PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Web sitesi yardım

patronos
17-04-2012, 13:38
Öncelikle herkeze selam benim çok uzun süredir araştırdığım ama bir türlü cevap alamadığım bir durum var bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim. Srum şöyle : Örneiğin ben bir websitesi kurmak istiyorum ama reklamdan gelir elde edecek bazı alışveriş siteleri biliyorsunuz kazanç ortaklığı veriyor bunun gibi sistemleri sitee entegre ettiğim zaman gelir elde etmiş olayım örneğin aylık 500 tl kazanayım sadece reklam dan benim bu elde ettiğim gelirden vergi vermem gerekiyormu yoksa zaten reklamı aldığım yer bu vergiyi veriyormu bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Ümit
17-04-2012, 20:31
Türkiye'de bulunan bir yer ile SATIŞ ORTAKLIĞI anlaşması yaparsanız aşağıda güzelce açıklanmış yazı size yeterli gelecektir. Reklam almak istediğiniz yerlere bu sorunuzu iletirseniz aradığınız cevabı bulmanız daha kolay olur.

GittiGidiyor İş Ortaklığı Programı (http://aff.gittigidiyor.com/aff/process.jsf)

Şirketler İçin
İş ortaklığı programına kayıt yaptırırken Şirket sitesi alternatifini seçen kullanıcılarımıza ödemeler, fatura karşılığı yapılacaktır. Toplam alacakları tutar 100 TL 'yi aşan sitenin yöneticileri, ödeme talimatını Hesaplarım sayfasından GittiGidiyor'a verdikleri anda, düzenlemeleri gerekli olan fatura tutarını da bu sayfada görebileceklerdir.

Fatura düzenlenirken toplam iş ortaklığı geliri artı %18 KDV baz alınacaktır. Şirketler'in iş ortaklığı ödemelerini almaları için, kestikleri faturaları vereceğimiz GittiGidiyor A.Ş. posta adresine göndermeleri gerekmektedir. Faturaların GittiGidiyor tarafından alınmasını takip eden ilk Cuma günü sitenin ödemesi yapılır.

100 TL kazanç elde eden bir Şirket sitesi;
100 TL + %18 KDV (18 TL) = 118 TL tutarında fatura kesmelidir.

Bireyler (şahıslar) için
İş ortaklığı programına kayıt olurken, Bireysel site alternatifini seçen kullanıcılarımıza ödemeler yapılırken toplam kazanç üzerinden %10 oranında gelir vergisi stopajı kesintisi yapılacaktır.

GittiGidiyor, fatura düzenleyemeyen bireylere yaptığı ödemeler için Gelir Vergisi Kanunu'na göre %10 stopaj ödemektedir. Bu nedenle yapılan %10 stopaj kesintisi, her ayın sonunda beyan edilmekte ve vergi dairesine yatırılmaktadır.

100 TL kazanç elde eden bir Bireysel siteye;
100 TL - %10 Stopaj kesintisi (10 TL) = 90 TL tutarında para transfer edilir.

Ayrıca GittiGidiyor bireylere yaptığı ödemeler üzerinden Katma Değer Vergisi Kanunu'na göre %18 KDV tevkifatı yapmaktadır. Tevkifatı yapılan KDV, GittiGidiyor tarafından her ayın sonunda 2 No'lu KDV beyannamesi ile vergi dairesine ödenmektedir.

Şirketler ve Bireyler arasındaki ödeme farklılığı
GittiGidiyor açısından Şirket veya Bireysel siteye yapılan ödeme tutarları arasında fark yoktur. Şirketlerin GittiGidiyor'dan tahsil ettikleri %18'lik KDV ilk bakışta ek gelirmiş gibi görünse de, Şirketler her ay %18'lik KDV'lerin toplamını beyan edip vergi dairesine ödedikleri için Şirketlere Gittigidiyor tarafından ek ödeme yapılmış olması söz konusu değildir.

Bu bağlamda Şahıs sitesi veya Şirket sitesi tercihi, site sahibinin vergi mükellefi olup olmamasına bağlıdır ve iş ortaklığı geliri üzerinde etkisi yoktur.

GNCTürk
17-04-2012, 20:37
Satış ortaklığı yapan kuruluşlar fatura kesebiliyorsanız para almaz ama fatura kesemiyorsanız sizden aylık stopaj keserler bu değer genellikle %20 kadardır...Saygılar...

patronos
17-04-2012, 23:41
Türkiye'de bulunan bir yer ile SATIŞ ORTAKLIĞI anlaşması yaparsanız aşağıda güzelce açıklanmış yazı size yeterli gelecektir. Reklam almak istediğiniz yerlere bu sorunuzu iletirseniz aradığınız cevabı bulmanız daha kolay olur.

GittiGidiyor İş Ortaklığı Programı (http://aff.gittigidiyor.com/aff/process.jsf)

Dediğinizi yaptım mail attım gittigidyora aynen bana burayı okumamı söylediler, yani ben bunu okuduğumda anladığım şey ben şahıs olduğumdan dolayı ve fatura kesemeyeceğimden dolayı bütün vergileri kazandığım miktardan kesip kendileri ödüyorlar. Yanlış anlamamışımdır herhalde, yani işin kısacası ben site kurmayı düşünüyorum öğrenciyim ama programcılıkla da alakam yok kendi çapımda öğrendim ve uygulamaya geçirmek istiyorum, benim aklıma takılan asıl soru ise ben yetim maaşı alıyorum tek geçim kaynagımda bu para, siteyi açtığımda ve gelir elde ettiğimde, gelir elde ediyorsun deyipte maaşımı keserlermi diye şüphe içerisindeyim.

Akar
18-04-2012, 05:53
Dediğinizi yaptım mail attım gittigidyora aynen bana burayı okumamı söylediler, yani ben bunu okuduğumda anladığım şey ben şahıs olduğumdan dolayı ve fatura kesemeyeceğimden dolayı bütün vergileri kazandığım miktardan kesip kendileri ödüyorlar. Yanlış anlamamışımdır herhalde, yani işin kısacası ben site kurmayı düşünüyorum öğrenciyim ama programcılıkla da alakam yok kendi çapımda öğrendim ve uygulamaya geçirmek istiyorum, benim aklıma takılan asıl soru ise ben yetim maaşı alıyorum tek geçim kaynagımda bu para, siteyi açtığımda ve gelir elde ettiğimde, gelir elde ediyorsun deyipte maaşımı keserlermi diye şüphe içerisindeyim.

Hayır, ona etki etmemesi lazım. Firmaların gide için stopajı isim isim oluşturduğunu sanmıyorum. İsim isim oluştumuyorlarsa zaten bu sorun olmaz. İsim isim oluşturuluyorsa da sadece ihtimal var diyebiliriz.

garib07
18-04-2012, 11:09
Yetim aylığının kesilmesi tam zamanlı sigortalı olarak çalışmaya başlarsanız kesilir. Diğer hallerde kesilmez. 5510 sayılı kanun 34.maddesinde bu konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

patronos
18-04-2012, 13:27
Yetim aylığının kesilmesi tam zamanlı sigortalı olarak çalışmaya başlarsanız kesilir. Diğer hallerde kesilmez. 5510 sayılı kanun 34.maddesinde bu konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Çok teşekkür ediyorum gerçekten bu bulgi çok iyi oldu :), Yetim maaşıma birşey olur diye aklımda olan hiçbirşeyi yapamıyordum. Şimdi bir sorum daha olacak örneğin sitemi kurdum gelir elde eder duruma geldi ve bende örneğin iş ortaklığı programlarından gelir elde etmek için reklma aldım diyelim. Benim bu rekamdan dolayı ayrıca bir vergi vermem gerekir mi? Yani maliyeyle bir problemim olurmu sonuçta elde ettiğim gelir banka hesabına yatacak. Örnek olarak da aşağıdaki gibi şahıs sitelerinden %10 stopaj ödeniyor zaten ayrıca %18 KDV yide katma değer vergisine göre vergi dairesine ödeme yapıyorlar bu durumda sitenin gelir vergilerinin hepsi verilmiş oluyor bence, tabi benim düşündüklerim yanlış değilse. Bu konuda da bilgisi olanlar kısada olsa bilgi verirse çok sevinirim.

Gelir Vergisi Kanunu'na göre %10 stopaj ödemektedir. Bu nedenle yapılan %10 stopaj kesintisi, her ayın sonunda beyan edilmekte ve vergi dairesine yatırılmaktadır.

100 TL kazanç elde eden bir Bireysel siteye;
100 TL - %10 Stopaj kesintisi (10 TL) = 90 TL tutarında para transfer edilir.

Ayrıca GittiGidiyor bireylere yaptığı ödemeler üzerinden Katma Değer Vergisi Kanunu'na göre %18 KDV tevkifatı yapmaktadır. Tevkifatı yapılan KDV, GittiGidiyor tarafından her ayın sonunda 2 No'lu KDV beyannamesi ile vergi dairesine ödenmektedir.

Şirketler ve Bireyler arasındaki ödeme farklılığı
GittiGidiyor açısından Şirket veya Bireysel siteye yapılan ödeme tutarları arasında fark yoktur. Şirketlerin GittiGidiyor'dan tahsil ettikleri %18'lik KDV ilk bakışta ek gelirmiş gibi görünse de, Şirketler her ay %18'lik KDV'lerin toplamını beyan edip vergi dairesine ödedikleri için Şirketlere Gittigidiyor tarafından ek ödeme yapılmış olması söz konusu değildir.

Bu bağlamda Şahıs sitesi veya Şirket sitesi tercihi, site sahibinin vergi mükellefi olup olmamasına bağlıdır ve iş ortaklığı geliri üzerinde etkisi yoktur.