PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Bazı kategorilerdeki yazılarda "sunucu hatası" alıyorum.

lynx
16-05-2012, 17:30
Merhaba,

Joomla 1.5.25 sürümlü bir sitem var.

Sitenin ana sayfası sorunsuz açılıyor, iç sayfalarda bazı bölümdeki yazıların bulunduğu sayfalarsa sunucu hatası oluşuyor.

Değişen hiçbirşey yok,dünle bugün aynı. " Arama dostu bağlantılar vs" hiçbirşey değişmedi.

Neden olabilir?

Siteyi incelemek isteyen arkadaşlara linki pm ile verebilirim.

teşekkürler.

Akar
16-05-2012, 20:19
Sunucu hatası nedir? 500 mü mesela? Ayrıca siz bir şey değiştirmediyseniz muhtemelen sunucuda değişen bir şey vardır. Bu arada, 1.5.25 değil 1.5.26 kullanmalısınız (bugün için). Her zaman kendi serinizdeki son sürüm ne ise onu kullanmalı, bunun için de takip etmelisiniz.
Son Sürüm Takip - Joomla Portalı (http://www.joomla.gen.tr/joomla-indir)

lynx
17-05-2012, 18:52
Merhaba akar bey,

Sorunu çözdüm. nasıl çözdüğümü anlatırsam belki birilerine faydam olur, yada enazından hatamız nerede onu görmüş oluruz.

Sitede yada sunucu da hiçbir değişiklik yok. Sorun kullanılmayan bir bileşende idi. Bileşeni kaldırdım ve sorun kalmaz oldu.

Buradan çıkaracağımız sonuç: gereksiz bileşen,modül vs yi temizlemekte fayda var. Sürekli güncel tutmalıyız.

Akar
17-05-2012, 20:35
Aslında tamamen doğru bir cevap bulmamışsınız ama bazı eklentilerde böyle sorun olabilmesi açısından doğrudur. İkinci doğru ise kullanmadığınız eklentileri sistemden kaldırmanız gerektiği. Teşekkürler.

lynx
19-05-2012, 11:22
Evet çok doğru bir tespit, meğer çözememişim. Bugün tekrar oldu.

Bugün yine sorunu öteyerek şöyle yaptım ve düzelti : Geneş ayarlardan " Arama Motoru Dostu Bağlantılar " seçeneği normalde hayır olarak işaretliydi. Onu evet yaptım ve düzgün gözüküyor.

Ama dediğim gibi bu sorunu ötelemekten başka birşey değil. Geçen seferde aynı çözümü uygulamıştım, akşama doğru tekrar problem çıkartmaya başlamıştı. bende kullanmadığım birkaç bileşeni silince düzeldi sanmıştım. 2 gün sonra yeniden oldu.

Sorun : anasayfa ve bazı sayfalarda problem yok. normal açılıyor.
Ama ana sayfadaki haberlere tıklayıp tüm yazıyı okumaya çalıştığımızda yada aynı şekilde diğer bazı bölümlerin iç yazılarını okumaya çalıştığımızda firefoxda boş beyaz sayfa açılıyor, chrome'da da sunucu hatası alıyorum.

M.Enes AYDÜZ
19-05-2012, 11:47
Sunucu hatasında ekranda yazanları buraya kopyalar mısınız?

lynx
19-05-2012, 13:04
Sunucu hatası
http://www.siteadı.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=4597:boya-sektoeruenuen-nabz-sosyal-medyada-atyor&catid=65:guencel-haberler&Itemid=160 alınırken web sitesi bir hatayla karşılaştı.
http://www.siteadı.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=4597:boya-sektoeruenuen-nabz-sosyal-medyada-atyor&catid=65:guencel-haberler&Itemid=160 bakım için kapatılmış veya yanlış yapılandırılmış olabilir.

Aşağıda bazı önerileri görebilirsiniz:
Bu web sayfasını daha sonra yeniden yükle.
HTTP Hatası 500 (Internal Server Error): Sunucu isteği gerçekleştirmeyi denerken beklenmedik bir koşulla karşılaşıldı.

M.Enes AYDÜZ
19-05-2012, 15:02
Modül yöneticisinden yayınlı modülleri kontrol edin, buradaki modüllerden birinden kaynaklanıyor olabilir.

uygulama eklerinden olabilir. Son yüklediğiniz uygulama eklerini kontrol edin.

lynx
21-05-2012, 09:31
Son zamanlarda ektra bir modül yüklemedim.
Muhtemelen bir modül yada bileşenden, ama sorum şu : nasıl kaynaklandığını nerden bulabilirm ve niye durduk yere karşımıza böyle bir hata çıkıyor?

lynx
21-05-2012, 09:43
Garip bir sorun, anlam veremedim ve hâlâ çözemedim.

Arama Motoru Dostu Bağlantılar Evet' yapınca geçici bir süre çözülüyor. Ama bir süre sonra niye Sunucu hatası veriyor.

BozTurk
21-05-2012, 10:01
sorunun düzelmesi için bir kaç yöntem tavsiye edebilirim bunları uygulayıp ne gibi bir netice aldığınızı burada bizimle paylaşırsanız belki bir fikir sahibi olabiliriz sorun adına;

1) Sistemin Yedeğini Alın -ki çekirdek dosyalara yaptığınız müdahaleleriniz kaybolmasın-
2) Ana dizindeki Joomla dosyalarının üzerine temiz bir joomla paketi upgrade edin (hangi sürümü kullanıyorsanız artık)
3) sql tablolarınızın tümünü onar ve uyarla işlemi gerçekleştirin
4) bunlar sorunu çözümlemez ise sunucu yöneticisinden yardım isteyin ki yönetici sorunun nereden kaynaklandığı konusunda sizden daha üst yetkilere ve bilgiye sahip olduğundan sorunun kaynağını tespit etme açısından yardımcı olabilir (çünkü HTTP Hatası 500 (Internal Server Error): Sunucu isteği gerçekleştirmeyi denerken beklenmedik bir koşulla karşılaşıldı. hatası genelde sunucu kaynaklıdır)

lynx
22-05-2012, 12:16
Merhaba

ilginize teşekkürler.

Olmuyor. düzelmedi.

Sunucu yöneticimiz zaten dert. Onların çözme ihtimalı zaten yok. Eminim onlar topu bana veya joomlaya atacaktır.

Bu tarz istemsiz hatalar neden oluşur? Çözümünü illaki joomlanın yedeğini al üzerine kur vs. gibimi yapmak gerekir?

Ümit
22-05-2012, 12:37
.htaccess dosyanız ile ilgili bir hata söz konusu olabilir. Joomla! 1.5.x Son Sürüm - Joomla Portalı (http://joomla.gen.tr/joomla-15-son-surum) adresinden indireceğiniz dosyaların içinde bulunan htaccess.txt dosyası ile kullandığınız .htaccess dosyasını güncellemeyi deneyin.

lynx
23-05-2012, 12:06
İlginize teşekkürler.

dediğinizi yaptım .htaccess i güncelledim yine olmadı....

lynx
23-05-2012, 16:08
Yapılanlar
1) 1.5.26 ( Son sürüm) dosyaları güncellendi. olmadı
2) Gereksiz tüm modül ve bileşenler silindi olmadı
3) 1.5.26 nın sıfır dosyaları, ftp'den yeniden yüklendi olmadı
4) .htaccess değiştirildi olmadı

lynx
28-05-2012, 09:26
Çözüldü.
Hatalı plugin : Benzer haberler plugin'i imiş. ( similar article )

M.Enes AYDÜZ
28-05-2012, 09:50
Modül yöneticisinden yayınlı modülleri kontrol edin, buradaki modüllerden birinden kaynaklanıyor olabilir.

uygulama eklerinden olabilir. Son yüklediğiniz uygulama eklerini kontrol edin.

Çözüldü.
Hatalı plugin : Benzer haberler plugin'i imiş. ( similar article )

:)
Çözülmüş olduğuna sevindim

İlyas
03-06-2013, 23:24
ben yönetim paneline de giremiyorum ki, sileyim arkadaşın yaptıklarını yapmıştım hala değişen yok