PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Robots Dosyasında Disallow Kullanımı - Yardım

TÜRK
25-04-2012, 16:49
Merhaba arkadaşlar,

Sizlere
robots.txt dosyasıyla ilgili bir şey danışmak istiyorum:

Disallow: /klasor/alt-klasor Örneğin bu kodla birlikte Google sadece "alt-klasor"'ün mü takibini bırakır? Yoksa "klasor"ün içinde bulunan tüm alt klasörler de bundan etkilenir mi?

angelaus
25-04-2012, 17:09
sadece altklasoru burakır

klasor/* yaparsanız klasor içindeki herşeyi

TÜRK
25-04-2012, 17:17
Anladım, teşekkürler. Bu arada imzanızdaki işletmeyle bir bağınız var mı? :)

angelaus
25-04-2012, 17:29
var sayılır

Akar
25-04-2012, 18:37
Merhaba arkadaşlar,

Sizlere
robots.txt dosyasıyla ilgili bir şey danışmak istiyorum:

Disallow: /klasor/alt-klasor Örneğin bu kodla birlikte Google sadece "alt-klasor"'ün mü takibini bırakır? Yoksa "klasor"ün içinde bulunan tüm alt klasörler de bundan etkilenir mi?Klasörün içindeki tüm alt klasörülerin engellenmesi için zaten sadece /klasor/ kullanman yeterli olur. Senin kullanhımında, sonuna / koymayı da unutmazsan sadece belirttiğin dizin engellenir.

Yazıp çıkmışım mesajı, göndermeyi unutmuşum, 1 saat olmuş.

---
Hatta mesajı gönderince başka cevap da geldiğini görmüş oldum :)

TÜRK
25-04-2012, 21:36
Klasörün içindeki tüm alt klasörülerin engellenmesi için zaten sadece /klasor/ kullanman yeterli olur. Senin kullanhımında, sonuna / koymayı da unutmazsan sadece belirttiğin dizin engellenir.

Yazıp çıkmışım mesajı, göndermeyi unutmuşum, 1 saat olmuş.

---
Hatta mesajı gönderince başka cevap da geldiğini görmüş oldum :)

Tamam Abi, hallettim. Bir de şimdi benim bu oluşturduğum dosya kapsamlı bir şey değil. Diğer gizlenmesi gereken dosyalar bunda olmadığı için, Google yanlış anlamaz değil mi? Yani geri kalan her şeyi almaz? :)

Akar
25-04-2012, 22:24
Nasıl yani? Yanlış anlama, doğru anlama diye bir şey olmaz. Sen ne dersen onu alır ya da almaz. En az ana seviyedeki tüm dizinler için bu kuralları belirlemen lazım.

TÜRK
26-04-2012, 00:19
Şu ana kadar hiç bir dizin için bu dosyayı oluşturmamıştım. Fakat Google yine de indekslememesi gereken tüm dosyaları indekslememişti. Şu anda bu robots dosyasını dar kapsamlı oluşturduğum için, Google'ın sadece bu dosyayı sayması ve diğer tüm dizinleri indekslemesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

Akar
26-04-2012, 00:45
Şu ana kadar hiç bir dizin için bu dosyayı oluşturmamıştım. Fakat Google yine de indekslememesi gereken tüm dosyaları indekslememişti. Şu anda bu robots dosyasını dar kapsamlı oluşturduğum için, Google'ın sadece bu dosyayı sayması ve diğer tüm dizinleri indekslemesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi?Kardeşim, sen olması gerektiği gibi oluştursan dosyayı da macera aramasan, ne dersin? :)