PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Joomla'yı Türkçeleştirme nasıl yapılır?

Alaca
12-04-2012, 23:30
Joomla'yı (1.7) örnek veriyi kur yöntemiyle kurdum. Site şu an İngilizce. Türkçeleştirmek için Joomla! 1.7.5 tr-TR Türkçe Dil Kurulum Paketi'ni kurdum. Ama Eklentiler kısmında filan Türkçe dil seçeneği yok. Eksik yaptığım ne olabilir?

Akar
13-04-2012, 01:38
Joomla 1.7 bitti...önce bunu hatırlatalım. Geriden gelmeyin, gayet kolay güncelleniyor. Ayrıca yeni kurmuşsunuz, neden 1.7 kurdunuz? Bitmiş bir seriyi yeni kurulum için kullanmayın. Biz Joomla 1.7 verirken örnek verisini de Türkçe verdik, onu da kullanmamışsınız; yani neresinden tutsam konunuz dökülüyor :)

Şimdi yeni kurulum yapıyorsanız 2.5 kurun. Değilse de örnek verileri Türkçeleştiremezsiniz, bunu kurmadan evvel yapmak gerekir. Örnek verileri silersiniz, geriye kalan Joomla için dil kurulumunu yaparsınız, Türkçe Joomla olur. Örnek veri dediğiniz, sisteme sonradan girilmiş, örnek olması amacıyla kullanılmış bir içerik demek zaten. Siz artık bunları kullanmayın, o kadar acemi değilsiniz, uzun zamandır Joomla kullanıyorsunuz.

Alaca
13-04-2012, 14:58
Konuyu fazla açıklamadığım için kuşbakışı acemilik görüntüsü vermiş. Öyle olunca sizin tabirinizle "Neresinden tutsanız dökülüyor"... Tabiki yıllardır öğrenmeye çalışıyoruz. Hal böyle olunca, örnek veriyi kurmayı düşünmek abes. Sağlık olsun...

Tabi benim yukarda izah etmeye çalıştığım durum, bu abeslikten biraz uzak. Şöyle ki, indirdiğim Joomla 1.7 paketi örnek veriyi kur yöntemiyle kurulduğunda hazır içerikli bir site oluşuyor. Eklentileriyle ve içerikleriyle birlikte geliyor herşey. Ben de kuracağım siteye fazlaca vakit harcamamak için, bu kurulum üzerinden düzenleme yapmayı düşünmüştüm. 2.5 olarak direk kuramadım çünkü paket 1.7 olarak düzenlenmiş. Sonradan 2.5 yükseltmesi yapacaktım.

Akar
13-04-2012, 19:37
Konuyu fazla açıklamadığım için kuşbakışı acemilik görüntüsü vermiş. Öyle olunca sizin tabirinizle "Neresinden tutsanız dökülüyor"... Tabiki yıllardır öğrenmeye çalışıyoruz. Hal böyle olunca, örnek veriyi kurmayı düşünmek abes. Sağlık olsun...

Tabi benim yukarda izah etmeye çalıştığım durum, bu abeslikten biraz uzak. Şöyle ki, indirdiğim Joomla 1.7 paketi örnek veriyi kur yöntemiyle kurulduğunda hazır içerikli bir site oluşuyor. Eklentileriyle ve içerikleriyle birlikte geliyor herşey. Ben de kuracağım siteye fazlaca vakit harcamamak için, bu kurulum üzerinden düzenleme yapmayı düşünmüştüm. 2.5 olarak direk kuramadım çünkü paket 1.7 olarak düzenlenmiş. Sonradan 2.5 yükseltmesi yapacaktım.Anladım, mantıklı :) Örnek veri, söylediğim gibi Türkçeleşmez. Boş bir veridir neticede, yerine sizin veriniz girecek. Modüllerin başlıklarını elle düzenlersiniz. Anlamadığım başka bir yer var mı?

Alaca
13-04-2012, 19:44
Madem Türkçeleşmiyor, çözüldü demektir. Ama ben içeriklerin Türkçeleşmesini kastetmiyorum eğer öyle anlaşıldıysa. Admin panelini kastediyorum. Teşekkürler. :)

Akar
14-04-2012, 05:01
Madem Türkçeleşmiyor, çözüldü demektir. Ama ben içeriklerin Türkçeleşmesini kastetmiyorum eğer öyle anlaşıldıysa. Admin panelini kastediyorum. Teşekkürler. :)Yönetim Türkçeleşir ama biraz daha netleştirmesiniz nerelerden bahsettiğinizi. Örnek veri ile kurulan eklentilerin tamamı İngilizce örnek veriden İngililizce olarak gelir.

Alaca
14-04-2012, 13:59
Eklentilerin İngilizce olması mühim değil. Zaten o eklentilerin Türkçe desteği yok, normalde de İngilizce kullanılıyor. Tek yapmak istediğim yönetim panelini Türkçeleştirmek. İlk mesajımda "Eklentiler kısmında filan Türkçe dil seçeneği yok" derken, aşağıda resimde gösterdiğim yere tıklayınca panel için Türkçe seçeneği yok demek istemiştim.

http://s7.directupload.net/images/120414/dq68tjhp.png

aligultekin34
14-04-2012, 14:03
Yapmanız gereken dil yöneticisi kısmına girip varsayılan değerler olarak türkçeyi seçmek yeterlidir.

Alaca
14-04-2012, 14:05
Ama orada dil seçeneği olarak Türkçe yok dediğim gibi.

Resimi koyuyorum:

http://s1.directupload.net/images/120414/fdejahaz.png

aligultekin34
14-04-2012, 14:21
Dil paketi kurulu gözükmüyor. Direk Ftp ye elle attıysanız extensions mangerden discover şeçeneğinden tekrar discover diyip altta çıkan kısımdan işaretleyip kurun sonra tekrar girin bakın..

Akar
14-04-2012, 15:12
Dil kurulum paketi kurulmamış demekki. Extensions > Extension Manager > Discover alanına gelin, sağ üstten Discover düğmesini kullanın, gelen listeden dil kurulum paketini seçip saüğ üstten Install düğmesini kullanın.

Alaca
14-04-2012, 22:33
Tamamdır teşekkürler.