PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni bir bilgisayar önerisi?

Coşkun
08-05-2012, 05:06
Merhaba. Uzun zamandır eski bir laptop kullanıyorum ve artık istediğim verimi almaktan ziyade, çalışamaz hale geldim. Bu sebeple de bilgisayarımı değiştirmeyi düşünüyorum. Yeni bir makina almaya kararverdim. Fakat bu konuda bir bilgi birikimine sahip dediğim. Akar sağolsun, forumda bu konuda bilgili arkadaşlar olduğunu söyledi. 2.5 milyar gibi net bir miktar var elimde. Ve çevremdekiler toplamanın çok daha yararlı olacağını söylediler. Bende bu konuda sizin önerilerinizi almak istedim. Grafik tasarımla özellikle ilgileniyorum ve geliştirmek istiyorum (fakat Mac tercihim değil). İyi çalışmalar, kolay gelsin.

Not: Kredi kartıyla alacağım için, tek bir mağazadan hepsini aynı anda toplamayı düşünüyorum.

Macit
08-05-2012, 07:11
Açıkcası mesajı ilk gördüğümde ilk açtığım site bilcom oldu, ama daha dikkatli okuyunca mac istemediğinizi gördüm. Malesef mac'ten başka önerebileceğim performansına güvendiğim pc yok.

nizamgl
08-05-2012, 11:47
Merhaba. Uzun zamandır eski bir laptop kullanıyorum ve artık istediğim verimi almaktan ziyade, çalışamaz hale geldim. Bu sebeple de bilgisayarımı değiştirmeyi düşünüyorum. Yeni bir makina almaya kararverdim. Fakat bu konuda bir bilgi birikimine sahip dediğim. Akar sağolsun, forumda bu konuda bilgili arkadaşlar olduğunu söyledi. 2.5 milyar gibi net bir miktar var elimde. Ve çevremdekiler toplamanın çok daha yararlı olacağını söylediler. Bende bu konuda sizin önerilerinizi almak istedim. Grafik tasarımla özellikle ilgileniyorum ve geliştirmek istiyorum (fakat Mac tercihim değil). İyi çalışmalar, kolay gelsin.

Not: Kredi kartıyla alacağım için, tek bir mağazadan hepsini aynı anda toplamayı düşünüyorum.Ben şahsen toplama bilgisayar almanızı öneremeyeceğim (işini çok iyi bilen birine toplatırsanız Ayrı) toplama bilgisayar da kullandım marka bilgisyar da kullandım kendi tecrübeme göre söylüyorum

M.Enes AYDÜZ
08-05-2012, 19:54
2 bin 500 liraya çok sağlam bir masaüstü bilgisayar alabilirsiniz. Eğer işyerinde kullanmanız gerekiyorsa lisans derdiniz olmaması için hazır sistem almanızı tavsiye ederim. Hazır sistemlerin eksik yanı anakartları oluyor genelde. Eğer overclock'la falan uğraşmıyorsanız hazır sistemin başka bir dezavantajı yok.

Render falan yapmayacaksan i7'ye gerek yok. i5 işlemcili, 8gb ramli, 22'-24' monitörlü güzel bir bilgisayar toplayabilirsiniz.

Son bir senedir donanımla uğraşmadığım için güncel olarak tavsiye edebileceğim bir sistem malesef yok. Biraz araştırdıktan sonra burada bilgi verirsen, yorum yapabiliriz

muratyil
08-05-2012, 23:42
Laptop alcaksanız yakın zamanda laptop almış biri olarak Ar-Ge mi sizinle paylaşayım.Ben uzun araştırmalardan ve aldığım 3800TL lik Dell latitude serisi bir laptopu iade ettikten sonra Asus K53SV (http://www.asus.com/Notebooks/Versatile_Performance/K53SV/#specifications) aldım.Arada kalmış kimsenin farketmediği ucuza en üst düzey performans yakalayabileceğiniz bir laptop. 2 eksiği var HDD 5400 RPM ve RAM 4 GB ama 100-150$ farkla garantisini bozmadan 7200RPM ve 8GB yapıyorlar.

Coşkun
09-05-2012, 15:48
Herkese çok teşekkür ederim. Bir tanıdığıma bilgisayarı toplatıyorum bu konuda oldukça takip eden birisi. İşyerinde kullanmayacağım, genelde evdeyim, öğrenciyim. Laptop almayı düşünmüyorum, kullandıktan biraz zaman sonra performans düşüklüğünü ciddi derecede hissediyorum.
Birde Mac almam konusunda, arkadaşım uzun uzadıya anlattı. Bilgisayarda Premier Pro, After Effect, Photoshop, Illlustrator'dan başka bir işim olmuyor. Oyun falan oynamıyorum zaten. Dergi tasarımı, Afiş tasarımı gibi şeylerle uğraşıyorum genelde. Siz ne dersiniz Mac hakkında?

Akar
09-05-2012, 16:09
Aslında profesyonel grafikerle MAC iki ayrılmaz kelime gibiler. Çok bir şey demeye gerek yok :)

M.Enes AYDÜZ
09-05-2012, 16:12
2 bin 500 liraya güzel bir mac alamazsın. Ki zaten imac alman lazım senin. En ucuz imac ise 3bin liradan başlıyor.

(Apple iMac 21.5-inç 2.5GHz Quad-Core Intel i5 (4GB Bellek, 500GB, AMD Radeon HD 6750M 512MB) = 3100 TL)

Macbookpro kullanıyorum. Tavsiye ederim mac kullanıcısı olmanı

Coşkun
09-05-2012, 16:41
INTEL Core i7 3770K Soket 1155 3,5GHz 8MB Cache 22nm İşlemci 856TL
ASUS P8Z77-V LE Intel Z77 Soket 1155 DDR3 2400MHz(O.C.)SATA 3.0 USB 3.0 HDMI Anakart 412TL
GSKILL 16GB(4x4GB) RipjawsZ DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram 271 TL
CORSAIR 120GB Force 3 Serisi Sata 3.0 SSD (550MB Okuma / 510MB Yazma) 374 TL
3,5" 2TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk 361 TL

Şöyle birşey gönderdi sağolsun, sizin fikriniz nedir?

Çağrı
09-05-2012, 19:01
şöyle söyleyeyim belki yardımcı olur.

Ofiste şuan 4 adet bilgisayar var.

Benim kullandığım; (tam 1 sene oldu alalı)
Amd Phenom II X6 3.20 gHz (turbo ile 3.60 ama gerek duymadım şuana kadar hiç) 9mb Cache
8Gb DDR3 (2000 mhz) Ram
1 TB 64mb Cache 7200 Rpm hdd
Asus Extreme Anakart
1gb Radeon HD 5830 256Bit Ekran Kartı
2x 22" Led AOC

2 tanesi ise,
Intel i7 3,40 gHz
8GB DDR3 1600MHz
1TB 7200 HDD
Gigabyte Anakart. (modelini unuttum)
2GB 128Bit Nvidia GT

bunları render almak için kullanıyoruz. 3DMax işleri yoğun oluyor. Benim makinaya zamanında 2000 küsür lira vermiştim, şuan fiyatlar ne durumda bilemiyorum. Benim alma amacım bir 5 sene daha bilgisayarımı upgrade etmeden kullanabilmekti sanırım ideal. Çünkü işim sürekli kodlarla, ama grafik işi oldukça makina yatıyor :)

Diğer bilgisayarla da Photoshop çalışmaları yapılıyor. Asus Anakart, Intel Quad Core işlemci, 4gb DDR3 ram var. O bile Adobe'un tüm ürünleri ile rahatça çalışabiliyor. (Photoshop, AfterEffects, Premiere ağırlıklı)

Mac almak istemiyorsan, yukarıdaki özelliklerini yazdığın bilgisayar seni ihya eder diyebilirim. Şuan 16gb daha ram sipariş ettik, Render için 8 ler yetmemeye başladı :)

kullandığım makinadan oldukça memnunum, AMD olmasını özellikle istemiştim, seçimim için beni yanıltmadı :)

Ümit
09-05-2012, 21:25
INTEL Core i7 3770K Soket 1155 3,5GHz 8MB Cache 22nm İşlemci 856TL
ASUS P8Z77-V LE Intel Z77 Soket 1155 DDR3 2400MHz(O.C.)SATA 3.0 USB 3.0 HDMI Anakart 412TL
GSKILL 16GB(4x4GB) RipjawsZ DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram 271 TL
CORSAIR 120GB Force 3 Serisi Sata 3.0 SSD (550MB Okuma / 510MB Yazma) 374 TL
3,5" 2TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk 361 TL

Şöyle birşey gönderdi sağolsun, sizin fikriniz nedir?

RAM olarak Kingston her zaman tercihim olmuştur. HyperX 16GB DDR3 2133MHz CL11 Ram (4x4GB) öneririm. Ram'le başın derde girmezse başka sorunun da olmaz. RAM 'e göre pc toplamak her zaman en iyi çözümdür. GÜÇ KAYNAĞI kullanmayı sakın unutma.

Coşkun
10-05-2012, 00:01
Herkese bolcana teşekkürler, Bilgisayarı aldım. 3.600 liraya mal oldu ama bayağı bayağı topladım. Şuan çok yorgunum yarın aldıklarımı yazacağım. Güç kaynağım var ama neden güç kaynağı kullanmalıyım?
İkincisi de, Monitör LG HD HDMI 21'inc aldım. Şimdi bağladım fakat POWER SAVING MODE gibi birşey verdi. Sanırsam güç kaydediliyor mu öyle garip birşey. Telefonlar gibi bunlarda şarj edilip mi açılması gerekiyor :):)

Macit
10-05-2012, 00:08
Herkese bolcana teşekkürler, Bilgisayarı aldım. 3.600 liraya mal oldu ama bayağı bayağı topladım. Şuan çok yorgunum yarın aldıklarımı yazacağım. Güç kaynağım var ama neden güç kaynağı kullanmalıyım?
İkincisi de, Monitör LG HD HDMI 21'inc aldım. Şimdi bağladım fakat POWER SAVING MODE gibi birşey verdi. Sanırsam güç kaydediliyor mu öyle garip birşey. Telefonlar gibi bunlarda şarj edilip mi açılması gerekiyor :):)

hayırlı uğurlu olsun inşallah

Coşkun
10-05-2012, 00:09

Sağolasın malesef kullanamıyoruz, Power Saving Mode hatasında takıldık. Tamda harici'leri hazırlamıştım :)

M.Enes AYDÜZ
10-05-2012, 00:33
Sağolasın malesef kullanamıyoruz, Power Saving Mode hatasında takıldık. Tamda harici'leri hazırlamıştım :)

Bilgisayar çalışıyor değil mi? Yani ses geliyor çalıştığına dair?
Muhtemelen monitörle ilgili bir problem bu.

Coşkun
10-05-2012, 00:39
Bilgisayar çalışıyor değil mi? Yani ses geliyor çalıştığına dair?
Muhtemelen monitörle ilgili bir problem bu.

Evet monitörle ilgili büyük ihtimalle. Zaten Windows'u orada kurdurttum uğraşmayım diye kurarken bir sıkıntı yoktu. Kasa gayet güzel çalışıyıyor. İnternetten baktım tek bir çözümü yok. Yarın tekrar al sırtına götür o kadar yolu...

Macit
10-05-2012, 00:46
genelde bu tarz monitörler iki girişlidir. Anlog ve DVI ikisi birden mi bağlı?

Coşkun
10-05-2012, 00:54
genelde bu tarz monitörler iki girişlidir. Anlog ve DVI ikisi birden mi bağlı?

Evet ikisi birden bağlı. Birde HDMI var orası boş ama

Coşkun
10-05-2012, 01:03
İkisini de teker teker çıkartıp taktım ve denedim. DV-SUB'u taktığımda DV-I mıdır nedir o Power Savingde, Diğerini taktığımda ise DV-SUB bu sefer Power Saving de çözemedim.

Macit
10-05-2012, 01:04
sadece biri ile deneyin, aynımıdır bilmem ama bende bu sorun ile karşılaşmıştım daha önce Samsung monitör almıştım, ikisi birden hata almam sebep oldu, daha sonra DVI bağlantısı ile çalıştırmıştım.

Akar
10-05-2012, 01:14
Hayırlı olsun. Güç koruma kipi diyor... Bağlantı sorunu ya da monitörün kendisinde bir sorun olabilir.

Coşkun
10-05-2012, 01:51
İlginiz için tekrar teşekkürler, yarın götüreceğim.

TÜRK
10-05-2012, 16:46
Merak edip internette küçük bir araştırma yaptım da:

Yazılanlara bakılırsa bu problem sizin gibi birçok kişinin başına gelmiş anlaşılan. Bir de şöyle bir çözüm önerisi buldum. Ama Sonucu ne olur bilemem:

Bu güç tasarrufu moduna geçtiğini söyleyen bir mesajdır hata değil.Ama neden güç tasarrufuna geçtiğine bakmak lazım.
1-Monitörün kitapçığına göz atın güç tasarrufu modunu off yapmanın yolu yazılı olmalı.
2-Bios ayarlarında power seçeneklerinden power saving mode bulup disabled yapın
3-Bilgisayarı açılışta f8 vasıtasıyla güvenli modda açarak ekran çözünürlüğünüzü düşürün ekran hz değerini 60 yapın.Denetim masasından güç seçeneklerinde monitörü kapat seçeneğini hiç bir zaman olarak seçin.
4-Hiçbiri olmazsa ekran kartınızın yuvadan çıkıp çıkmadığını kontrol edin aynı şekilde ramlerinizide kontrol edin.
5-Bilgisayarınızda onboard vga varsa oradan deneyin
6-Monitörde hdmi dvi vga gibi görüntü bağlantı birimlerini değiştirerek deneyin tabi destekliyorsa.
7Olmadı sistem pilini çıkarıp takın.
8Hala olmadıysa bilgisayarı ve monitörü servisine yollayın.
Alıntıdır:
http://divxm.com/power-saving-mode-hatasi-t494902.html

Coşkun
12-05-2012, 19:15
Merak edip internette küçük bir araştırma yaptım da:

Yazılanlara bakılırsa bu problem sizin gibi birçok kişinin başına gelmiş anlaşılan. Bir de şöyle bir çözüm önerisi buldum. Ama Sonucu ne olur bilemem:

Alıntıdır:
http://divxm.com/power-saving-mode-hatasi-t494902.html

Evet bende aradım teşekkürler. Normalde ekran kartının içerisinde bir dönüştürücünün bulunması gerekiyormuş. Eğer o yoksada HDMI kablosunun olması gerekiyormuş. Malesef ikisi de yoktu. Yeni aldım sonunda bütün iş bitti.