıyorum. Yalnız Joomla!'nın varsayılan rss çıkışı resim de gönderir. Bununla birlikte daha evvel Ovi üzerinde uygulama paketleyicisinden uygulama oluşturup symbian cihazlarda denedim de.

lynx
06-04-2012, 15:52
Yeniden teşekkür ederim.

Joomla'nın varsayılan rss çıkışı derken kastınızı anlayamadım ? nasıl bir çıkış bu?

Hedeflerimizde tüm sitenin değil, bazı kategorilerin rss'lerini almak var.

Akar
06-04-2012, 23:53
Yeniden teşekkür ederim.

Joomla'nın varsayılan rss çıkışı derken kastınızı anlayamadım ? nasıl bir çıkış bu?

Hedeflerimizde tüm sitenin değil, bazı kategorilerin rss'lerini almak var.Joomlada Site Beslemesi modülü nerede yayınlarsanız oranın rss çıktısını veren bir adres oluşturur. Tabii dinamik sayfa olması lazım, kategoriler, blog sayfaları, eçilmiş içerik sayfaları falan uygundur. Aslında şöyle bir şey var, modülü her sayfada yayınlarsanız, başlığını da kapatırsanız, sadece rss çıktısı verebilecek sayfalarda görünür. Siz de istediğiniz sayfadan alırsınız. Dİlerseniz sadece rss besleme kaynağı verilecek sayfalarda yayınlarsınız, o sizin bileceğiniz şey tabii.

Site Beslemesi modülü Joomla paketiyle gelir, modül listenizde yer alması lazım. Yoksa modül yöneticisinde Yeni diyerek açılan sayfadaki tür seçimleri arasında görebilirsiniz.

lynx
08-04-2012, 10:56
ilgili yanıt için çok teşekkür ederim. çok üzgünüm ama ben bu işi beceremedim.

Joomla 1.5 için modüllerde; ilgili konuya en yakın, "Besleme Görüntüleme" modülü var.o da anladığım kadarıyla farklı bir rss'den veri çekip modülde yayınlamaya yarıyor.

Aynı şekilde bileşenlerde gelen rss haber beslemelerinde de mantık aynı. dışardaki bir rss verisini içeri alıyor.

Yani istediğimiz kategori vs yi dışarıya rss ile verebileceğimiz bir modül yok. yada ben bulamadım.

Akar
08-04-2012, 18:51
ilgili yanıt için çok teşekkür ederim. çok üzgünüm ama ben bu işi beceremedim.

Joomla 1.5 için modüllerde; ilgili konuya en yakın, "Besleme Görüntüleme" modülü var.o da anladığım kadarıyla farklı bir rss'den veri çekip modülde yayınlamaya yarıyor.

Aynı şekilde bileşenlerde gelen rss haber beslemelerinde de mantık aynı. dışardaki bir rss verisini içeri alıyor.

Yani istediğimiz kategori vs yi dışarıya rss ile verebileceğimiz bir modül yok. yada ben bulamadım.Joomla 1.5 için Dışarı Besleme olması lazım modülün adı. Uzun süredir, 1.6'dan beri adını Site Beslemesi olarak değiştirdiğimden ve sizin 1.5 kullandığınızı atladığımdan yeni ismini vermişim. 1.5 serisinde dışarı besleme olarak bakın. Çalışma şekli aynıdır, modül aynıdır dahası.

lynx
09-04-2012, 12:17
İlginize teşekkür ederim.

Ben rss ile tüm siteyi değil de sadece istediğim kategorideki içerikleri dışarıya almak istediğimizde joomla'nın standart gelen mod_syndicate ( dışa besleme ) modülü yetersiz kalabiliyor.

Çözüm için en uygunu : Ninja RSS Syndicator bileşeni olacaktır.

Ninja RSS Syndicator bileşenin öne çıkan özellikleri

- Hangi kategorideki içerikleri dışarı alabileceğinizi seçebilirsiniz.
ve bunu her kategori için ayrı ayrı rss çıktısı haline getirebilirsiniz.

- Outpu tipi seçebilirsiniz :
( RSS 0.91, RSS 1.0, RSS 2.0, MBOX, OPML, ATOM, ATOM 0.3, HTML, JS )

- Feed ( dışa besleme ) de kaç tane öğe belirlemeniz gerektiğini seçebilirsiniz.

- Rss ile dışarı alacağınız içeriğin, sadece giriş kısmını yada full kısmını belirleyebilirsiniz.

- En önemlisi : HTML yada Resim dosyalarını render ederek rss'de gösterebilirsiniz.

Akar
09-04-2012, 12:23
İlginize çok teşekkür ederim tekrardan. Ama ısrarla bendeki joomla sistemlerde " dışarı besleme " , " site beslemesi " gibi modüllerin olmadığını farkettim.

İnternette yaptığım araştırmada; artister da ürettilen temalardan dolayı böyle sorunlar yaşanabileceğini öğrenmiş oldum.

Benzer bir sorun yaşanabileceğini göz önünde bulundurarak buradan paylaşımı yapmak istedim.

Jommla sitelerinizde joomla mod_syndicate modülü eksik olabilir.

Çözüm için en uygunu : Ninja RSS Syndicator bileşeni olacaktır.

SORUN ÇÖZÜLDÜYanlışınız var. Tema ile asla alakalı bir durum değil. Aradığınız modül, modül yöneticisindeki listede bulunmayabilir. Bu, o modülü silmiş ya da örnek veri kurulumu yapılmadıysa hiç kurmamış olmanızdan kaynaklanır. Ancak bu sorun değil, modül yöneticisinde sağ üstten Yeni düğmesini kullandığınızda, kurulu ve sistemde yeniden kullanılabilir modüllerin listesi gelir. Bu modüller normalde örnek veri kurulumunda siteye kurulmuştur. Ancak örnek veri kurmadıysanız ya da modül yöneticisindeki listeden seçrek sildiyseniz, aslında halen sistemde var olduğundan buradan yeniden çağırılabilirler.

Bunların temalarla kesin olarak bir ilgisi bulunmaz. Modül sistemden kalıcı olarak silinmedikçe bu şekilde yeniden kullanılabilir.

Siz kendi sorununuza çözüm bulmuşsunuz gerçi ama edindiğiniz bilgi yanlış olduğu için konuyu doğruyla kapatalım istedim :)

lynx
09-04-2012, 14:30
Peki. bu mod_syndicate'i neden birçok sitemde göremiyorum ve dahası yeni diyerek ekleyemiyorum anlamadım. ama haklısınız. temayla alakası yokmuş test ettim ve onayladım :)

Bu nedenle üstteki yazımı değiştirdim. Ninja RSS Syndicator'u tercih etme nedenim :

mod_syndicate ile sitenin tamamının rss ini dışarı alabiliyoruz. Oysa bana sadece istediğim kategorilerdeki verileri dışarı almak gerekti. Bu nedenle Ninja RSS Syndicator işimi daha iyi çözdü.

Ninja RSS Syndicator'un öne çıkan özelliklerini vs. üstteki konumu düzenleyerek ekledim. inşallah birilerine faydamız olmuş olur.

İlginize teşekkürler.

Akar
09-04-2012, 17:15
Peki. bu mod_syndicate'i neden birçok sitemde göremiyorum ve dahası yeni diyerek ekleyemiyorum anlamadım. ama haklısınız. temayla alakası yokmuş test ettim ve onayladım :)

Bu nedenle üstteki yazımı değiştirdim. Ninja RSS Syndicator'u tercih etme nedenim :

mod_syndicate ile sitenin tamamının rss ini dışarı alabiliyoruz. Oysa bana sadece istediğim kategorilerdeki verileri dışarı almak gerekti. Bu nedenle Ninja RSS Syndicator işimi daha iyi çözdü.

Ninja RSS Syndicator'un öne çıkan özelliklerini vs. üstteki konumu düzenleyerek ekledim. inşallah birilerine faydamız olmuş olur.

İlginize teşekkürler.Daha evvel konu içinde yazdığım bir detayı hatırlatarak son hatayı da düzelteyim madem :)

Site Beslemesi modülü nerede yayında olursa oranın rss çıkışını verir, tüm sitenin değil.