PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla site hız problemi.

cantunc
05-05-2012, 19:15
Merhaba,

Aslında bugüne kadar hiçbir joomla sitede hız problemi yaşamadım. Ancak bu kez gerek temadan gerekse kullandığım grafiklerden bu sitede (www.granitelehigh.com/) hız problemi yaşıyorum. Buna ne gibi bir çözüm üretebilirim. Resimler PNG olduğu için boyutlarını düşüremiyorum. Nedeni hakkında tam bilgim yok ancak hız konusunda ne yapabilirim.

Gzip sıkıştırma eklentisi joomla ve temanın varsayılan gzip sıkıştırmalarını aktif ettim.

Akar
05-05-2012, 19:31
Bende hız gayet iyi, 7 saniyede açıldı ilk defa açmama rağmen. Eğer resimlerle ilgili bir sorun varsa, gZip resimlere etki etmez, onu söyleyeyim. Hatta bu site için gzip gereksiz bence. CSS dosyaları büyük ve çoksa onları birleştirebilir ya da sıkıştırabilirsiniz. Sitede bir şey de yok zaten, hani script dosyaları, font vesair diyeceğim ama... Site boş sayılır, özel font, özel efektler vesair de kullanmıyor.

Ümit
05-05-2012, 19:38
Sayfanın açılma süresi normal. Cuber 3d biraz kasıyor. Bence kullanımı sizin sayfanız için gereksiz.

PNG başlı başına bir sorun. Hem boyut hem tarayıcılar sonucu kullanıcılara olumsuz etki edeceği için GIF ve CSS ile buna çözüm bulmanız sizin faydanıza olacaktır.

cantunc
09-05-2012, 04:59
İlginize teşekkürler. Ancak müşteri bir şekilde yavaş buluyordu siteyi. Cuberi değiştirdim. RT ye durumu bildirince verdikleri tavsiye işe yaradı. RT nin modül arkaplanlarında kullandıkları textureleri kaldırdım. Site gözle görülür şekilde hızlandı.

Macit
09-05-2012, 07:32
W3C onaylamasa da her zaman tek css de fayda gördüm, birden fazla css leri temel css in içerisine import edebilirsiniz. çok hızlınadırmaz ama fayda sağlayabilir. Bazı css dosyalarını, php varyasyonu içerisinde çağrılmış, bu etkili bir çözüm gibi gözükse php döngüleri her zaman text dosyalarına nazaran biraz daha yavaş çalışır bunu önermem. Ayrıca kullanacağınız imajların Resolution (DB) ayarları standart 72 DB fakat siz bunda değişiklik yapabilirsiniz,

Örneğin hazır onla bir imajda DB düşürmeniz imajın küçülmesine sebep olur fakat aynı orantıda pixel büyütmeniz imajın aynı kalmasını sağlar ve pixel derinliklerini biraz daha açar, fakat bu işlem kaliteden ödün vermeniz anlamına gelmez aynı şekilde imajlarınız gözükmeye devam eder, bu sayede de imajlarınız büyük ölçüde hafifler.

Bu zamana kadar yaptığım bütün web sitelerinde imajlarımı JPG, PNG olarak kullandım, ve bahsettiğim yöntemi geliştirerek büyük ölçüde başarı elde ettim, GIF formatını önermiyorum, sebebi ise programlar açısından lisans sıkıntısı yarattığı için ilerleyen zamanlarda bu formatın kullanımı git gide azalacaktır. Ayrıca kalite olarak ta JPG ve PNG formatlarıyla kesinlikle kıyaslanamaz,

Son bir ekleme yapacak olursam eğer tasarımlarınızda temel ilkeleri başta belirleyerek ufak pixelli imajları tercih etmeniz ve backroundsız yani transparan imajları seçmeniz her zaman sizin lehinize olacaktır.

M.Enes AYDÜZ
09-05-2012, 08:17
PNG resimler için PunyPNG - PNG Compression and Image Optimization - Gracepoint After Five (http://www.punypng.com/) sitesinden küçültme yapabilirsiniz. Ben büyük png resimleri mutlaka bu siteden geçiriyorum

By_YoLcu
11-05-2012, 14:32
Benim Sitem de Çok Geç Açılıyor.

Google de ise https://developers.google.com/pagespeed/#url=http_3A_2F_2Fwww.pdrevi.com_2F&mobile=false 33/100 Görünüyor.

Enes Beyin Söylediği Siteden Bütün PNG dosyalarımı Düşürdüm ve Gözle Görünür Bir Hız Artışı Oldu Fakat Hala Googleda 33 Görünüyor ve Yine de Yavaş.

JavaScript kodlarını ayrıştırmayı sonraya bırakın,
Yönlendirmeleri en aza indirin,
JavaScript'i küçültün,
Kaynakları tutarlı bir URL'den sunun, CSS'yi küçültün

Bu Konularda da Bilgim Yok :S

Ne Yapabilirim Sizce?

cantunc
26-08-2012, 23:25
Konuya yazmayı unutmuşum. Bu sorun çözüldü. Kesinlikle GoDaddy'nin hostundan kaynaklanıyor. Siteyi kendi sunucumuza yükleyince inanılmaz bir hız farkı ortaya çıktı.

Ümit
27-08-2012, 00:44
Konuya yazmayı unutmuşum. Bu sorun çözüldü. Kesinlikle GoDaddy'nin hostundan kaynaklanıyor. Siteyi kendi sunucumuza yükleyince inanılmaz bir hız farkı ortaya çıktı.

Sorunun çözüldüğüne sevindim.

Kısa zaman sonra, bulut hosting (cloud hosting) çözümlerinin Türkiye içinde gerçek olarak aktif olacağını düşünüyorum. Bulut hosting ile birlikte çıkış süreleri ülke'ye göre bu kadar etki etmeyeceği için yer sağlayıcı seçimi ve kullanımı daha kolay olacaktır.