PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla siteler genel olarak yavaş! (mı?)

Alaca
31-05-2012, 20:09
Joomla ile yaptığım siteler genel olarak yavaş. Bunun sebebi ne olabilir? Bunun sebebinin artık Joomla'dan kaynaklandığını düşünmeye başladım. Çok ağır ne hikmetse. Smf forum uçarken, Joomla'nın çok ağır olması, ağırıma gitmeye başladı artık. :) Siteye giren ziyaretçilerden de bu şikayeti almaya başlayınca, bir ptoblem olduğunu düşünmeye başladım. Fazlaca modül kullanmıyorum. Fazladan eklenti de yok.

Ne yapmak gerekiyor, önerileriniz makbule geçecek gerçekten.

Akar
31-05-2012, 20:19
1. Kullandığınız uygulamalar
2. Barındığınız bölge ve alan
Bunlar sebep olabilir. Joomla ağır değil, o kesin :) Özellikle dışarıdan veri çeken eklentiler buna sebep olabilir. Tüm sitelerde ortak kullandığını eklentileri gözden geçirmekle işe başlayabilirsiniz. Eklenti belki siteye yansıttığı bir veriyi dışarıdan çekmiyor olabilir ama mesela başvurduğu kütüphaneyi (jquery, js vesair) dışarıdan yüklemeye çalışıyor olabilir. Sosyal eklentiler de buna çok zaman sebep olur. Mesela son günlerde Google API kullanan eklentilerin sayfa açılışlarımı yavaşlattığına şahit oluyorum ve bir süre daha devam ederse alternatiflerini değerlendirmem gerekecek.

millisite.net
31-05-2012, 20:20
Kardeş; hosttan olabilir. Kurmuş olduğunuz eklentilerden olabilir. Başka sitelerden edindiğiniz hizmetler varsa (hava durumu, borsa bilgileri vb) bunlardan olabilir. Siteniz zararlı içerik kapmış olabilir. (iframe virüsü vb.)
Yani duruma göre çok değişik cevaplar verilebilir.

Alaca
31-05-2012, 20:44
İmzamdaki halisece.com hız yönünden en çok sıkıntı çektiğim site. Öyle eklenti filan da yok. Temayı değiştirdim yine aynı. :(

Akar
31-05-2012, 20:51
Güzel kardeşim, 2 saniyede site geldi, 3. saniyede ana sayfanın tamamı yüklendi.

Alaca
31-05-2012, 20:53
Allah Allah. Ben de geç açılıyor. Üstelik girenlerden de o şikayet gelince... Pek oldu o zaman... Teşekkürler.

Akar
31-05-2012, 21:54
Allah Allah. Ben de geç açılıyor. Üstelik girenlerden de o şikayet gelince... Pek oldu o zaman... Teşekkürler.Ben barındığınız veri merkezi yan dairemde falan sandım :) Çok hızlı geldi. Belki zaman zaman sorun oluyordur.

M.Enes AYDÜZ
31-05-2012, 22:01
Joomladan değilde, dışarıdan çekilen verilerden kaynaklı yavaşlık oluyor.

Mesela bu 2 link sitenize dışarıdan veri çekiyor. Eğer bu sitelerde bir ağırlık olursa yada Türkiye'nin yurtdışı hatlarında yavaşlık olursa doğrudan sitenizi yavaşlatıyor. Ama sosyal medyadır, şudur budur derken bu linklere muhtaç kalıyoruz.

<script src="https://apis.google.com/js/plusone.js" type="text/javascript"></script>
<script src="http://platform.twitter.com/widgets.js" type="text/javascript"></script>

mimicom
01-06-2012, 00:16
hemen hemen bütün sitelerde ayrı linkler veri çekerek yayınlanıyor. Ama o tür siteler yavaş değil. Bence bu konuda biraz daha iyi düşünmek lazım. Veya ben öyle düşünüyorum.
joomla siteler bir iki dosya çekmek ile veya iframe ile başka sitelerden veri çekmekle yavaşlayacaksa o zaman joomlaseverler veya kullananlar çok üzüleceklerdir.
başka cms lerle kıyaslayıp da bu konuda yayın halinde makeleler bile var. ama onların dediklerini de henüz tam anlamış değilim.
Her CMS kendini önemli özellikleri ile öne çıkarıyor.

millisite.net
01-06-2012, 00:17
Bağlantı iyi... Gayet rahat açılıyor. Bence sıkıntı yok.

Akar
01-06-2012, 01:13
hemen hemen bütün sitelerde ayrı linkler veri çekerek yayınlanıyor. Ama o tür siteler yavaş değil. Bence bu konuda biraz daha iyi düşünmek lazım. Veya ben öyle düşünüyorum.
joomla siteler bir iki dosya çekmek ile veya iframe ile başka sitelerden veri çekmekle yavaşlayacaksa o zaman joomlaseverler veya kullananlar çok üzüleceklerdir.
başka cms lerle kıyaslayıp da bu konuda yayın halinde makeleler bile var. ama onların dediklerini de henüz tam anlamış değilim.
Her CMS kendini önemli özellikleri ile öne çıkarıyor.Bence onda yanlışınız var. İki farklı sistem de aynı script kütüphanesini Google üzerinden çekiyor olsa, ikisi de aynı anda aynı şekilde yavaşlar. Bu, o esnada kurulmuş olan bağlantı ile (alan ya da gönderen sunucu yahut ziyaretçi) ilgili bir durum. İki sistemin dosyayı karşıdan çekme kabiliyeti farklı olmaz. Kabul, veri birkaç farklı yöntemle alınabilir ama bu konuda bir sorun yok. Bu iki sistem kullanıcısından biri kütüphaneyi dışarıdan çekmek yerine sitesine yüklemeyi tercih ederse, genelde daha hızlı yüklenen bir sisteme sahip olur. Bir de hiç değişmeyecek başka bir sebep var ki; benim sitem, zaten Google'ın ya da ne bileyim Facebook'un, Twitter'ın kendi sunduğu api üzerinden, alternatif yöntem kullanmaksızın bir veri çekiyorsa, bu verinin aktarımı benim sistemimle ilgili olmaz. En çok bu konuda sıkıntı oluyor. Bir bakıyorsunuz Google bekleniyor diyor tarayıcı durum çubuğunda, bakıyorsunuz facebook bekleniyor diyor... Joomla da Wordpress de Drupal de HTML site de bu konuda bir şey yapamaz.

Coşkun
01-06-2012, 02:48
Biraz belki saçma olacak ama ben bir yanıt veremedim. Arkadaşım geçen gün neden Wordpresste 700'e yakın dosya varken Joomlada 5000 dosya var diye sordu. Bende cevap veremedim. Nedeni nedir?

ingöğretmeni
01-06-2012, 18:53
Biraz belki saçma olacak ama ben bir yanıt veremedim. Arkadaşım geçen gün neden Wordpresste 700'e yakın dosya varken Joomlada 5000 dosya var diye sordu. Bende cevap veremedim. Nedeni nedir?

Joomla Wordpress'e göre farklı bence ve çok daha karmaşık eklentilerle örüntülenebilmekte. Wordpress kullananlara dikkat edin ya günce(blog) yazarı ya da film oyun gibi konularla haşır neşir kimseler. Joomla ise yelpazesi çok daha geniş bir iys.

Akar
01-06-2012, 20:08
Biraz belki saçma olacak ama ben bir yanıt veremedim. Arkadaşım geçen gün neden Wordpresste 700'e yakın dosya varken Joomlada 5000 dosya var diye sordu. Bende cevap veremedim. Nedeni nedir?Bir dünya devi için bu elbette mevcut altyapısına işaret eden en iyi göstergelerden biri. Çünkü bunun kod yazma beceriksizliği olduğu ya da fazla dosya sayısının performansı olumsuz etkileyeceği söylenemez. En azından yönetim alanlarına kadar her tarafının MVC yapısında olması, eşsiz frameworkünü ve bazı sık başvurduğu kütüphaneleri içinde barındırıyor olması yeterli diyebiliriz. Joomla!'nın yönetim dahil her yerini bu yapısı sayesinde çekirdeğe dokunmadan düzenleyebilir, kendinize faraza Moomla diye bir sistem yapabilirsiniz.

manyo
01-06-2012, 20:16
bende joomlanın yavaş açıldığını düşünenlerdenim ve çözümde tam analamıyla bulabilmiş değilim benim gözlemlediğim bir kaç site joomla ve çok yavaş örnek vermek gerekirse Gönen Tekstil Web Sitemize Hoşgeldiniz- Kahramanmaraş (http://www.gonentekstil.com.tr) ve Kahramanmaraş Arsamiea Çiğ Köfte Web sitesi - Kahramanmaraş Arsamiea Çiğ Köfte Web Sitesi (http://www.arsamiea46.com) adreslerine bakılabilir

Akar
01-06-2012, 20:24
bende joomlanın yavaş açıldığını düşünenlerdenim ve çözümde tam analamıyla bulabilmiş değilim benim gözlemlediğim bir kaç site joomla ve çok yavaş örnek vermek gerekirse Gönen Tekstil Web Sitemize Hoşgeldiniz- Kahramanmaraş (http://www.gonentekstil.com.tr) ve Kahramanmaraş Arsamiea Çiğ Köfte Web sitesi - Kahramanmaraş Arsamiea Çiğ Köfte Web Sitesi (http://www.arsamiea46.com) adreslerine bakılabilirİlk site 5, 2. site 7 saniyede (arkaplana göre normal) açıldı bende.

manyo
01-06-2012, 20:46
çok teşekkür ederim akar kardeşim bunu daha da hızlandırmak için yapmam gereken bir şey varmı acaba ?

Akar
01-06-2012, 20:50
çok teşekkür ederim akar kardeşim bunu daha da hızlandırmak için yapmam gereken bir şey varmı acaba ?Bence zorlamayın, bozulmasın :) 5 saniyeden hızlı bir açılış aramayın bir içerik yönetim sistemi için. Zaten 1-2 saniye yakın bir sunucuyu bulma zamanı olarak normaldir. Üstüne de açılış bence 7-8 saniye iyidir. İkinci sitenin arkaplan resmi boyutuna göre belki bir optimizasyon düşünülebilir ama 5 saniye altında bir şey aramayın yani.

batuhansaglam
02-06-2012, 01:37
Bence zorlamayın, bozulmasın :) 5 saniyeden hızlı bir açılış aramayın bir içerik yönetim sistemi için. Zaten 1-2 saniye yakın bir sunucuyu bulma zamanı olarak normaldir. Üstüne de açılış bence 7-8 saniye iyidir. İkinci sitenin arkaplan resmi boyutuna göre belki bir optimizasyon düşünülebilir ama 5 saniye altında bir şey aramayın yani.
Akar bey, Gzip modunu açmanın performansa etkileri nasıl olur ? çok kabaca artıları eksileri nelerdir ?

alidikme
02-06-2012, 02:41
Kısa ve öz olarak şunu diyorum nankörlük etmeyelim joomla da neyi eksik buldukta yavaşlığa sıra geldi bir çok kod öğrenmeden dilediğimiz işlemi yapıyoruz ve yavaşlamaların bir çok nedeni de bizlerin bilgi eksikliğinden kaynaklanmakta yavaşlama diye bir sorun yok doğru olanı doğru yerde kullanmak sorun bu, uyumsuzluğu tespit etmek, araştırarak kurduğumuz modüllerin hangi geçmiş tarihe ait, daha neler neler hepsi etken bence bizler hazırı heen bulup oraya yazalım çalışır yok abi bakacaksın yorumlara şuna buna güncel olmazsan elbet yavaş olur

Akar
02-06-2012, 02:42
Akar bey, Gzip modunu açmanın performansa etkileri nasıl olur ? çok kabaca artıları eksileri nelerdir ?Gzip metin tabanlı içerik için faydalı. Buna ihtiyaç varsa düşünülebilir. Ancak işlemci tüketiminin de rahatsız edici olduğunu söyleyenler var. Ben bugüne kadar sorun yaşamadım ama büyük boyutlu bir makale sitesinde falan da kullanmadım. İçeriğiniz ağırlıkla metin tabanlı değilse Gzip pek bir etki sağlamaz. Onun dışında anlık güncelleme yapılmayan sitelerin çoğunda önbellekleme eklentileri, hatta Joomla!'nın kendi önbelleklemesi de büyük bir hız farkı sağlar.

batuhansaglam
02-06-2012, 04:04
Çok teşekkürler , Gzip'in içeriği ağırlıkla metin tabanlı olan sitelerde kullanılmasının, web site performansına olumlu etki yaptığını öğrenmiş oldum.

M.Enes AYDÜZ
02-06-2012, 11:10
Çok teşekkürler , Gzip'in içeriği ağırlıkla metin tabanlı olan sitelerde kullanılmasının, web site performansına olumlu etki yaptığını öğrenmiş oldum.

Gzip eklentisi joomlanın önbellekleme özelliği gibi çalşıyor. Gzip kurduğunuzda joomlanın önbellekme özelliği devre dışı kalıyor. İkisini de deneyip hangisi daha performanslı ise onu tercih etmelisiniz. Açıkcası 10 dakikada bir haber girilen bir siteniz yoksa önbelleklemeyi açmanızda bir sıkıntı olmayacaktır.

ahmet5542
11-06-2012, 12:00
halisece.com bende de hızlı açıldı. Ama daha önce istanbulmuftulugu.gov.tr sitesinde bir sorun yaşamıştım şöyleki; dışardan veri çeken bir modülüm karşı taraftan veriyi çekemediği için site çok çok ağırlaşmıştı hatta açılmıyordu. Çözüm olarak eğer sorununuz dış kaynaklı bir dosyadan kaynaklanıyor ve sürekli dosya güncellenmiyorsa o dosyayı oradan alıp kendi dosyalarınızın içine koyarsanız faydalı olur kanaatimce. Benim çektiğim dosya sürekli güncelleniyordu (namaz vakitleri modülüydü DİB sitesinden veri çekiyordu) o zaman için modülü kapatmıştım ve sorun çözülmüştü :D

DµMan6
20-06-2012, 05:36
Bende de baya bir yavaş açıldı..

M.Enes AYDÜZ
07-07-2012, 00:54
Site hızı gayet güzel. Gzip tarzındaki bir eklenti ve css-sprite kullanılarak biraz daha optimize edilebilir.

Pingdom Tools (http://tools.pingdom.com/fpt/#!/Llm2EL7Bt/halisece.com)

egitimci-
07-07-2012, 08:38
ben hız konusunda joomlate.net in temalarıyla yapılmış siteleri tek geçerim.Murat bey bu yönden çok başarılı bir iş yapmış.
mesela Siverek Delta Bilgisayar (http://www.siverekdelta.com.tr) hız konusunda çok güzel.

M.Enes AYDÜZ
07-07-2012, 11:18
Joomlada hız konusu çağırılan js ve css dosyalarına ve anasayfadaki resim çokluğuna bakıyor. Özellikle hazır temalarda ve framework kullanan temalarda onlarca js ve css dosyası mevcut. O yüzden özel olarak hazırlanan temalar daha sade, temiz ve hızlı yüklenir oluyor. Tabi tema hazırlarken birçok şeye dikkat etmek gerekiyor. Özellikle css-sprite tekniği kullanılırsa, hız gözle görülür şekilde artıyor