PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Güvenlik İçin Site Yedeklemek Ama Nasıl ?

kuantum9
17-05-2012, 06:16
Arkadaşlar selam, yedek almanın güvenlik için ve güncelleme sırasında da çok önemli olduğunu biliyoruz. Peki akrebaa backup ile sitenin yedeğini bir şekilde alıyorum, ama farzedelim ki site herhangi bir durumdan dolayı çöktü ve ben en son hali ile siteyi kurmak istiyorum ve en son halinin de yedeği var, akereba backup yedek veriyor ama ben bunun ile sitenin modüllerini, kurduğum bileşenlerini artı makalelerimi nasıl baştan yapılandırarak siteyi kurabilirim? Verdiği yedek sitenin anladığım kadar ile veritabanı ile ilgili bu konuda bozulan yada çöken bir siteyi aynısı gibi nasıl yedekten kurabilirim ? Teşekkürler

angelaus
17-05-2012, 10:13
akabea full yedek verebiliyor. hemde yeni kurulum yapar gibi kurabileceğiniz bir "quickinstall" şeklinde. ben akabea ile aldığım ZİP yedeğini lokalhosta açıp yeni joomla kurar gibi kurmuştum.

Akar
17-05-2012, 18:40
Evet, yedekleme güvenlik için tek çözüm değil dememizin sebebi zaten bu :) Dediğiniz gibi sorunlu bir yedek alındığında artık o yedek bir işe yaramıyor. Bunun içib Akeeba kullanıcıları birden fazla yedeği saklayabilir ya da belirli aralıklarla son düzgün yedeği masaüstüne indirebilirler. En iyisi ikinci yöntem olan, belirli aralıklarla düzgün güncel yedeği masaüstüne almaktır.

Akeeba yedeğin ne kadar depolanacağı ayarlanabiliyor. Yani mesela 10 yedek depola diyebiliyorsunuz. Son 10 yedek bu durumda dizinde saklanıyor. Günlük yedekleme yapıyorsanız 10 gün içinde sorunu farkedersiniz muhtemelen. Ayarı kendi durumunuza göre yapabilirsiniz. Ayrıca yedeğin dizin ya da sql veya tümü olmasını, dışlanacak dizin ve tabloları Akeeba ayarlarında belirleyebiliyorsunuz.

Arfmin
18-05-2012, 20:59
Yedek alma ve geri yükleme konusunda buradaki (http://forum.joomla.gen.tr/genel-konular/346-sitenin-tam-yedegini-alma-tekrar-kurma-ve-site-tasima.html)paylaşımdan faydalanabilirsiniz.

kuantum9
21-05-2012, 08:58
Arkadaşlar değerli bilgileriniz için teşekkürler.

ahmet5542
28-12-2013, 01:26
Ben cpanelden yedek alıyorum :) [Akeeba bileşeni paralı-Cpanel yedeği bedava]

zapata625
19-02-2014, 12:44
çok teşekürler.

zapata625
19-02-2014, 12:49
hocam blog sayfan çok güzel emeklerine sağlık