PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : En popüler 10 Linux dağıtımı!

pilagetor
03-01-2012, 11:22
115
Yılın en popüler Linux dağıtımları!

En popüler Linux dağıtımlarının birincisi artık Ubuntu değil! İşte yeni sıralama ve yeni kral!

En popüler Linux dağıtımlarında yaklaşık bir sene önceki durum değişmiş bulunuyor. 15 ay öncesinin açık arayla lider dağıtımı Ubuntu, DistroWatch'ın popülerlik sıralamasına göre bugün 2. sıraya geriledi. 2012, masaüstü Linux'lar için farklı bir yıl olacak gibi görünüyor. Aralık 2011 sonları itibariyle bu seneki DistroWatch Linux dağıtımları popülerlik sıralaması ise şöyle oldu:

1. Linux Mint

2010'da üçüncü sırada bulunan Linux Mint, bu sıçrayışını yeni kullanıcılar için önemli kolaylıklar sağlamasına bağlı. Mint, aslında Ubuntu tabanlı bir dağıtım ancak özel masaüstü ve menüler, yapılandırma araçları ve web tabanlı bir yükleme arayüzü sunuyor. Mint, Ubuntu yazılım depolarıyla da uyumlu.

Mint'in popülaritesinin artmasının ana nedeni, bekli de masaüstü ortamlarına olan esnek yaklaşımı. Mint 12'de herhangi bir masaüstü ortamını kendiniz seçebiliyorsunuz.

2. Ubuntu

Masaüstü Linux'u dikkat çekici hale ilk getiren Ubuntu, uzun zamandır tercih ediliyor. Ubuntu, şüphesiz hala çok iyi bir dağıtım, ancak bazı kullanıcılar, onun mobil arayüzlere benzer bir arayüze sahip olmasından yakınıyor.

3. Fedora

Geçen sene 2. sırada bulunan Fedora, bu sene 3. sırada bulunuyor. Red Hat Enterprise Linux'un ücretsiz sürümü olan dağıtım, kurumsal özellikleriyle öne çıkıyor. Fedora, iyi güvenlik özelliklerine ve çeşitli masaüstü seçeneklerine sahip.

4. openSUSE

Geçen sene de dördüncü sırada bulunmasına rağmen aslında daha çok indiriliyor. Novell tarafından desteklenen openSUSE, öncelikle "herkes için sağlanması en kolay Linux ve en yaygın Linux olmak" amacını güdüyor.

5. Debian

Birçok Linux dağıtımının "büyükbabası" olarak görülen Debian, geçen seneye göre bir sıra yükseldi. Tarihi 1993'lere dayanan Debian, en sorunsuz dağıtımlardan. Kullanımı Mint ve Ubuntu kadar kolay olmasa da Linux hayranları arasında oldukça popüler.

6. Arch

Geçen sene 9. sırada bulunan Arch, bu sene 6. sıraya sıçramayı başardı. Bunun nedeni ise Ubuntu ve Mint gibi popüler dağıtımların mobil stile kayması ve tecrübeli kullanıcıların grafiksel olarak daha basit bir görünüme sahip işletim sistemi araması olabilir.

7. PCLinuxOS

Geçen sene 5. sırada olan PCLinuxOS, bu sene 7. sıraya geriledi. PCLinux OS, kullanıcı dostu bir Linux dağıtımı ve popüler grafik kartlarını, ses kartlarını ve çevre birimlerini destekliyor.

8. CentOS

Geçen sene bu listede ismi geçmeyen CentOS, ücretli sertifika ve desteğe ihtiyaç duymayan kurumsal kullanıcılara yönelik Red Hat Enterprise Linux tabanlı bir dağıtım. CentOS bugün web sunucularında sıklıkla kullanııyor.

9. Puppy

Geçen sene 10. sırada bulunan Puppy Linux, taşınabilir yapısı ve eski makinelerde bile çalışabilmesiyle bu sene 9. sıraya oturmuş bulunuyor.

10. Mandriva

Mandriva geçen sene 7. sırada bulunuyordu. Dağıtım birçok hoş özelliğe sahip olsa da, liderlik sorunları nedeniyle başı oldukça ağrıdı. Yine de Ağustos'ta dikkat çeken bir yeni sürüm yayınlayan dağıtım, kullanım kolaylığı ve esnekliğiyle öne çıkıyor.

Kaynak: Veteknoloji.com

nizamgl
03-01-2012, 21:19
ne kadar liste de olmasa da bir çok kişi hala beğenmese de benim için hala ilk sırada Pardus vardır

millisite.net
03-01-2012, 22:49
Pardus gerçekten güzel bir sistem. Farklı seçenek için birinci sırada benim için.

pilagetor
03-01-2012, 23:48
tabiki öyle bende bir linux kullansam pardus kullanırım.

dakini
03-02-2012, 23:13
Linux kullanmayan biri "En popüler 10 Linux dağıtımı! " diye bir konu açıyor ve Linux kullansam Pardus kullanırdım diyor..

Aslında ülkemiz için genel bir portre bu,Linux fantezilerde yaşıyor,kullanımda değil.Keşke tam tersi olsaydı.

Kimse üstüne alınmasın.

DoganLokman
11-06-2012, 21:13
Kesinlikle sana katılıyorum @dakini. Keşke son kullanıcılar diye adlandırılan kesim Linux dağıtımlarından birini bilgisayarında bulundursa ve kullansa...

Aslında bilgisayar kullanmaya başladığım günden beri hep Linuz kullanmak istemiştim. Ancak kullanılan bilgisayar evde herkes tarafından kullanıldığı için bunu yapamadım. En sonunda 4-5 yıl kadar önce bilgisayara Pardus kurdum ve en azından internette gezinme gibi vakit geçirmek için bilgisayarın başına oturduğumda Pardus ile bilgisayarımı başlatıp Pardus kullanarak Linux düyasına girdim. Bu aylar sürdü çok zor günler sıkıldığım günler geçirdim. Bilgisayar konusunda kullanıcı olmaktan öteye geçmediğim ve teknik anlamda hiç bir şey bilmediğim için zorlandım adapte olurken ve artık ailemin bilgisayarın açılışında (ailem bilgisayar konusunda benden çok çok daha kötüydü) grub ekranından wimdowsu açabilmek konusunda çok çeşitli sıkıntılar yaşadıkça benim üstüme geldier kaldır şu "programı" diye başımın etini yediler...

Ancak bana kattıkları çok fazla oldu. Bilgisayara donanımsal ve yazılımsal olarak çok ilgi göstermeme sebep oldu. ve bu ilerleme de bir bilgisayarcının yanıma gelip firmamda çalışırmısın teklifiyle ilginç bir heyecan oluşturdu bende.

İşi kabul ettim ve o firmanın teknik servis anlaşması yaptığı büyük bir teknoloji mağazasında firma temsilcisi olarak Teknik servis personeli olarak buldum kendimi. ve o mağazada satılan Mac cihazlarla tanıştım. Bunların üzerine de yoğunlaştım ve şimdi elimde bir mesleğim var diyebiliyorum rahatlıkla.

Bugün Mac sahibi bir kişi bilgisayarıyla ilgili bir sorun yaşadığında kaç bilgisayarcıya gidebilir?

Bu tür farklı sistemleri bilmeyi küçümsemeyin. Bu konuda çok ilginç ve çeşitli anılarım oldu çalıştığım mağazada. Mac alan bir müşterinin yaşadığı sorunla ilgili olarak komşusunun 'Bilgisayar tamircisi' tabelalı dükkanına önceden telefon edip 'internete bağlanamıyorum diğer bilgisayar bağlanıyor bağlantıda sorun yok bilgisayarımı getirsem bakabilirmisin?' sorusuna getir abi halledelim cevabını aldıktan sonra bilgisayarı kutulayıp götürdüğünde kutuyu görür görmez abi esnaf arkadaşın ben bunlardan anlamam ki abi Mac olduğunu söylemedin bana demesi üzerine müşterinin tepkisi şu oluyor ve yüzüne soruyor bu soruyu. "Bu bilgisayar değil mi? -Evet, Senin tabelanda bilgisayar tamircisi yazmıyormu? -Evet... Burada bir çelişki yok mu? Ya sen bilgisayarcı değilsin Yada bu cihaz bilgisayar değil." :) Tabi müşteri sorunu çözmek için satın aldığı mağazanın teknik servis bölümüne yani bana başvuruyor. sorununu çözüyoruz ve işlemler devam ederken bu anısını anlatıyor...

Linux konusuna gelince piyasada bilgisayarlarında Linux kullanana o kadar çok şirket var ki. Bilgi işlemcileri Linuxtan anlamayan... Firmaya yazıcı alırken bilgi işlemcisinin tavsiyesiyle abi düz bi yazıcı alın çok fonksiyonlu bi yazıcı olursa kuramayız sadece yazıcı özelliğini kullanabilirsiniz bu yüzden boşuna masraf yapıp çok fonksiyonlu bir cihaz almayın uyarısıyla gönderdiği bir müşteriye satış personelinin birde bizim teknisyene soralım nasıl bir cihaz alabileceğinizi diyerek tanıştırması ve sonucunda 5 in 1 bir cihaz aldırdığımı ve tüm özellikleriyle aktif hale getirip kurulumunu yanında getirdiği notebooka yapıp verdikten sonra müşterinin bana bilgi işlemcileriyle diyaloglarını anlatıp "Bizim arkadaş neden olmayacağını söyledi ki, aslında firmada kullanmaya başladıktan sonra kendi şahsi bilgisayarıma da güvenlik ayrıcalıkları için linux kurmayı düşünürken çok fonksiyonlu bir yazıcıyı dahi kuramayacaksam ne işim olur dedirten bir yorum olmuştu bizim arkadaşın söylediği beni soğutmuştu ama siz yeniden kendi bilgisayarımdada kullanma konusunda beni heveslendirdiniz. O arkadaş neden olmaz dedi ki?" sorusuna haddimi aşarak belkide o anda bir cevap vermiştim. "Belki de bu yüzden bu arkadaşa bilgi işlemci, bana da teknisyen deniyordur" cevabını vermiş ve firmanın yaşadığı her sorunda mağazaya gelip birde hizmet bedeli ödemesine sebep olmuştum. Bu ve bunun gibi mağazalarda iş bulabilme vs gibi nitelikler kazandırdı bana bu Linux. Bence meraklı olan herkesin ve işi bilen tüm bireylerin insanları doğru yönlendirmelerle Linux'a yönlendirmelerini çok isterim. Tıpkı benim aldığı yeni laptop ile ilgili düşüncelerimi soran müşterilerle sohbetim aşamasında içlerinde bir linux merakı varsa gerekli açıklamaları karşılaşacakları sorun ve sıkıntıları anlatarak sıkılmadan kullanabilecekse yüklemesi gerektiğini ablatarak birde kurulu gelen işletim sisteminin yanına kurup sıkıldıklarında veya işleri düştüğünde tekrar windows ortamına geçebileceklerini anlatarak kişisel bilgisayarlarına Linux kurduğum o kadar çok müşterim oldu ki.

Keşke herkes bunu kullansa...

doguhan
11-06-2012, 22:21
Linux Dağıtımlarında sıralamadan çok, çoklu platform desteği nedir? olmalıdır.
Redhat: En çok CPU platform desteği olan ve benim mantığıma uyan bir yapısı var. Güçlüdür çünkü support desteklerinden geleri yüksektir. Bir çok dağıtım Redhat türemiştir. CentOS,Fedora vb.

Ubuntu ve Pardus; Debian turevidir.

Bana kalırsa Ne amaça yönelik Linux kullanılacaksa ona göre seçim yapılmalıdır.

Network ortamında Consol ile yöneteceğiniz güçlü bir çok server tabanlı Linux isterseniz Redhat derim.
bazı serverları ve Web barındıracaksanız. CentOS derim.
End user düzeyinde Linuz kullandıracaksanız en basit dağıtım Ubuntu dur.

nizamgl
11-06-2012, 22:34
Açıkçası Pardu hakkındaki belirsizlik hiç te hoş değil bu kadar emeğin belki de boşa gidecek olması üzücü gerçekten
Öncelikle Resmi kurumların Pardus a destek olmasını en azından sistemlerinde kullanmalarını beklerdim ama ne yazıkki bi kaç kurumu geçmedi kullanan
şunu da belirteyim bilgisayarımda hem windows 7 hem de Pardus kurulu ikisini de işime geldikçe kullanıorum

DoganLokman
11-06-2012, 22:35
Linux Dağıtımlarında sıralamadan çok, çoklu platform desteği nedir? olmalıdır.
Redhat: En çok CPU platform desteği olan ve benim mantığıma uyan bir yapısı var. Güçlüdür çünkü support desteklerinden geleri yüksektir. Bir çok dağıtım Redhat türemiştir. CentOS,Fedora vb.

Ubuntu ve Pardus; Debian turevidir.

Bana kalırsa Ne amaça yönelik Linux kullanılacaksa ona göre seçim yapılmalıdır.

Network ortamında Consol ile yöneteceğiniz güçlü bir çok server tabanlı Linux isterseniz Redhat derim.
bazı serverları ve Web barındıracaksanız. CentOS derim.
End user düzeyinde Linuz kullandıracaksanız en basit dağıtım Ubuntu dur.

Bu tür sıralamalar aslında son kullanıcıya yönelik dağıtılan dağıtımlar için yapılmakta... Sıralama baz alınırken son kullanıcıya sunulan kolaylıklar, kullanıcı sayısı gibi değerler baz alınarak oluşturulmakta. Bazı dağıtımların kurumsal sürümleri de mevcut ki Pardus kurumsal bunun bir örneği. Pardus kurumsal gibi dağıtımlar bu sıralamalara alınmıyorlar. Çünkü son kullanıcıya yönelik bir sıralamadır bu. Özel amaçlı kullanımlar için üretilen diğer dağıtımlarda bu sıralamaya alınmıyor... Örneğin ubuntunun server sürümü gibi...

doguhan
11-06-2012, 22:43
Bu tür sıralamalar aslında son kullanıcıya yönelik dağıtılan dağıtımlar için yapılmakta... Sıralama baz alınırken son kullanıcıya sunulan kolaylıklar, kullanıcı sayısı gibi değerler baz alınarak oluşturulmakta. Bazı dağıtımların kurumsal sürümleri de mevcut ki Pardus kurumsal bunun bir örneği. Pardus kurumsal gibi dağıtımlar bu sıralamalara alınmıyorlar. Çünkü son kullanıcıya yönelik bir sıralamadır bu. Özel amaçlı kullanımlar için üretilen diğer dağıtımlarda bu sıralamaya alınmıyor... Örneğin ubuntunun server sürümü gibi...

Aslında haklısınız. En user mantığıyla çavaplanması gereken Linux kavramı ayrı Sistem yöneticileri için Linux ayrı değerlendirilmelidir. Konuyu açan arkadaş daha çok End user bazlı bir çerceveden bakdığı anlaşılıyor..