PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Wordpress Sayfalar/Menüler hakkında birkaç soru

Coşkun
30-05-2012, 00:16
Merhaba. Birkaç sorum birden olacak
1- Joomlaya modül pozisyonlaru header, top1, user1, left, right olarak belirlenmesine rağmen, Wordpress'te sadece (Bir örnek temayı anlatacağım) yanda sadece beş pozisyon yer alıyor. Bunun mantığını kısaca anlatabilecek olan varsa sevinirim. Sürükle bırak yöntemiyle kullandığım eklentileri oraya sürüklüyorum fakat bazı bölümleri nedense tam olarak yayınlayamıyorum ( Temadan kaynaklanıyor diye düşünüyorum )
2- Örneğin Joomla da bir "menü öğesi", Wordpress'te "sayfayı" joomlada ki gibi bir giriş yazısı, ardından çifter haber gibi ekleme özelliği var mıdır?
3- Joomla da örneğin bir sağ yazılar bölümü yaparak bunu "Felsefe" menü öğesin de sadece gözükmesini sağlayıp, Sosyolojiye döndüğümde bunun her hangi bir modül pozisyonunda göstermemeyi sağlıyabiliyoruz. Wordpress'te böyle birşey varmıdır?
Çok basit sorular olabilir. Kitabını aldım bitirdim, video derslerini izledim fakat genelde hep kısa bir anlatım yapılmış. Ben Joomla kafasıyla baktığım için herhalde tam anlamıyla çözemedim.

Çağrı
30-05-2012, 17:27
Şöyle söyleyeyim, wordpress'te tema yapın nasılsa o şekilde kullanabilirsin. Sürüm geçtikçe Çekirdeğe eklenen bazı fonksiyonlar tema yapımcılarının işini kolaylaştırmaktan öteye gitmemiştir. Örneğin, Bileşenler, Menüler özellikleri.

Sorularına gelecek olursak.

1-Temadaki bileşen pozisyonları temadan temaya göre değişir, bazı temalarda 30 bazılarında 1 bileşen alanı vardır. Tema yaparken istediğin kadar alan oluşturabilirsin. Sayfalar için ayrı, kategoriler için ayrı, yazılar için ayrı hatta arşiv sayfaları için bile ayrı ayrı bileşen pozisyonları oluşturulabilir.

2- Yine tema hakkında bir soru. Çekirdekte öyle bir özelliği yok wordpress'in. Fakat tema dosyalarında istediğin gibi kodlamana izin vermiştir. Sen nasıl görünsün diyorsan o şekilde kodlarsın. Tema yapımcılarının (özellikle magazin-haber vs) temalara sıkça uyguladıkları bir konu bu.

3- Maalesef bu da yok. fakat 1. açıklamamdaki gibi bir yapı yaparsan her içeriğe göre olmasa da, bölümlere göre (örneğin tüm safyaların sağ tarafında veya tüm yazıların sol tarafında görünecek şekilde) bir yapı oluşturulabilir.