PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plesk Domainlerde DB Web Admin Erişim Sorunu

Akar
11-04-2012, 23:55
Arkadaşlar Centos5 64bit üzerinde Plesk 8.6.0'ın php 5.1.6 ve mysql 5.0.45 sürümlerini hata vermeyeceği seviyelere yükselttim. Php 5.3 ve MySQL 5.5'i yum.conf'da dışlayarak güncellettim. php 5.2.17, mysql 5.1.59 oldu, hata vermedi. Bu arada phpmyadmin 2.8.2.4

Site hesaplarınının herhangi birinden veritabanına erişmek istediğimde, domains > ilgiliHesap > Databases > kullanıcı > DB Web Admin şeklinde normal bir şekilde gidiyorum, veritabanına bağlanmıyor. Şöyle bir hata veriyor:

Probably reason of this is that you did not create configuration file. You might want to use setup script to create one.
Hata

MySQL çıktısı: Yardım
Non-static method PMA_Config::isHttps() should not be called statically Buradaki setup script bağlantısını kukllandığımda veritabanı yapılandırma betiği geliyor, işte sunucu, port, vs özelliklerin girdilerini alıyor ve config dosyası oluşturyor. Bunu yapmadım, zira Plesk'de bu işler nasıl oluyor bilmiyorum.

Ancak, veritabanına Plesk admin olarak bağlanırsam, yani Server > Database Servers > tablonun en sağındaki web admin erişim alanından tüm veritabanına bağlanabiliyorum. Bir sorun vermiyor.

Ne yapmam lazım?

Akar
12-04-2012, 07:05
Sabah şunu farkettim, kullanıcı hesabından phpmyadmine geçemiyorum ama veritabanı ve kullanıcısı oluşturabiliyorum. Zaten sunucuda mysql servisinde sorun yok, çalışan site de var. Ancak phpmyadmine kullanıcı hesabından, plesk tabiriyle DB Web Admine domainden geçemiyorum. Dolayısıyla müşterimin sunucunda hesabı olanlar geçemez. Plesk admin olarak ise erişim var.

Akar
12-04-2012, 07:58
Arkadaşlar sorun sadece içinde veri bulunan veritabanlarına erişimde oluyordu ama ben bunu da yeni farkettim. Sıfırdan oluşturulan veritabanlarında ve hatta içinde veri olup sadece kullanıcısını yenilediğim veritabanlarında sorun yok. Bu şekilde sorun muhtemeldir ki mysql sürümünün yükselirken aktif olan kullanıcılarıyla ilgiliydi. Dolu veritabanlarını yeniden kurmayı düşünüyordum, gerek kalmadı.

Bu çalışma esnasında Plesk 8.6.0 ile varsayılanda gelen php 5.1.6 ve mysql 5.0.45'i yine Plesk 8.6.0 kalmak üzere bu plesk sürümüyle sorun çıkarmayacak olan php 5.2.17 ve mysql 5.1.56 sürüme yükseltmeyi öğrenmiş oldum. Bunlar hizmet verenler tarafından genelde ücretsiz sağlanan plesk sürümünün sorunsuz çalışabildiği en yüksek sürümler. Nasıl yapıldığına kısaca başka bir başlıkta değineceğim.