PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Joomlada 2.5 Sonrası Sorunlar ve Temiz Kurulum

insomnia
05-05-2012, 23:21
Merhaba Arkadaşlar,
yaklaşık 4 seneye yakındır üzerinde her türlü deneme yaptığım sitem sonunda beni pek çok hatayla karşı karşıya bıraktı.
radikal bir karar alarak sıfırdan bir kurulum yapmak istiyorum.
öncelikle sormak istediğim bir kaç problem var. sorunlardan bir kaçı sanırım db de
eski database imden sadece üyeleri alma gibi bir şansım varmıdır? yeni oluşturacağım db e bu üyeleri ekleyebilirmiyim?
eklemek istediğim eklentiler
xmap
CK Editör
Jcomments

önereceğiniz olmazsa olmaz diyeceğiniz eklentiler varsa önerilere açığım.
ama dediğim gibi önceliğim eski db deki üyeleri yenisine aktarma durumu

Akar
05-05-2012, 23:39
userport ile üyeleri dışarı alıp yine aynı eklentiyi kurarak içeri alabilirsiniz:
userport - Joomla! Extensions Directory (http://extensions.joomla.org/extensions/migration-a-conversion/users-import-a-export/5430)

insomnia
06-05-2012, 05:11
verdiğiniz eklentiyle malesef başarılı bir sonuca ulaşamadım fakat phpmyadmin den db imdeki kullanıcı tablosunu ve içerik tablosunu dışa aktarıp yeni db e eklediğimde çooook büyük bir problemden kurtulmuş oldum.
eğer bu tip bir durumla karşılaşan olursa ve temiz bir joomla kurulumu yapmak isteyip eski içerikleri ve kullanıcılarına ulaşmak isteyen arkadaşlar bu yöntemi rahatlıkla deneyebilir.ayrıca yeni oluşturduğunuz db de tablo adları farklı ise ki bende öyleydi

phpmyadmin de sql sorgusu bölümünden aşagıdakini yazabilirsiniz.

ALTER TABLE tabloadi RENAME TO yenitabloadi;

yazıp uygularsanız tablo adı değişir
gerçekden bütün makaleleri içeriği baştan yapmayı göze almıştım 4 senedir uğraştığım herşeyi baştan yapacaktım bu olmasaydı. iyiki üyeleri başarıyla aktardıkdan sonra içeriğide yüklemeyi denemişim en az 3-4 haftalık zahmetten kurtardı beni

Akar
06-05-2012, 05:32
İşin açığı biz bu tür bir ihtiyaç olduğunda doğrudan phpmyadmin üzerinden işimizi görüyoruz ama kullanıcıların seviyelerini bilemediğimiz için genelde eklenti varsa onu öneriyoruz.

Geçmiş olsun.

insomnia
08-05-2012, 00:06
geçen gün açtığım başlıkda yeni bir teniz kurulum yapıyorum demiştim bugün gözden kaçırdığım bir detayı farkettim ne kadar araştırdıysam da anayabileceğim bir çözüm bulamadım
şimdi eski sitemdeki kullanıcıları yeni kurduğum siteye eklediğimde bir şey farkettim eski sitedeki admin kullanıcısı super user katagorisinde görünmediğinden admin paneline tam yetki ile ulaşamıyorum örneğin genel yapılandırma kısmı görünmüyor sadece admin olarakl göründüğümden database de biraz sınırlı bildimle her türlü oynamayı yapmayı denedim fakat başarılı olamadım şu an kullandığım kullanıcılardan birini nasıl superuser yapabilirim? yardımcı olursan çok sevinirim

http://img820.imageshack.us/img820/2177/adsztre.jpg
resimde sağ tarafta local de kurduğum admin panelindeki admin kullanıcısı soldaki ise sitemdeki
bilmem derdiğimi anlatabildim mi

insomnia
08-05-2012, 00:17
sanırım gene kendim çözdüm sorunu :)
db de user_groupmap tablosundan super user yapacağımız üyenin id sini buluyoruz düzenle diyip user_group id kısmındaki rakamı 8 yapıp keydedip çıkıyoruz.
buraya yazmadan önce saatlerce aramıştım buraya yazdıkdan dakikalar sonra kendim gene buldum

atasoyhk
09-05-2012, 11:21
sanırım gene kendim çözdüm sorunu :)
db de user_groupmap tablosundan super user yapacağımız üyenin id sini buluyoruz düzenle diyip user_group id kısmındaki rakamı 8 yapıp keydedip çıkıyoruz.
buraya yazmadan önce saatlerce aramıştım buraya yazdıkdan dakikalar sonra kendim gene buldum

joomla ile tanıştım ilk yıllarım geldi aklıma :)) ama inan böyle daha iyi oluyor neden dersen kendimiz bulduğunda sonrasında unutmak zor oluyor. birde tekrar teşekkür ederim ki bir çok arkadaşımızın yapmadığını yapıp çözümünü bulduktan sonrada buraya çözümünü yazmanız. böylelikli aynı sorunu yaşayan bir çok arkadaşımızada yol göstermiş oluyorsunuz.