PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Metin dosyasında düzenleme

Akar
23-04-2012, 16:15
Elimde şu şekilde bir metin dosyası var:

abc@abç.çom bbc@bçç.çom ccç@ççç.çom
Bu metiniçeriğinden birinin diğeri ile herhangi bir ilişkisi yok, her biri e-posta adresi. Ben bu dosyadan şöyle bir dosya üretmek istiyorum:

abc,abc@abç.çom
bbc,bbc@bçç.çom
ccç,ccç@ççç.çom
veya

abc@abç.çom,abc@abç.çom
bbc@bçç.çom,bbc@bçç.çom
ccç@ççç.çom,ccç@ççç.çom
Kolay bir yolu var mıdır? Çok uğraştım ama bu söylediğim şekilde bir netice alamadım. CSV dosyasına dönüştürüp denedim yine yapamadım.

Fatih
23-04-2012, 17:09
Excel de veri -> metni sutunlara dönüştür menüsünden yapılırmı acaba abi?

Akar
23-04-2012, 23:07
Fatih kardeşim öyle benim istediğim şey olmuyor. Benim şu anda elimdeki metin şöyle:

abc@abç.çom,bbc@bçç.çom,ccç@ççç.çom
ama bana lazım olan yukarıda bahsettiğim gibi satır satır, aynı zamanda isim,posta şeklinde. İsim olarak yine postayı kullanabilirim.

Fatih
23-04-2012, 23:33
779780

Abi ben belki anlatırken eksik anlatmış olabilirim sizin verdiğiniz "abc@abç.çom bbc@bçç.çom ccç@ççç.çom" metni her bir mail adresini sütunlara ayırabilirsiniz sonrasında sutunları da satıra çevirdiğinizde alt alta sıralayabilirsiniz. Hatta her bir mailin başına sonuna ünvan vs.. ekleyebilirsin.Yine de yöntem işini görmüyorsa elimden gelen bu :) bi ara excel le çok oynamıştım.:)

Not: Ayracı virgülden itibaren yada boşluktan itibaren kullanabilrsiniz.

Akar
23-04-2012, 23:48
İşte orada sonuca gidemiyorum. Satır/sütun dönüştürmesinde sorun yok. O ön ek, son ek (ünvan vs.) olayını bilmiyorum. Ondan halledemedim herhalde.

Fatih
23-04-2012, 23:53
Buradaki (http://office.microsoft.com/tr-tr/excel-help/HA010102340.aspx)makalede izah edilmiş inceleyebilirsiniz abi..

Akar
24-04-2012, 21:58
Yok kardeşim, benim istediğim şey olmuyor ya da ben kavrayamadım olayı. Bunu biliyorum da bölerken ön ek, son ek olayını bilmiyorum ve hâlen de anlayamadım.