PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla İle Haber Sitesi Kurma..!

farabi_54
01-05-2012, 22:29
MemurunSesi.Net - Memurlar için "tarafsız" haber ve paylaşım sitesi... (http://www.memurunsesi.net)
İsimli bir haber sitesi kuruyorum.
Şimdi bunun için joomla kurdum.
Fakat birçok kişi (anlayan -anlamayan) joomla ile ilerde birçok sıkıntı yaşarsın ve site çok kasar dediler...
Özel Haber scripti almamı tavsiye ediyorlar.
Özel Haber scriptlerini de ben pek almak istemiyorum.
Joomla ile siteme daha hakimim diye düşünüyorum.
Bu konuda joomla işimi uzun vadeli görür mü...
Bilgilerinizi ve joomla ile kurulmuş bildiğiniz büyük haber siteleri varmı...
Şimdiden yardımcı olan ve olmayan herkese teşekkürler...

mhusty
01-05-2012, 22:34
Şahsen benim bir tane haber sitem var ... Şubat ayında açmıştım 3 ay anca oldu .. Ben memnunum ve özel script ile uğraşmayın derim , Joomla! ve K2 bileşeni sizin işiinizi görür =)

farabi_54
01-05-2012, 22:41
peki efendim sitenizin adını yazarmısınız.
Hani fikir edinme açısında
bakmak iyi olur...

Karşı
01-05-2012, 23:08
bakmak iyi olur...

Arkadaşın imzasına bakarsan site adresleri orda yazıyor :)

Ayrıca mhusty'nin Galatasaray Haber Portalını Bir Galatasaraylı olarak çok beğeniyorm :)
Bence de joomladan vazgeçmeyin ama K2 konusuna bir şey diyemem :)

mhusty
01-05-2012, 23:38
bakmak iyi olur...

Site adresi
www.galatasarayhaberleri.gen.tr...

Sana önerim abi eğer haber sitesi yapacaksan K2 bileşenini kullanarak yap işini çok iyi görür.. Yapılandırmasıda kolaydır.

Arkadaşın imzasına bakarsan site adresleri orda yazıyor :)

Ayrıca mhusty'nin Galatasaray Haber Portalını Bir Galatasaraylı olarak çok beğeniyorm :)
Bence de joomladan vazgeçmeyin ama K2 konusuna bir şey diyemem :)

Teşekkür ederim abi siteyi beğenmene sevindim :)

güngör
02-05-2012, 23:39
MemurunSesi.Net - Memurlar için "tarafsız" haber ve paylaşım sitesi... (http://www.memurunsesi.net)
İsimli bir haber sitesi kuruyorum.
Şimdi bunun için joomla kurdum.
Fakat birçok kişi (anlayan -anlamayan) joomla ile ilerde birçok sıkıntı yaşarsın ve site çok kasar dediler...
Özel Haber scripti almamı tavsiye ediyorlar.
Özel Haber scriptlerini de ben pek almak istemiyorum.
Joomla ile siteme daha hakimim diye düşünüyorum.
Bu konuda joomla işimi uzun vadeli görür mü...
Bilgilerinizi ve joomla ile kurulmuş bildiğiniz büyük haber siteleri varmı...
Şimdiden yardımcı olan ve olmayan herkese teşekkürler...

Ordu İli Çatalpınar İlçesi Haber Portalı (http://catalpinarilcesi.com) haber sitemize bakabilirsin örnek olması açısından

Akar
03-05-2012, 00:15
Arkadaşlar, haber sitesi keyif için, hobi için yapılmaz neticede. Böyle bir düşünce varsa baştan vazgeçilmeli. Bir haber sitesi zaman içinde elbette büyük bir veritabanına sahip olacak, çözüm gerektirecektir. Hangi sistemle yaparsanız yapın bu değişmez. Bugün haber sitesi sistemlerinin veritabanı yapısında içeriğin Joomla!'dan daha iyi barındırıldığını iddia eden varsa bunu açıkça ifade etmeli ki birz de hem anlayabilelim hem kıyaslayabilelim. Yoksa böyle politik yorumların kimseye faydası olmaz.

Bir haber sitesi yapacaksınız (ya da yapmışsınız) ve ilerisini düşünüyorsunuz,çok normal. İlerisinin olması için bu haber sitesinin gelir kanallarını açmanız ve gelirlerin bir kısmını altyapıya ayırmanız lazım. Bu iş bu kadar basit. Anadolu Ajansı Joomla kullanıyorken, Joomla ileride kasar demek doğru bir yorum olmaz. İleride hepsi kasar; eğer gerekli tedbirleri almazsanız.

Coşkun
03-05-2012, 00:27
Arkadaşlar, haber sitesi keyif için, hobi için yapılmaz neticede. Böyle bir düşünce varsa baştan vazgeçilmeli. Bir haber sitesi zaman içinde elbette büyük bir veritabanına sahip olacak, çözüm gerektirecektir. Hangi sistemle yaparsanız yapın bu değişmez. Bugün haber sitesi sistemlerinin veritabanı yapısında içeriğin Joomla!'dan daha iyi barındırıldığını iddia eden varsa bunu açıkça ifade etmeli ki birz de hem anlayabilelim hem kıyaslayabilelim. Yoksa böyle politik yorumların kimseye faydası olmaz.

Bir haber sitesi yapacaksınız (ya da yapmışsınız) ve ilerisini düşünüyorsunuz,çok normal. İlerisinin olması için bu haber sitesinin gelir kanallarını açmanız ve gelirlerin bir kısmını altyapıya ayırmanız lazım. Bu iş bu kadar basit. Anadolu Ajansı Joomla kullanıyorken, Joomla ileride kasar demek doğru bir yorum olmaz. İleride hepsi kasar; eğer gerekli tedbirleri almazsanız.

Bu dediğiniz konu da biz bir haber sitesi kurma aşamasındayız. Tabi ki bu konuda gerekli özveriyi ve teknik konulardan birçoğunu hallettik(Kamera-Fotoğraf makinası, muhabir ekibi ve yazar). Ancak Joomla kullanımında site de bir yavaşlık olduğunu görüyorum (Ki yazınızı okudum hosttan kaynaklandığını düşünüyorum). Kullandığımız host'un trafiğinde ve deposunda Limitsiz olarak yazıyor; yıllık 200 TL. Büyük bir firma tabi ama pek inandırıcı gelmiyor, adil kullanım kotası gibi birşey söylediler. Bu nedenle de burayı tercih ettik.
Bu sorundanda siteyi, ekibimizden bir arkadaşımız PHP ile direkt olarak yapıyor. Diğer alt başlıklarda (Fotoğraf-Video bölümü gibi) Joomla kullanmayı düşünüyoruz. Aslında size sormak istediğim, bir haber sitesi kurulumunda (Geniş videolar, yüksek kalitede fotoğraflarda dahil olmak üzere) yıllık ne kadar bir bütçe ayırmak gerekir? Ve joomlaya uygun, gerekli koşulları olan bir host biliyorsanız bunu özel mesaj ile gönderirseniz seviniriz. Bu konuda çok sorun yaşıyoruz, Joomlayı iyi biliyoruz, tanıyoruz ve seviyoruz. Fakat yaşadığımız yavaşlık sorunu bizi mahfediyor...

Akar
03-05-2012, 00:40
İlerlemeyi düşünen haber siteleri için önerim kesinlikle paylaşımsız sunucudur. Buna ilk adımı bir vps ya da vds ile atabilirsiniz. Henüz girişim aşamasında Joomla!'nın yavaşlığından bahsetmeniz abana da sorunun barındığınız yerden kaynaklandığı izlenimini veriyor. Sınırsız alan, sınırsız genişlik mümkün değil. Bunun mümkün olmaması zaten adil kullanım sözüyle tescillenmiş. Fiziksel kullanıma ihtiyaç duyan bir sistemde sınırsızlık nasıl mümkün olur öyle değil mi?

Önünüzün açık olmasını istiyorsanız yıllık 200 liralık bütçeleri düşünmeyin. Öncelikle bir etüde ihtiyacınız var. Yayın standartlarınıza göre bir kullanıcının ilk ve sonraki ziyaretlerinde sitenizden ne kadar tarfik harcadığını, olası ziyaretçi trafiğini ve hedeflediğinizi, bunloara göre olası disk ve trafik ihtiyacınızı belirli etaplar için ön görebilmelisiniz. Buna göre de bir yatırım yapmalısınız. Öyle ki; hedeflerinize göre çok büyük yatırımları ilk başta yapmanız dahi mali bir kazanç olarak kağıda dökülebilir. Böyle bir durumda o yatırımı baştan yapmak için takviminizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir.

Ha, derseniz ki "yok öyle değil, gittiği yere kadar gider, takıldığı yerde çözüm üretiriz"... Tabii çok büyük planlar yapmıyorsanız böyle düşünebilirsiniz. O zaman söyleyeceğim şey en azından yine birkaç bin ziyaretçi hedefleyen haber siteleri için sanal sunucularla başlamak olur. Etüd yapılmazsa başlangıç da hatalı olabilir.

Coşkun
03-05-2012, 01:13
İlerlemeyi düşünen haber siteleri için önerim kesinlikle paylaşımsız sunucudur. Buna ilk adımı bir vps ya da vds ile atabilirsiniz. Henüz girişim aşamasında Joomla!'nın yavaşlığından bahsetmeniz abana da sorunun barındığınız yerden kaynaklandığı izlenimini veriyor. Sınırsız alan, sınırsız genişlik mümkün değil. Bunun mümkün olmaması zaten adil kullanım sözüyle tescillenmiş. Fiziksel kullanıma ihtiyaç duyan bir sistemde sınırsızlık nasıl mümkün olur öyle değil mi?

Önünüzün açık olmasını istiyorsanız yıllık 200 liralık bütçeleri düşünmeyin. Öncelikle bir etüde ihtiyacınız var. Yayın standartlarınıza göre bir kullanıcının ilk ve sonraki ziyaretlerinde sitenizden ne kadar tarfik harcadığını, olası ziyaretçi trafiğini ve hedeflediğinizi, bunloara göre olası disk ve trafik ihtiyacınızı belirli etaplar için ön görebilmelisiniz. Buna göre de bir yatırım yapmalısınız. Öyle ki; hedeflerinize göre çok büyük yatırımları ilk başta yapmanız dahi mali bir kazanç olarak kağıda dökülebilir. Böyle bir durumda o yatırımı baştan yapmak için takviminizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir.

Ha, derseniz ki "yok öyle değil, gittiği yere kadar gider, takıldığı yerde çözüm üretiriz"... Tabii çok büyük planlar yapmıyorsanız böyle düşünebilirsiniz. O zaman söyleyeceğim şey en azından yine birkaç bin ziyaretçi hedefleyen haber siteleri için sanal sunucularla başlamak olur. Etüd yapılmazsa başlangıç da hatalı olabilir.

Hosting firmasını aradım. Firma; Şirketin sunucusunun %20'si kadar kullanabileceğimizi ve bir haber sitesi kuruyorsak sunucu kiralamamızı önerdi. (Firma daha önce Windows Hostingmiş, kısa bir zaman önce Linuxa geçmiş). Zaten bir gariptir ki Cpanel değil, Multi Cloud Hosting gibi birşey var. FTP'de de public html değil, httcdoc gibi birşey var.
Pek sunuculardan anlamıyorum, Google de paylaşımsız sunucuyu araştırdım. Sanırsam direkt olarak benim kullandığım bir sunucudan bahsediyorsunuz. İlk bir sene bizi idare edebilecek düzeyde bir yer olması bizim açımızdan daha yararlı gözüküyor, 3 aylık süreç içerisinde ilk hedefimiz büromuzu düzenlemek ve kendimizi Photoshop, İllustrator, Premier Pro, İndeisgn ve After Effect programlarında geliştirmek istiyoruz. Fakat ben yine de en azından kişisel sitem için Joomla uyumu tam olan bir hosting önermenizi rica edeceğim.

Coşkun
03-05-2012, 02:22
Kurulan site demo bir site, demosunu bulup sende değiştirip kurabilirsin...

Akar
03-05-2012, 03:23
Maalesef hosting önerisi yapamıyoruz. Aslında maalesef demek pek doğru olmadı :) Çünkü bu boyun eğdiğimiz değil, bizim belirlediğimiz bir prensip. Hosting önerisi yapmıyoruz. İşin kötüsü yaklaşık 1,5 senedir önerebileceğimiz bir hosting firması da yok. Daha evvel vardı ve en azından özelden danışıldığında bilgi veriyorduk. Şu anda önereceğimiz bir yer yok. Biz kendimiz de kendi sunucularımızı kullanıyoruz.

Coşkun
03-05-2012, 03:28
Maalesef hosting önerisi yapamıyoruz. Aslında maalesef demek pek doğru olmadı :) Çünkü bu boyun eğdiğimiz değil, bizim belirlediğimiz bir prensip. Hosting önerisi yapmıyoruz. İşin kötüsü yaklaşık 1,5 senedir önerebileceğimiz bir hosting firması da yok. Daha evvel vardı ve en azından özelden danışıldığında bilgi veriyorduk. Şu anda önereceğimiz bir yer yok. Biz kendimiz de kendi sunucularımızı kullanıyoruz.

Anladım, çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar :)