PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Buton yazısı değiştirme (yardım konusu)

by_maffay
09-04-2012, 03:56
Selamın aleykum.
Arkadaşlar, hocalarım, günlerdir uğraşıyorum bazı eklentilerimdeki butonların yazılarını değiştirmek istiyorum firebug tarzı eklentilerle inceledim ancak css bilgim olmadığından bi sonuca varamadım.
Mesela alt resimdeki buton bir modul e ait. Bunu Türkçe'ye çevirmek istiyorum. Aslında temamda aynı butona sahip başka modullerde var ama onlar Türkçe. Modulun kendi php dosyalarının içeriklerini aradım ancak sanıyorum ki css ile ilgili bu konu bu yüzden birşey bulamadım. Ben bu butondaki register yazısını nasıl değiştirebilirim?
Yardımlarınızı bekliyorum.

725

Akar
09-04-2012, 05:18
Aleyküm selam. Bunlar css değil dil tanımlamalarının yapıldığı yerlerden değiştirilir. Joomla 1. yapısına uygun yazılmış bir eklenti kullanıyorsanız, eklentinin bir dil dosyası vardır. Ön yüzde görünen alanlara ait dil dosyaları sitenin /language dizininde bulunur. Türkçe olmayan yazıları değiştirmek için /language dizininde en-GB klasörüne bakarsınız. EKlentinin kendi ismiyle bir dosya olmalı. Şöyle:
en-GB.mod_eklenti-ismi.ini
mod kısmı burada modülü ifade eder. Eklenti bir bileşen ise mod yerine com olur, uygulama eki ise plg olur. Zaten eklenti isminden bulabilirsiniz.

Bu dosyayı indirirsiniz, başındaki en-GB kısmını tr-TR yaparsınız. Sonra bu dosyayı UTF8 Bomsuz kaydetme kabiliyeti olan bir araçla açarsınız. Mesela Notepad++ (http://notepad-plus-plus.org/) bu konularda çok iyidir ve pek çok farklı özelliği ile her web yöneticisinde bulunmalıdır.

Dosyayı notepad++ ile açın.
Tüm metni seçin ctrl+a
Biçim > Dönüştür UTF8 Bomsuz
kaydedin.

veya

Tüm metni seçin
kesin ctrl+x
Biçim > UTF8 ve
tüm metni geri yapıştırın ctrl+v
kaydedin

Sonra dilediğiniz değişiklikleri bu yeni dosyada yapıp kaydederek /language/tr-TR dizinine gönderin.

Bu işin kolayı. Eğer eklentiniz 1.5 için tam anlamıyla doğru ya da diyelim ki özenli paketlenmemişse orada yazan şey dil dosyasında bulunmuyor olabilir. O zaman eklentinin kod dosyalarını açıp, o kelimeyi bulup Türkçesini yazmanız lazım.

by_maffay
09-04-2012, 19:08
Akar hocam çok teşekkür ederim yardımınızdan ve konuyu ayrıntısıyla anlatımınızdan dolayı. Sorunsuz bir şekilde yaptım. Kolaylıklar dilerim.

by_maffay
09-04-2012, 22:42
Hocam yine bir sorun var anlamış değilim. Hadi modulü ve diğer eklentilerin dil sorununu çözdüm şimdi de birşey farkettim anasayfada yayınladığım bir makalenin (içeriğin) Devamını Oku olması gereken buton yazısını değiştiremiyorum şimdi sanıyorum ki bu ne bi plgn ne bi modul ben bunu nerden değiştiricem? Bir çok lang dosyasının içeriğindeki Read more olan kısımları Devamını oku olarak değiştirdim ancak sonuç hala Read More :(

Akar
09-04-2012, 22:58
Hocam yine bir sorun var anlamış değilim. Hadi modulü ve diğer eklentilerin dil sorununu çözdüm şimdi de birşey farkettim anasayfada yayınladığım bir makalenin (içeriğin) Devamını Oku olması gereken buton yazısını değiştiremiyorum şimdi sanıyorum ki bu ne bi plgn ne bi modul ben bunu nerden değiştiricem? Bir çok lang dosyasının içeriğindeki Read more olan kısımları Devamını oku olarak değiştirdim ancak sonuç hala Read More :(Eğer kullandığınız Joomlanın dili İngilizce olarak ayarlı değilse ve o alan normal işçerik alanıysa temadan geliyor olabilir. Normalde Joomla!'nın kendi dilinden gelir ama sorun varsa muhtemelen temadandır. Temanın dil dosyası tpl ile başlar; en-GB.tpl_.... diye. Temanın dil dosyasında da yoksa, temanın html dizinindeki dosyalarda düzenleme gerekebilir. BU düzenleme de ana sayfa menü öğesi türüne göre değişir. Detaylara göre devam edebiliriz.

by_maffay
09-04-2012, 23:10
Hocam language/en-GB klasöründeki en-GB.com_content.ini dosyasının içerisindeki Read more yazılarını Türkçe olarak değiştirdim. Sonra language/tr-TR klasöründeki tr-TR.com_content.ini dosyasının içeriğindeki Read More yazısıda Türkçe. Daha sonra sizin dediğiniz temanın en-GB.tpl... dil dosyasına girdim ancak o dosya içerisinde Read more a ilişkin hiç bir ifade yer almıyor. Şimdi ne yapabilirim?

Akar
09-04-2012, 23:25
Hocam language/en-GB klasöründeki en-GB.com_content.ini dosyasının içerisindeki Read more yazılarını Türkçe olarak değiştirdim. Sonra language/tr-TR klasöründeki tr-TR.com_content.ini dosyasının içeriğindeki Read More yazısıda Türkçe. Daha sonra sizin dediğiniz temanın en-GB.tpl... dil dosyasına girdim ancak o dosya içerisinde Read more a ilişkin hiç bir ifade yer almıyor. Şimdi ne yapabilirim?en-GB değişikliğe gerek yok. O dosyanın varsa tr-TR karşılığı içinde değişiklik yapar, yoksa oluşturursunuz. Ana sayfa öğesinin türü nedir? Ön sayfa, kategori blogu vesair.

Bir de ara soru; siz bu kadar yenisiniz, neden Joomla 1.5 ile başlıyorsunuz? Artık projeler 2.5 ile yapılmalı.

by_maffay
09-04-2012, 23:33
Sorunuzu doğru anladıysam Anasayfamda göstermek istediğim makaleyi, Joomla yöneticisi/içerik/Ön sayfa yöneticisinden ekliyorum. İnşallah doğru cevap vermişimdir :)

1.5 kullanmamda ki amaç, kullanmak istediğim temanın sadece 1.5 sürümü var malesef :( bu temayı 1.7 de, 2.5 de denedim ama çalışmadı.

by_maffay
10-04-2012, 02:08
Yok hocam arıyorum tarıyorum yok oğlu yok. Girip çıkmadığım klasör dosya kalmadı :(

Akar
10-04-2012, 02:57
Sorunuzu doğru anladıysam Anasayfamda göstermek istediğim makaleyi, Joomla yöneticisi/içerik/Ön sayfa yöneticisinden ekliyorum. İnşallah doğru cevap vermişimdir :)

1.5 kullanmamda ki amaç, kullanmak istediğim temanın sadece 1.5 sürümü var malesef :( bu temayı 1.7 de, 2.5 de denedim ama çalışmadı.templates/temanız/html/com_content/frontpage/default_item.php dosyasını açın, temada tam olarak yazan şeyi arayın. Meselâ Read more... yazıyorsa Read more... arayın. Eğer yoksa sorun temadan değildir ve daha evvel konuştuklarımızdan birinde atladığınız bir yer vardır. Ancak bu alan normal içerik alanıysa ve tema dil dosyasında yoksa buradadır. Zaten varsayılan temalardan birine geçince sorun temadan mı değil mi kolaylıkla anlaşılır.

by_maffay
10-04-2012, 04:29
Hocam dediğiniz default_item.php dosyasını inceledim. Anasayfada yayınladığım içeriğin altında görünen Read more yazısı. Ancak default_item.php dosyasında bulduğum yazı Read more... şeklinde yani arada fark var. Bir de dediğiniz gibi diğer temaları varsayılan yaptığımda herşey normal Türkçe olarak Devamını oku çıkıyor ama kullanmak istediğim temayı seçince Read more oluyor. Ayrıca diğer örnek temaların default_item.php dosyalarıyla ilgili temanın default_item.php dosyasını karşılaştırdım içerikteki Read more... aynı yani bi fark yok ama örnek temalarda Türkçe çıkıyor kullanmak istediğimde İngilizce. Sizce başka hangi dosyaları incelemeliyim?

Akar
10-04-2012, 05:04
Hocam dediğiniz default_item.php dosyasını inceledim. Anasayfada yayınladığım içeriğin altında görünen Read more yazısı. Ancak default_item.php dosyasında bulduğum yazı Read more... şeklinde yani arada fark var. Bir de dediğiniz gibi diğer temaları varsayılan yaptığımda herşey normal Türkçe olarak Devamını oku çıkıyor ama kullanmak istediğim temayı seçince Read more oluyor. Ayrıca diğer örnek temaların default_item.php dosyalarıyla ilgili temanın default_item.php dosyasını karşılaştırdım içerikteki Read more... aynı yani bi fark yok ama örnek temalarda Türkçe çıkıyor kullanmak istediğimde İngilizce. Sizce başka hangi dosyaları incelemeliyim?Konuştuklarımız dışında bir ihtimal kalmadı. Hangi temaydı bu?

by_maffay
10-04-2012, 15:18
İlgilendiğiniz için ve yardımınız için çok teşekkür ederim hocam gerçekten beni bilgilendirdiniz. GK elvesocial teması

Akar
10-04-2012, 20:51
İlgilendiğiniz için ve yardımınız için çok teşekkür ederim hocam gerçekten beni bilgilendirdiniz. GK elvesocial temasıAnlıyorum, ücretli tema olduğu için detaylı yardımcı olamıyorum. Ücretsiz tema olsaydı kurarak bakıp deneyecektim.