PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : VPS ve VDS olayı nedir?

GNCTürk
11-04-2012, 23:38
S.A değerli arkadaşlar ben film sitemi tekrardan canlandırmak istiyordum.Çoğu filmleri tekrar yüklemek bayağı bir zaman alacak gibiydi ama arkadaşın biri vps yada vds kullan 3 günde tekrar yükleyebilirsin dedi.Ben de bu olayları yani vps ve vds yi sizlere sormak istedim.Sizce bunların faydası var mı?Aranızda kullananlar oldu mu bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var..Saygılar...Hayırlı forumlar...

Akar
12-04-2012, 00:03
Limitleme ve işletim sistemi ile ilgili farkı var. VPS'de tam sağlıklı bir limitleme yapılamıyor, bir sunucuyu tek bir işletim sistemi üzerinde sanal olarak bölüyorsun.

VDS ise paylaşımsız diyebiliriz. Bir ana sanallaştırma sunucusu üzerinde kesin limitlemeler ile paylaşımsız sanal makineler oluşturuluyor. Ram ne verilmişse onu ancak o kullanıcı kullanıyor. İşlemci ne atanmışsa ancak o kullanıcıya ait. Yani bunların kullanılmayan kısımları o an yüksek tüketimde olanlara kaymıyor. Ayrıca farklı işlerim sistemleri kurulabiliyor vds için sanallaştırılan makinelerde.

GNCTürk
12-04-2012, 00:35
Bilgi için teşekkürler Akar abi vds biraz daha mantıklı o zaman tek makina kullanımı daha iyi olur..saygılar..

GNCTürk
23-04-2012, 00:40
S.A değerli arkadaşlar bu vps veya vds yi nasıl kullanıyoruz.Aranızda kullanan var mı? varsa bir yardımcı olursa sevinirim hayırlı geceler..saygılar..

Akar
23-04-2012, 15:18
Ne gibi; tam anlayamadım. Hizmet sağlayıcı tarafından bir yönetim paneli verilir. Bu panel hosting panelinden daha fazla özellik sunan bir paneldir. Bazı paneller daha evvel kullanılan hosting panelinin gelişmişi şeklinde, bazısı tamamen farklı olabilir. Ayrıca bir ssh terminal erişimi olur.O erişim ile de komut seviyesinde yönetim yapılabilir. Yani bir sunucu yönetme şeklindedir bunların yönetimi ve alt yönetim seviyelerinde hosting yönetimi olur. Yönetmekten kastı tam anlayamadım.

GNCTürk
23-04-2012, 17:49
Akar abi bugün hallettim ben windows vds almıştım ama haliyle cpanel falan için linux vds iyiymiş ona geçtim...kolay gelsin..saygılar..

Akar
23-04-2012, 19:01
Akar abi bugün hallettim ben windows vds almıştım ama haliyle cpanel falan için linux vds iyiymiş ona geçtim...kolay gelsin..saygılar..cPanel için değil, Joomla ve diğer php uygulamalar için en iyi seçenek linux. Yoksa panel o kadar da sorun değil. İyi yapmışsın.

Çağrı
25-04-2012, 12:39
Arkadaşının söylediği türden cevap vereyim şöyleki;

Filmler gibi yüksek boyutlu dosyaları bir yerlere upload yapman için mantıklı demiş (anladığım kadarıyla)...

100mb yada 1gb port çıkışı olan bir yerden upload işlemi daha kısa sürede olacağı için vps kullanmak mantıklı.VPS ve VDS farkını ise Akar hocam açıklamış zaten.