PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ akeebe backup pro bileşeninde günlük otomatik yedekleme özelliği var mıdır?

egitimci-
14-05-2012, 00:58
akeebe backup pro bileşeninde günlük otomatik yedekleme özelliği var mıdır?
benim istediğim şey, hiç siteyi açmasak bile günlük yedek alacak şekilde ayarlayabilir miyiz? program biz olmadan kendi kendine siteyi yedekleyebilir mi?
http://e1205.hizliresim.com/x/g/5ugtr.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Akar
14-05-2012, 01:56
Bileşenin cron uygulama eki zaten eklentiyi kurarken otomatik kuruluyor. Daha sonra yedeğin ayarlanması esnasında verdiğiniz saat aralığında ydeleme tekrar ediyor. Yani bileşen bu işi standart olarak yapıyor. Sorularınzı normal alanlarda sorabilirsiniz. Özel Üye alanları ücretli eklentiler içindir.

egitimci-
14-05-2012, 07:56
Bileşenin cron uygulama eki zaten eklentiyi kurarken otomatik kuruluyor. Daha sonra yedeğin ayarlanması esnasında verdiğiniz saat aralığında ydeleme tekrar ediyor. Yani bileşen bu işi standart olarak yapıyor. Sorularınzı normal alanlarda sorabilirsiniz. Özel Üye alanları ücretli eklentiler içindir.
ben akeeba backup'ın ücretli olan sürümü akeebe backup pro için bu soruyu sormuştum.
ne yaptıysam otomatik yedek alınacak bir seçenek bulamadım. bende uygulama eki yöneticisinde cron uygulama eki diye birşey kurulmamış. akeeba backup 3.3.10 professionel sürümü kullanıyorum. bu sürümde büyük ihtimal böyle bir özellik var fakat ben bulamadım

YsfBahar
14-05-2012, 09:37
Yuksek ihtimalle vardir ama boyle bir yedekleme ile basacikilamaz diye dusunuyorum. Gunluk yedek alinacaksa eger sadece veritabani olarak alinmali bence.
Veritabaninin yedegini otomatik olarak alip maile ilistirim istenilen adrese yollayan bir eklenti vardi. Belki bu bahsettigim eklenti Akeeba'da olabilir, emin değilim. Pc basina gecince bir inceleyeyim inşeAllah.

Akar
14-05-2012, 13:07
ben akeeba backup'ın ücretli olan sürümü akeebe backup pro için bu soruyu sormuştum.
ne yaptıysam otomatik yedek alınacak bir seçenek bulamadım. bende uygulama eki yöneticisinde cron uygulama eki diye birşey kurulmamış. akeeba backup 3.3.10 professionel sürümü kullanıyorum. bu sürümde büyük ihtimal böyle bir özellik var fakat ben bulamadımAslında pro diye yazmışsınız ama ben farketmedim. Pro sürümü kullanmadım ama temel işlevleri aynı. Ben standart sürümde düzenli otomatik yedekleme yapıyorum. Bunu sağlayan şey bir uygulama eki ve o da standartta geliyor. İlginç bir durum sizinki. Biraz araştırayım.

egitimci-
19-05-2012, 00:23
sorunu çözdüm.
akeeba back-up pro bileşeni ile otomatik yedek alınamıyor.
sadece free sürüme has bir durummuş bu. İnanın gülmekten kırıldım diyebilirim.
Şimdi ben durumu özetliyeim size. benim hosting firması, siteler için günlük yedek uygulaması başlatmış eğer aylık 30 tl verirsem ondan aldığım tüm sitelerin yedeklerini günlük alabilirmiş ben de dedim ona 30 tl verene kadar akeebe backup un pro sürümünü satın alırım 1 kere para veririm. önce deemek için w..z den indirip demo bir alanda denedim baktım öyle bir özellik yok, sizdne yardım istedim gene olmadı, bir de free sürümü deneyeyim dedim oldu
uygulama eki yöneticisine giriniz
"Akeeba Backup Lazy Scheduling" isimli uygulama ekini açınız
"Akeeba Backup Lazy Scheduling" yazan yere 1 yazın
"Backup time (00:00-23:59)" yazan yere herhangi bir saat yazın
test modehayır yapın
ve eklentiyi etkinleştirin.
ardından akeeba backup bileşenini açın
configiration (yapılandırma yazan yerde

Count quota yazan yere 100 yazarsanız 100 gün boyunca günlük yedek alır 300 yazarsanız 300 gün boyunca günlük yedek alır. üstelik sizin siteyi hiç açmanıza gerek yok
burada olabilecek en kötü sorun hergün yedek aldığında her gün ek olarak hosting alanınızdan kullanacaktır. bunun çözümü olarak

Count quota yazan yeri 3 yaparsanız sadece son 3 günün yedeğini alır o zaman alan kaplamaz
ya da yedek tipini sql olarak ayarlarsanız sadece sql yedeği alır, o da çok bir yer kaplamaz.

sonuçta free bir bileşenle çok büyük bir sorunu çözmüş oldum

lynx
27-05-2012, 16:41
Güzel bir paylaşım. bayağı faydalı oldu teşekkür ederim.

Ama benim istediğim şu; sunucuya herhangi bir problem olabilme ihtimaline karşı, bu yedeği ( tümünü,boyutu ne olursa olsun ) bana e-mail atabilecek, yada farklı bir yere yedekleyebilecek bir eklentisi varmı akeeba nın?

e-mail boyut sorununu yandex'in mailini kullanarak aşabiliriz.

Akar
27-05-2012, 18:07
Güzel bir paylaşım. bayağı faydalı oldu teşekkür ederim.

Ama benim istediğim şu; sunucuya herhangi bir problem olabilme ihtimaline karşı, bu yedeği ( tümünü,boyutu ne olursa olsun ) bana e-mail atabilecek, yada farklı bir yere yedekleyebilecek bir eklentisi varmı akeeba nın?

e-mail boyut sorununu yandex'in mailini kullanarak aşabiliriz.e-posta ile bilgi veriyor ama yedek göndermesi yok sanırım. Ücretli sürümde olabilir, emin değilim. Yedeği e-postayla gönderen eklentiler vardı ama bu işlem sunucu için de yorucu bir görev. Üstelik her site (büyük siteler) için başarılı olmayabilir de. Onun yerine siteye biraz daha ilgi gösterip arada yedeği masüstüne kendiniz indirirseniz çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Ben öyle yapıyorum.

lynx
27-05-2012, 19:30
yanıt için teşekkür ederim.

Şuanda başımıza bela olan büyük bir proje var. O projenin sahipleri de bir belirledikleri bir hosting firması ile çalışmaya kararlı. O firmada da ciddi problemler yaşıyoruz.

Benim için asıl en uygunu şu olabilir ( çok uçuk düşünüyor olabilirim )

- Öyle bir sistem olmalı ki, normalde site a sunucusunda yayında olmalı. ama a sunucusuna yada daa center'ında bir kesinti olduğu anda dns'ler bir şekilde aynı veriye sahip b sunucusuna yönlenmeli. Bu şekilde hiçbir zaman kesinti hissedilmez.

tabi dediğim gibi uçuk bir örnek olabilir...

Akar
27-05-2012, 19:55

Şuanda başımıza bela olan büyük bir proje var. O projenin sahipleri de bir belirledikleri bir hosting firması ile çalışmaya kararlı. O firmada da ciddi problemler yaşıyoruz.

- Öyle bir sistem olmalı ki, normalde site a sunucusunda yayında olmalı. ama a sunucusuna yada daa center'ında bir kesinti olduğu anda dns'ler bir şekilde aynı veriye sahip b sunucusuna yönlenmeli. Bu şekilde hiçbir zaman kesinti hissedilmez.

tabi dediğim gibi uçuk bir örnek olabilir...Uçuk değil de yatırım yapılması gereken bir şey bu. Teknik olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum ama böyle bir uygulama çok büyük projeler için yapılıyor. Az da olsa belki www1, www2 şeklinde başlayan sitelere denk gelmişsinizdir. Donanım ve ağ için bir uzmanın projede yer alması gerekir.

lynx
28-05-2012, 09:24
Hımm bende bu www1,www2 yi merak ederdim.

Enazından bilgimiz olmuş oldu, bunun hakkında sistem uzmanlarına danışmak lazım o zaman. belki bir yol haritası çizerler bizim için.

ilginize teşekkür ederim.

Ümit
28-05-2012, 09:47

tabi dediğim gibi uçuk bir örnek olabilir...

Cloudflare.com inceleyin.