PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hesaplama Modülü

besyo33
12-05-2012, 11:34
Bir formül yazdığımızda o formüle göre hesaplama yapabilecek bir modül veya başka bir şey var mıdır ?

besyo33
14-05-2012, 21:58
vay arkadaş kimseden cevap yok

Akar
15-05-2012, 01:42
Nasıl bir şeyden bahsettiğinizi pek anlayamadım. Formül deyip geçmek yeterli olmaz. Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz?

besyo33
16-05-2012, 18:42
Nasıl bir şeyden bahsettiğinizi pek anlayamadım. Formül deyip geçmek yeterli olmaz. Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz?

İlgilendiğiniz için teşekkürler

Ben kilo hesaplayan modüller gibi gereken rakamları girdikten sonra hesapla butunonu basarak cevabı verebilecek bir modül veya başka birşey arıyorum . Modüle o formülü girdikten sonra o formüle göre hesaplaması gerekiyor . Umarım anlatabilmişidir .

Akar
16-05-2012, 20:18
Yok yani ben izah edemedim. Kilo hesaplayan modüller var, mortgage hesaplayanlar var, diyet modülleri falan olması lazım. Yani hepsi kendi hesabını yapar. Siz nasıl bir formülden bahsediyorsunuz, onu merak ettim. Belki o konuda bildiğimiz bir şey vardır. Bir alanına formül girilince o formülün kullanacağı veri alanları belirip, o veri alanlarına girilen verilere göre önceden girilmiş formülle hesap yapan bir şey bulamazsınız. Durumu daha da özelleştirmek lazım yani.

besyo33
17-05-2012, 03:10

YP = ( 1,17 x ÖYSP-SP ) + ( 0,11 x AOBP ) + ( 0,22 YGS-P )

bu formülü modüle uygulatsam millet sonucu ( -ÖYSP-S , AOBP ,YGS-P ) bunu hesaplamadan verileri girerek ulaşsın istiyorum . Bi nevi hesap makinası gibi bu formüle göre hesaplasın istiyorum

Akar
17-05-2012, 18:29
Evet buna göre hazırda bir şey yok, yeni yapılması lazım.

besyo33
18-05-2012, 01:51
Evet buna göre hazırda bir şey yok, yeni yapılması lazım.

Peki nasıl yapılabilir ?

Akar
18-05-2012, 04:46
Nasıl yapılırını basitçe şöyle söyleyeyim;
Formülü php olarak oluşturuyorsunuz. Sonra formülün her birimini bir parametre olarak atıyorsunuz. O parametreleri modül dosyasında nümerik kontrollü bir textboxtan alıyorsunuz. İşte bunu Joomla modülü olarak yapmanın anlatımı için ben vakit bulamıyorum. Vakti olan birinin anlatması ya da yapması lazım. Şu anda yola çıkma hazırlığı yapıyorum.

Bu arada siz işin hangi tarafını bilmediğinizi söylerseniz yardımcı olacak kimse için faydalı olur. Yani mesela php bilginiz yoksa "nasıl yapılır" sorusu çok havada kalır. Bilginiz varsa zaten sadece basit joomla modüllerini açıp bakarak php bilgisini nasıl joomla modülüne dönüştürebileceğinizi görebilirsiniz. Hatta standartlara uyan bir modül olması bile şart değil, tek sayfalık standart php kodlarını modül olarak gösterebilirsiniz. Eğer php bilginiz varsa neresini yapamadığınızı söylemeniz yerinde olur.

Bir işin yapılması ile anlatılması arasında zaman olarak çok fark olabilir. Çünkü anlatım, belirli bir seviyeye göre yapılır. Böyle bir modülü yapmak, anlatmaktan çok daha kısa sürer. Vaktim olsaydı bu konunun sürdüğü 5-6 günde ben çoktan yapıp verebilirdim size. Ama anlatmaya gelince, php bilgim ders verecek kadar değil.

besyo33
21-05-2012, 13:08
Nasıl yapılırını basitçe şöyle söyleyeyim;
Formülü php olarak oluşturuyorsunuz. Sonra formülün her birimini bir parametre olarak atıyorsunuz. O parametreleri modül dosyasında nümerik kontrollü bir textboxtan alıyorsunuz. İşte bunu Joomla modülü olarak yapmanın anlatımı için ben vakit bulamıyorum. Vakti olan birinin anlatması ya da yapması lazım. Şu anda yola çıkma hazırlığı yapıyorum.

Bu arada siz işin hangi tarafını bilmediğinizi söylerseniz yardımcı olacak kimse için faydalı olur. Yani mesela php bilginiz yoksa "nasıl yapılır" sorusu çok havada kalır. Bilginiz varsa zaten sadece basit joomla modüllerini açıp bakarak php bilgisini nasıl joomla modülüne dönüştürebileceğinizi görebilirsiniz. Hatta standartlara uyan bir modül olması bile şart değil, tek sayfalık standart php kodlarını modül olarak gösterebilirsiniz. Eğer php bilginiz varsa neresini yapamadığınızı söylemeniz yerinde olur.

Bir işin yapılması ile anlatılması arasında zaman olarak çok fark olabilir. Çünkü anlatım, belirli bir seviyeye göre yapılır. Böyle bir modülü yapmak, anlatmaktan çok daha kısa sürer. Vaktim olsaydı bu konunun sürdüğü 5-6 günde ben çoktan yapıp verebilirdim size. Ama anlatmaya gelince, php bilgim ders verecek kadar değil.

Malesef bilgim yok yardımlarınızı bekliyorum çok minnettar kalırım :/