PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Modülün ana sayfa dışında görünmesini nasıl engelleriz?

Ali KOCA
12-04-2012, 22:39
Merhaba arkadaşlar.
www.muhakkik.org sitesinde ortada gördüğünüz sılaydır modülünü sadece ana sayfada görünecek şekilde oluşturdum. Ama menünün dışında herhangi bir makaleye tıkladığınızda yine ana sayfadaymış kabul ediyor. Benim istediğim url sadece http://www.muhakkik.org iken modül görünsün, onun dışındaki hiç bir sayfada görünmesin.
Zannedersem 1.5 ve aşağı versiyonlarda böyle bir sıkıntı olmuyordu.
Bir çözümü var mıdır? Bu bir bug mıdır? Yoksa başka bir yolu mu var?
Selamlar

Akar
13-04-2012, 01:32
Menüleriniz nerede, menü öğelerini görmeden bir şey diyemeyiz. Joomla 1.5, 1.6, 1.7, 2.5 arasında bu konuda bir değişiklik yok. Modüller sayfa değil, menü öğesi mantığıyla atanır. Yani atama menü öğesine yapılır ve bir sayfa değil, o menü öğesinin açtığı tüm sayfalarda atanmış olan modül gözükür. Eğer içerik bir menü öeğsine bağlı değilse bu sorunla karşılaşılır. İÇerikleriniz menü öğelerine bağlı olmalı.

Ali KOCA
13-04-2012, 14:48
Menüleriniz nerede, menü öğelerini görmeden bir şey diyemeyiz. Joomla 1.5, 1.6, 1.7, 2.5 arasında bu konuda bir değişiklik yok. Modüller sayfa değil, menü öğesi mantığıyla atanır. Yani atama menü öğesine yapılır ve bir sayfa değil, o menü öğesinin açtığı tüm sayfalarda atanmış olan modül gözükür. Eğer içerik bir menü öeğsine bağlı değilse bu sorunla karşılaşılır. İÇerikleriniz menü öğelerine bağlı olmalı.

İlginiz için evvelen teşekkür ediyorum.
743
Resimde de görüldüğü üzere mod_lofk2slideshow modülünü için sadece ana sayfa da görülecek şekilde tercih yapdım.
Bahsettiğim kısım burası. http://www.muhakkik.org ana sayfasına bakarsanız sılaydır modülünün ana sayfa dışında (soldan herhangi bir makale seçtiğinizde) da görüldüğüne şahit olacaksınız.

Benim derdim bu, eksik anlaşmışsam affola...

Karşı
13-04-2012, 16:10
743
Resimde de görüldüğü üzere mod_lofk2slideshow modülünü için sadece ana sayfa da görülecek şekilde tercih yapdım.
Bahsettiğim kısım burası. Ana Sayfa - muhakkik.org, Hakâik-i Îmâniyyeye Dâir Ba'zı Mesâil (http://www.muhakkik.org) ana sayfasına bakarsanız sılaydır modülünün ana sayfa dışında (soldan herhangi bir makale seçtiğinizde) da görüldüğüne şahit olacaksınız.

Benim derdim bu, eksik anlaşmışsam affola...

Şimdi şöyle oluyor manşet haberleri yayınladığın modüller haberleri kategoriden çekiyor sanırım.. Bu kategorinin adı manşet haberler olsun.. Daha sonra bir menü açıyorsun adı ne istersen o olsun bu menüyü kategori blogu olarak temanda olmayan bir modül pozisyonunda yayınlıyorsun..
Manşet haber modülünüde sadece anasayfa da yayınlıyorsun açtığın menü sayfasında yayınlamıyorsun

Akar
13-04-2012, 19:39
743
Bahsettiğim kısım burası. Ana Sayfa - muhakkik.org, Hakâik-i Îmâniyyeye Dâir Ba'zı Mesâil (http://www.muhakkik.org) ana sayfasına bakarsanız sılaydır modülünün ana sayfa dışında (soldan herhangi bir makale seçtiğinizde) da görüldüğüne şahit olacaksınız.

Benim derdim bu, eksik anlaşmışsam affola...Estağfirullah. Ancak benim dediğim bundan ibaret değildi. Bir de içeriklerin seçilmiş içerik olarak ön sayfada yayınlanma dışında bir menü öğesine bağlanması gerekliliğinden bahsetmiştim. Sitenize zaten baktım ben gece.

Ali KOCA
13-04-2012, 22:04
Evvelen hem Karşı hem Akar arkadaşımıza ilgileri için çok teşekkür ediyorum.
Aslında akar arkadaşımızda Karşı arkadaşımızın dediğinin aynısını değmiş. Kendisinden özür diliyorum.
http://pusulader.org"da da aynı mesele vardı. Onu dediğiniz yöntemle düzelttim inş.

Lakin benim sitede hala sıkıntı var. Onun sebebi de zannımca k2 kullanıyor olmam. Dikkatimi çekti ana sayfada manşet olmayan makalelerde çıkmış.

k2 için ana sayfa yaparken manşet olmayanların çıkmasını nasıl engellerim, bayağıdır arıyorum.
Bir de acaba ana sayfa linki bütün makaleleri içeriyor olabilir mi? ilk 10 tanesini yayınla demiştim ama...

Tşk.

Karşı
13-04-2012, 22:06
Evvelen hem Karşı hem Akar arkadaşımıza ilgileri için çok teşekkür ediyorum.
Aslında akar arkadaşımızda Karşı arkadaşımızın dediğinin aynısını değmiş. Kendisinden özür diliyorum.
Aynı sorun http://pusulader.org"da da aynı mesele vardı. Onu dediğiniz yöntemle düzelttim inş.

Lakin benim sitede hala sıkıntı var. Onun sebebi de zannımca k2 kullanıyor olmam. Dikkatimi çekti ana sayfada manşet olmayan makalelerde çıkmış.

k2 için ana sayfa yaparken manşet olmayanların çıkmasını nasıl engellerim, bayağıdır arıyorum.
Bir de acaba ana sayfa linki bütün makaleleri içeriyor olabilir mi? ilk 10 tanesini yayınla demiştim ama...

Tşk.

K2'de benim için tam bir muamma cevap vermek isterdim ama üzgünüm:(

Ali KOCA
13-04-2012, 22:10
Sayın Karşı ilginiz memnun etti. Üzülmeyin :)
Hallederiz inş. Halledersim buraya da yazarım.

Ali KOCA
13-04-2012, 23:19
Sayın Karşı ilginiz memnun etti. Üzülmeyin :)
Hallederiz inş. Halledersim buraya da yazarım.

Arkadaşlar (sadece manşet makalelerini (klasik makalelerde ön sayfada göster özelliği) görtermek için) menü tipi k2 categories iken temel tercihler kısmında Manşet Öğeleri tercihine "sadece manşet öğeleri seç"i seçerseniz oluyor.

Lakin ben şu modülün diğer sayfalarda görüntülenmeme işini bir türlü halledemedim.

Bahsedilen menüyü oluşturdum. Hatta şu an sitenin sol tarafının en altında Tüm Makaleler diye duruyor.
Ama sıkıntı hala devam ediyor. En çok okunanlardan bir tane seçince yine slaydır geliyor.

Oktay Aydoğan
16-04-2012, 21:38
Merhabalar,

Hocam sorununuz için söyle bir çözüm aklıma geldi, normalde Akar hocamın da anlattığı gibi makalelerinizi bir menü ögesine bağlı şekilde yayınlarsanız bu sliderın gözükmemesi gerekir. Şöyle bir yönteme başvurabilirsiniz, bir makale oluşturup bu makalenin içine de bu modülü çekerek bu makaleyi de ön sayfada sürekli en üstte durmasını sağlayarak sorunu geçici olarak halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Sadece bir öneri :) Makale içerisinde modül yayınlamak için Joomla Makale içinde Modül yayınlamak (http://www.hknkr.com/blog/joomla/809-joomla-makale-icinde-modul-yayinlamak.html) bu bağlantıyı takip edebilirsiniz. Henüz deneme fırsatım olmadı ve 2.5 ile uyumluluğunu bilmiyorum lakin, yapılabilir olduğu aşikar.

Keyifli forumlar.

angelaus
16-04-2012, 21:43
metamod bu sorunu çok büyük ölçüde çözüyor

MetaMod - Joomla! Extensions Directory (http://extensions.joomla.org/extensions/style-a-design/modules-management/3391)

Ali KOCA
17-04-2012, 09:27
Merhabalar,

Hocam sorununuz için söyle bir çözüm aklıma geldi, normalde Akar hocamın da anlattığı gibi makalelerinizi bir menü ögesine bağlı şekilde yayınlarsanız bu sliderın gözükmemesi gerekir. Şöyle bir yönteme başvurabilirsiniz, bir makale oluşturup bu makalenin içine de bu modülü çekerek bu makaleyi de ön sayfada sürekli en üstte durmasını sağlayarak sorunu geçici olarak halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Sadece bir öneri :) Makale içerisinde modül yayınlamak için Joomla Makale içinde Modül yayınlamak (http://www.hknkr.com/blog/joomla/809-joomla-makale-icinde-modul-yayinlamak.html) bu bağlantıyı takip edebilirsiniz. Henüz deneme fırsatım olmadı ve 2.5 ile uyumluluğunu bilmiyorum lakin, yapılabilir olduğu aşikar.

Keyifli forumlar.
Merhaba.
Akar hocamın söylediği metodu uyguladım. muhakkik.org siteye girerseniz, ana menüde tüm makaleler diye bir menü ögesi var. Bu tıklanınca bütün makaleler görünüyor. Lakin yine de modül görünüyor.
Makale içinde modül gösterme işine bir bakacağım inş.
Tşk.
Selamlar.

Akar
17-04-2012, 09:29
Ali KOCA, Oktay arkadaşın ve angelaus'un dediği gibi farklı yöntemler kullanmak gerekecek. Çünkü K ile ilgili anlayamadığımız bir sorun var herhalde ortada. Ben k2 kullanmadığımdan fikir yürütemiyorum. Kod olarak da daha evvel çözüm vermiştim forumda ama aynı temel mantığa, sayfanın türüne dayandığından onun işe yaramayacağını sanıyorum.

Ali KOCA
17-04-2012, 10:08
Ali KOCA, Oktay arkadaşın ve angelaus'un dediği gibi farklı yöntemler kullanmak gerekecek. Çünkü K ile ilgili anlayamadığımız bir sorun var herhalde ortada. Ben k2 kullanmadığımdan fikir yürütemiyorum. Kod olarak da daha evvel çözüm vermiştim forumda ama aynı temel mantığa, sayfanın türüne dayandığından onun işe yaramayacağını sanıyorum.

Evet hocam, sizin bahsettiğiniz yöntemi pusula.org da yaptım sıkıntı olmadı. Söylediğiniz gibi k2 ile ilgili olabilir.
Ben de sizin ifade ettiğiniz gibi arkadaşların tavsiyelerini uygulamayı düşünüyorum hususen de MetaMod modülünü.

Tşk.

Akar
17-04-2012, 12:59
Evet hocam, sizin bahsettiğiniz yöntemi pusula.org da yaptım sıkıntı olmadı. Söylediğiniz gibi k2 ile ilgili olabilir.
Ben de sizin ifade ettiğiniz gibi arkadaşların tavsiyelerini uygulamayı düşünüyorum hususen de MetaMod modülünü.

Tşk.Olumlu ya da olumsuz gene haber verin, olmadığı takdirde devamm edelim; oluyorsa da çözülmüş kabul edelim konuyu.

Ali KOCA
17-04-2012, 15:31
Olumlu ya da olumsuz gene haber verin, olmadığı takdirde devamm edelim; oluyorsa da çözülmüş kabul edelim konuyu.
Merhaba;
İnş. En kısa zamanda fırsat bulur bulmaz deneyeceğim.
Selamlar.

Ali KOCA
17-04-2012, 16:00
metamod u inceliyorum. Help inde:
* Make a module disappear once someone has logged in (there’s no standard way to do this in Joomla 1.5!)
* Section/Category-specific modules: target modules according to the section/category of the displayed article
böyle bir açıklama gördüm. Ama burası mı değil mi bilemiyorum. Açıkçası modülün ayar sayfasını nasıl yapacağımı çok kestiremedim.

Ali KOCA
17-04-2012, 16:23
Merhaba arkadaşlar.
Olay şu imiş: metamod dan bir tane modül oluşturuyorsunuz. bunun pozisyonu sizin yönetmek istidiğiniz modülün pozisyonu.
ve php kodu kısmına da şartı yazıyorsunuz. Mesala:
if (1 == 1)
return 116;

bendeki slayt modülünün id si 116.
Tek sorun kaldı. url ye nasıl bakarız, 1 == 1 şartının yerine url kök deyse çıksın gibi bir şart yeterli olacak.
Tşk.

tdepkamil
17-04-2012, 16:31
Ali Hocam, aşağıdaki linkte hem k2, hem de loftk2slideshow modülü kullandım. Ancak herhangi bir sıkıntı oluşmadı. Temanızla ilgili olabilir diye düşünüyorum. Ya da k2 kategorilendirmesi olabilir zannımca. Bir şifre ayarlayıp gönderebilirseniz yönetim panelinden bakmak isterim. Zira bir okul projesi için bir ayı aşkın süredir K2 ile çalışıyorum. Belki bir faydamız olur size.

Gümüşhane Harşit Lisesi (http://harsit.dumlupinar29.k12.tr/)

Ali KOCA
17-04-2012, 16:39
Ali Hocam, aşağıdaki linkte hem k2, hem de loftk2slideshow modülü kullandım. Ancak herhangi bir sıkıntı oluşmadı. Temanızla ilgili olabilir diye düşünüyorum. Ya da k2 kategorilendirmesi olabilir zannımca. Bir şifre ayarlayıp gönderebilirseniz yönetim panelinden bakmak isterim. Zira bir okul projesi için bir ayı aşkın süredir K2 ile çalışıyorum. Belki bir faydamız olur size.

Gümüşhane Harşit Lisesi (http://harsit.dumlupinar29.k12.tr/)
Çok kıymetli tdepkamil hocam
$url = $_SERVER[HTTP_HOST] . $_SERVER[PHP_SELF];
if ($url == 'localhost/joomla/muhakkik/index.php')
return 116;
tarzında bir kodla local de hallettim. birazdan hostinde de deneyeceğim.
Tşk.
Eğer olmazsa sizin yardımınızı sevinerek kabul ederim.

Ali KOCA
17-04-2012, 17:00
merhaba arkadaşlar.
$url = $_SERVER['HTTP_HOST'].$_SERVER['REQUEST_URI'];
if ($url == "www.aaaaaa.org/") //eğer url buysa, benim istedğim kök olması şartıydı.
return 116; // 116 benim slaydır modülün id si.
şeklinde bir kod yazdığımızda oldu.
İlgilenen bütün arkadaşlara ve forum yöneticilerine teşekkür ediyorum.
Selamlar.

Ali KOCA
17-04-2012, 17:03
arkadaşlar direk adres satarına adresi yazınca gördümkü olmuyor. Tekrar düzelttim

$url = $_SERVER['HTTP_HOST'].$_SERVER['REQUEST_URI'];

if ($url == "www.aaa.org/" || $url == "aaa.org/" )
return 116;

Akar
18-04-2012, 05:31
Çok kıymetli tdepkamil hocam
$url = $_SERVER[HTTP_HOST] . $_SERVER[PHP_SELF];
if ($url == 'localhost/joomla/muhakkik/index.php')
return 116;
tarzında bir kodla local de hallettim. birazdan hostinde de deneyeceğim.
Tşk.
Eğer olmazsa sizin yardımınızı sevinerek kabul ederim.Onu Joomla teması içinde şöyle yapıyoruz:
<?php
$app = JFactory::getApplication();
$menu = $app->getMenu();
if ($menu->getActive() == $menu->getDefault()) {
Modül Poziyonunu çağıralım
}
?>Bu durumda modül sadece varsayılan (ana) menü öğesinin olduğu sayfada gözüküyor. Özellikle ön sayfa ya da seçilmiş öğelerden bir ana sayfa yapanlar ve içeriklerini farklı menülere bağlamadan yayınlayanlar için bu kesin çözüm. Madem kodlara girdiniz, onun için buraya döndüm. Yoksa metamod'da menü id ile bu iş çözülüyordu diye hatırlıyorum.