PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : mysql sorgularını tek sorguda bitirmek

nizamgl
09-05-2012, 11:08
sayfada verileri almak için birçok sorgu kullanmaktansa tek bir sorguda tüm tablolardan veri çekmenin ve bunları farklı sayfalarda kullanmanın yolu var mıdır

Macit
10-05-2012, 00:44
Kendine bir sorgu sayfası oluşturup, o sorgu sayfasını kullanacağın yerlere include ederek bunu çözebilirsiniz.

nizamgl
10-05-2012, 11:41
Sanırım bu sorguları yine bu sayfa da tek tek yapmak gerekli ben bir tek sorgu ile tüm db den verileri almak istediğim yerlerde istediğim tablonun verilerini kullanmayı istiyorum
bilmem çok şey mi istiyorum??

Çağrı
11-05-2012, 17:42
var tabiki, class yapısı buna olanak sağlıyor işte, Nesne Tabanlı dediğimiz olay.

nizamgl
06-06-2012, 18:31
var tabiki, class yapısı buna olanak sağlıyor işte, Nesne Tabanlı dediğimiz olay.Class olayını biraz daha açabilirmisin acaba tam anlayamadım

doguhan
07-06-2012, 08:35
Merhaba kolay gelsin: sorunun cevabi şu sanırım... Siz database içinde sorgunuzu bir "view" olar oluşturun sonrada ihtiyacınız olan sayfalarda bu "view" tablo gibi niteleyerek çağırabilirsiniz...

Örnek: "select * from viewSorgu";

burda viewSorgu view database nesnesinin ismidir. bunun sorgu içeriği database de olduğu için tekrardan kurtulursunuz. Aynı zamanda performans sağlanmışta olur..

Çağrı
08-06-2012, 15:13
Class olayını biraz daha açabilirmisin acaba tam anlayamadım

Object Oriented Programing (nesne yönelimli yazılım) denilen olayın başlangıç noktasıdır Class (sınıf)'lar. Her seferinde sorgu oluşturmaktansa tek bir sınıf'ın içinde oluşturursun, sonra bunu diğer tüm dosyalarında kullanırsın.

Erhan Burhan'ın yazdığı bir sınıf var. eBurhan VT Class v1.5 yayınlandı (http://www.eburhan.com/eburhan-vt-class-v1-5-yayinlandi/)

indirme linki: http://www.eburhan.com/indir/araclar/eb.vt_v1.5.zip

İçerisinde zaten çok detaylı bir şekilde açıklamış kendisi, yine de kısa bir örnek vereyim.

// tek satırlık veri al
$vt->sql('SELECT `isim`,`sehir` FROM `uyeler` WHERE `no`=1');
$vt->sor();

list($isim, $sehir) = $vt->alSatir();

echo "isim: $isim\n";
echo "şehir: $sehir";