PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Makale Linklerinde Türkçe Karakter

güngör
05-05-2012, 20:59
.............soğuk-savaş-yumuşama-dönemi-doğru-yanlış-etkinliği.html şeklinde tarayıcı da çıkıyor adreslerim.Yani türkçe karakterlerle görünüyor. Makale rumuzlarıda türkçe karakterli.
Google açısından türkçe karakterler sıkıntı olurmu. yoksa aşağıdaki gibi daha mı iyidir. mesela joomla.gen.tr sitemizde türkçe karaktersiz çıkıyor

..........soguk-savas-yumusama-dönemi-dogru-yanlis-etkinligi.html

Not: başlıkta türce yazmışım düzenleyemedim. Türkçe olmalıydı.

mhusty
05-05-2012, 22:00
Konu başlığını düzelttim... Seo konusunda bilgim pek olmadığından bir fikrim yok bu konuda ama google'da ararsanız sorunuzun cevabını bulabilirsiniz...

Akar
05-05-2012, 23:36
Google o adreslerin orijinalini orada gözüktüğü gibi yorumlayabilir. Yine de ben henüz yerelleştirmenin o kadar ileri seviyelere gelmemiş olması sebebiyle Türkçe adresleme yapılmasını önermiyorum. SEO ayarlarından Unicode desteğini kapatırsanız adresler eskisi gibi oluşturulur.

batuhansaglam
25-05-2012, 20:05
Akar bey, acaba alias yerine benzersiz bir ID numara versek haber siteleri için diyorum, her haber bir ID, mesela hurriyette falan böyle, nasıl olur sizce seo açısından bi fikriniz var mı?

Ümit
25-05-2012, 21:18
Arama motorları linkleri konu başlıklarına, açıklamalarına ve etiketlerine (google artık sevmiyorum diyor) göre listelemeye çalışır.

Alias dediğiniz "takma ad" diye tabir edilen link yapısı, kullanıcılara/ziyaretçilere kolaylık sağlaması amacı ile kullanılır. ABC için VYZ kullanmak şimdilik çok önemli olmasa bile ileri de SEO için kabul edilecek bir unsur olacaktır diye düşünüyorum.

batuhansaglam
25-05-2012, 21:32
Arama motorları linkleri konu başlıklarına, açıklamalarına ve etiketlerine (google artık sevmiyorum diyor) göre listelemeye çalışır.

Alias dediğiniz "takma ad" diye tabir edilen link yapısı, kullanıcılara/ziyaretçilere kolaylık sağlaması amacı ile kullanılır. ABC için VYZ kullanmak şimdilik çok önemli olmasa bile ileri de SEO için kabul edilecek bir unsur olacaktır diye düşünüyorum.Teşekkür ederim ,yani link başlıklı url uzantısına devam diyoruz.