PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Temanın Yazı Fontunu Türkçe'leştirme - Yardım

TÜRK
21-04-2012, 17:36
Merhabalar,

Elimde bir tane Wordpress teması var: "Wallbase". Ancak temanın kullandığı yazı fontu incelendiğinde Türkçe Karakter içermiyor ve eğer yazıda Türkçe Karakter geçiyorsa, geçen yerlere o karakterin standart fontunu koyuyor. Anlayacağınız görsel olarak oldukça kötü oluyor. Temanın font dosyalarına Türkçe Karakterler nasıl ekleyebiliriz? Eğer bu çözüm zor ise -ki oldukça zor gözüküyor-, temanın fontunu komple -bu fonta yakın bir font ile- nasıl değiştirebiliriz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

gokhan
21-04-2012, 20:05
fontu ekle buraya türkçeleştiriyem istersen

TÜRK
21-04-2012, 20:58
Aşağıda temanın adresini veriyorum. Yardımınız için teşekkürler. Ancak, elinizde başka fontlar varsa onları da kullanabilirim. Sorun olmaz. Dosya isimlerini değiştirip, dizine atarsam çalışır herhalde.

Wallbase Wordpress Theme | FabThemes.com (http://www.fabthemes.com/wallbase/)

Akar
21-04-2012, 21:38
Font css dosyasından @font-face ile eklenmiş. İnceleyip Türkçe desteği olan bir font ile değiştirmek üzere düzenleyebilirsin. Fontu font dizinine gönderdikten sonra css dosyasında düzenleme yapmak gerekir.

TÜRK
21-04-2012, 21:49
Aytuğ Abi, "Font css dosyasından @font-face ile eklenmiş." kısmını anlayamadım. Dizin tam olarak nerede? Bir de ben Türkçe desteği olan bir fontun ismini eskisi olarak değiştirirsem css dosyasında değişiklik yapmama gerek kalmaz herhalde, değil mi?

Akar
21-04-2012, 21:56
Aytuğ Abi, "Font css dosyasından @font-face ile eklenmiş." kısmını anlayamadım. Dizin tam olarak nerede? Bir de ben Türkçe desteği olan bir fontun ismini eskisi olarak değiştirirsem css dosyasında değişiklik yapmama gerek kalmaz herhalde, değil mi?CSS dosyasında @font-face yöntemiyle eklenmişin pek bir farklı izahı yok :) Jenerik fontların dışında bir fontu her izleyicinin görebileceği şekilde kullanmak için fonta ait farklı fprmatlardaki dosyalar dizine yüklenir ve css dosyasında @font-face ile bu fontlar tanıtılır. Daha sonra css dosyasında herhangi bir sınıfta font-family olarak bu fontun ismi zikredilebilir. Font temanın Font isimli klasöründe gözüküyor. Dediğin gibi bu isimle kaydederek asıl dosyayla değiştirirsen de sorun olmaz sanıyorum.

Fontlar:
BebasNeue (Bebas serisinin Türkçe olanı vardı diye hatırlıyorum, aynısı değilse de aynı aileden benzer biri olacaktı)
Ubuntu-Medium

TÜRK
21-04-2012, 22:01
Peki Aytuğ Abi, sitelerde kullanılan fontlar farklı oluyor değil mi, bilgisayardaki fontlardan? Bir de eğer farklıysa, bana bir kaç tane font adresi verebilir misin sitede kullanabilmek için?

Akar
21-04-2012, 22:30
Peki Aytuğ Abi, sitelerde kullanılan fontlar farklı oluyor değil mi, bilgisayardaki fontlardan? Bir de eğer farklıysa, bana bir kaç tane font adresi verebilir misin sitede kullanabilmek için?Hayır farklı oluyor diyemeyiz. Font fonttur neticede. Ancak işletim sisteminin getirdiği standart fontlar var. Bunlar dışında bir şey kullanılacksa böyle ekleniyor siteye. Yoksa klasik fontların yüklenmesi gerekmiyor. Font sitelerini araştırabilirsin Google üzerinden. Ayrıca Google Fonts iyidir. @font-face ile ekleme kodunu da verir.

gokhan
21-04-2012, 23:00
Ayrıca Google Fonts iyidir. @font-face ile ekleme kodunu da verir.

ewet google fonts işine yarar
Google Web Fonts (http://www.google.com/webfonts)

birde burda da bazı fontlar da türkçe karakter destekleyenleri var onun için "Preview Text:" yazan yerin yanına türkçe karakterleri geçen kelimeler yazarsan iyi olur :)

TÜRK
23-04-2012, 00:40
Google Web Fonts'a gerek kalmadan, BebasNeue fontunun Türkçe halini bulup, diğerinin yerine koydum. style.css dosyasından da gerekli düzenlemeleri yaparak, diğer font için sistemdeki bir başka fontu kullandım.

İlginize teşekkürler.

ssahin912
14-12-2014, 23:09
selamlar uzun bir aradan sonra joomla ya geri döndü. sabah dan beri uğraşmama rağmen yeni kurdum joomla 3.3.3. de türkçe karekter sorunumu düzeltemedim. tam olarak anlaşılır bir açıklama bulamadım.
menü başlıkları makaleler bunların hepsinde Türkçe karakter sorunum var. başka bir tema yüklemek istemiyorum . hata yüklesem bile sorunumun devam etmesinden endişeleniyorum.