PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : JoomFish

Seyfullah
05-06-2012, 13:58
Merhaba arkadaslar,

JoomFish eklentisini kendi sayfasindan indirdim. Kurmaya calistigima ise her seferinde hata veriyor.

Ben simdilik sadece bileseni kurmak istiyorum, bileseni nasil indirebilirim, elinde olan var mi?

Kendi sayfalarinda sadece paket olarak sunuyorlar, com.. diye bir klasör de yok.

angelaus
05-06-2012, 17:01
joomfish 2.5 versiyonu olmaması lazım. siz hangi adresten indiriyorsunuz

Seyfullah
05-06-2012, 17:34
Buradan: JoomFish download options and club membership levels (http://www.joomfish.net/en/downloads?utm_source=extensions.joomla.org&utm_medium=web&utm_content=download&utm_campaign=joomla.org)

angelaus
05-06-2012, 18:23
Joom!Fish - Joomla! Extensions Directory (http://extensions.joomla.org/extensions/languages/multi-lingual-content/460)

dediğim gibi sadece 1.5 sürümü var.

2.5 de kendi çoklu dil ekli var joomlanın.

yetmez derseniz de FaLANG-Download (http://www.faboba.com/en/composants/falang/donwload.html) var

Akar
05-06-2012, 18:34
2.5 için uygun olan sürümü henüz çıkmadı.

M.Enes AYDÜZ
05-06-2012, 19:45
2.5 sürümünde joomfish'e gerek var mı ki?

Akar
05-06-2012, 19:57
2.5 sürümünde joomfish'e gerek var mı ki?Sitesine göre durum değişir. Büyük sitelerde Joomla ile bu işi takip etmek çok zor, eklenti şart. Bunu biraz da çok dilli site tecrübesi olanlar anlar. Yoksa her içerikten ikinci bir dil yazmak o kadar sorun değil.

angelaus
05-06-2012, 20:05
bence var. joomfish 2.5 çıkarsa joomlanınkine bakmam bile. herşeyi tek bir noktadan kontrol etmek en temizi.

Seyfullah
05-06-2012, 22:03
Peki JoomFish´i nasil Joomla 2.5 de kullanabilirim?

angelaus
05-06-2012, 22:21
Kullanamazsın

Seyfullah
05-06-2012, 22:30
Hm.. anladim, bu hic iyi degil.

O halde temanin ve bilesenin 1.5 versiyonuna bir bakayim, mevcut mu degil mi.

Joomla 1.7 ye kurulabilir mi JoomFish?

angelaus
05-06-2012, 22:31
bu saatten sonra sırf joomfish var diye 1.5 kullanmak "akıllıca" bir iş değil. güvenlik güncellemesi çıkmayacak bir şeye bel bağlamayın

Seyfullah
05-06-2012, 22:47
Dogru. Ancak coklu dil ile kesinlikle hizmet vermem gerekiyor.

JoomFish haric bunu yapabilecek olan bir program var mi acaba?

Benim icin önemli olan, EXP Araba Bilesenini de tercüme etmek.

angelaus
05-06-2012, 22:52
bunu Joomla 2.5in kendisi ile yapabiliyor olmanız gerekiyor. birde yukarıda FALANG bileşen linkini verdim ona bakın

Seyfullah
05-06-2012, 23:37
Joomla ile direk nasil yapabilirim, bunu anlatir misiniz?

FALANG bilesenini kurdum, bilesen haric modul, icerk, vs tercüme edebiliyorsun. Bir deniyeyim, aslinda bir fikrim var, tabi EXP bilesenini kurabilsem, deniyecegim :)

M.Enes AYDÜZ
05-06-2012, 23:38
Joomla 2.5'te çoklu dil kullanımının anlatıldığı derslerde bir yanlışlık olduğu için çok karmaşık olduğu düşünülüyor. Menü öğelerini oluşturmada hata yapılıyor. Halbuki anlatılan gibi değil. Çok dilli bir site üzerinde çalışıyordum ve derslerdeki yanlışlığı dün gece rüyamda gördüm ve çözüm düşündüm. Sabah uyguladım ve gerçekten çoklu dil desteğini uygulamak ve yönetmek çok kolaylaştı.

Tek çözüm bulamadığım şey, sonuncu içerikleri ilişkilendirme olayı. Onuda bulduğumda tadından yenmeyecek, Joomfish'e falan gerek yok. Joomla tek başına yeter :)

Seyfullah
05-06-2012, 23:51
Harika, umarim basarirsiniz.

Diyorum ki, örnek olarak /tr diye klasör olusturup, buna siteyi tamamen türkce sekliyle kursam, ardindan /fr diye klasör olusturup, bunu da tamamen fransizca olarak kursam, sizce olur mu?

M.Enes AYDÜZ
06-06-2012, 00:26

Diyorum ki, örnek olarak /tr diye klasör olusturup, buna siteyi tamamen türkce sekliyle kursam, ardindan /fr diye klasör olusturup, bunu da tamamen fransizca olarak kursam, sizce olur mu?

Yapılabilecek en manuel çözüm. Teknik bilgi gerektirmeden, sadece fazla emek harcayarak yapabilirsiniz.
Eğer her dil için ayrı birer editörünüz varsa olabilir tabiki. Ama tüm diller sizin yönetiminizde olacaksa, tek bir harf bile değiştirmek için en az 2 siteye giriş yapmalısınız. 2 farklı sitenin güncellemelerini yapmalısınız gibi şeyler çıkacak ortaya.

nizamgl
06-06-2012, 01:45

Diyorum ki, örnek olarak /tr diye klasör olusturup, buna siteyi tamamen türkce sekliyle kursam, ardindan /fr diye klasör olusturup, bunu da tamamen fransizca olarak kursam, sizce olur mu?Sitenizdeki içerikler çok fazla değilse yani bu sitedeki içerikler kadar değil se joomlanın kendi çoklu dil özelliği size yeter de artar bile

Seyfullah
06-06-2012, 10:21
Sitenizdeki içerikler çok fazla değilse yani bu sitedeki içerikler kadar değil se joomlanın kendi çoklu dil özelliği size yeter de artar bile

Size sormak istedigim su, mesela kullanacagim bilesen, araba satimi icin ve bildigimiz gibi araba satislarinda bir cok kategori mevcut, secilebilecek olan, ben bu tüm kategorileri tercüme etmek istiyorum, bunu joomla´nin kendi coklu dil özelligi ile yapabilir miyim?

Ek olarak sunu da sorayim, site su: http://sacauto.de/index.php/de/

Sag üst tarafta dil secenekleri var, türkceyi ben ekledim. Simdi bir dili sectiginizde tabi bazi kelimeler tercüme edilmis sekilde cikiyor. Ancak modülleri vs nereden tercüme edecegiz?

nizamgl
06-06-2012, 11:41
Size sormak istedigim su, mesela kullanacagim bilesen, araba satimi icin ve bildigimiz gibi araba satislarinda bir cok kategori mevcut, secilebilecek olan, ben bu tüm kategorileri tercüme etmek istiyorum, bunu joomla´nin kendi coklu dil özelligi ile yapabilir miyim?

Ek olarak sunu da sorayim, site su: SAC Automobile GmbH (http://sacauto.de/index.php/de/)

Sag üst tarafta dil secenekleri var, türkceyi ben ekledim. Simdi bir dili sectiginizde tabi bazi kelimeler tercüme edilmis sekilde cikiyor. Ancak modülleri vs nereden tercüme edecegiz?herşeyin dil çevirisini yapıp kendi dilinde yayınlayacaksınız sol tarafta Detaylar sütunun da Dil bölümü var ilgili dili seçerseniz o madül , içerik vs sadece o dil de görünür diğer dillerde görünmez
Her şeyi tüm dillere çevireceksiniz (kopyala çevir kendi dilinde yayınla) içerik,modül,iletişim vs herşeyi
mesela giriş modülü İngilizce için Login olsun
> Bu modülü kopyala ya da yeni oluştur Başlığı Giriş yap TR dilinde göster yani iki dil için iki giriş modülü olacak 3 dil için 3 Giriş modülü olacak
En kullanışlı olan bana göre her dil için bir ana kategori oluşturup içerikleri o kategoriye bağlamak böylelikle karmaşayı azaltıyorsunuz içeriklerde vs çok işe yarıyor

Seyfullah
06-06-2012, 11:49
herşeyin dil çevirisini yapıp kendi dilinde yayınlayacaksınız sol tarafta Detaylar sütunun da Dil bölümü var ilgili dili seçerseniz o madül , içerik vs sadece o dil de görünür diğer dillerde görünmez
Her şeyi tüm dillere çevireceksiniz (kopyala çevir kendi dilinde yayınla) içerik,modül,iletişim vs herşeyi
En kullanışlı olan bana göre her dil için bir ana kategori oluşturup içerikleri o kategoriye bağlamak böylelikle karmaşayı azaltıyorsunuz içeriklerde vs çok işe yarıyor

Detaylar kismi tam olarak nerede yer almakta? Bir de öyle deniyelim.

nizamgl
06-06-2012, 12:00
Detaylar kismi tam olarak nerede yer almakta? Bir de öyle deniyelim.modül ayarlarını yaptığınız bölümde sol tarafta
aynı şekilde içerik ekleme kısmında editörün hemen üstünde dil seçme kısmı var

Seyfullah
06-06-2012, 14:50
Tamam simdi anladim, harika!

O halde örnek olarak türkce sayfa icin bir modülü kopyaliyacagim ve tercüme ettigimde, sadece türkce dil paketini sececegim modül ayarlarindan, diger dillerde bu türkce tercüme edilmis modül yer almayacak, degil mi?

nizamgl
06-06-2012, 15:21
Tamam simdi anladim, harika!

O halde örnek olarak türkce sayfa icin bir modülü kopyaliyacagim ve tercüme ettigimde, sadece türkce dil paketini sececegim modül ayarlarindan, diger dillerde bu türkce tercüme edilmis modül yer almayacak, degil mi?aynen öyle mantık bu

Seyfullah
06-06-2012, 15:42
Tamamdir, tüm modülleri bu mantik ile tercüme edecegim, icerikleri de.

Muhtemelen araba bilesenini kurduktan sonra bir kac sorum daha olacak, görüsmek üzere diyeyim :)

Seyfullah
08-06-2012, 01:53
Evet, devam edelim.

Bileseni kurduk. Cesitli kategoriler ekledik. Kategorileri almanca olarak ekledik ve bunlari diger dillere tercüme etmek istiyoruz, mesela türkceye.

Kategoriler sayfada sol tarafta yer aliyor: SAC Automobile GmbH (http://sacauto.de/index.php/tr)

Bunlarin hangi sekilde tercüme edebilirim?

M.Enes AYDÜZ
08-06-2012, 02:47
Kategoriler şeklinde bir modülünüz var. Bunun dilini ayarlıyorsunuz. Ardından kopyalayıp dil seçeneğini ve modül başlığını değiştirip kaydediyorsunuz.

Dil değişimi yapılınca modülün ayarlandığı dil hangisiyse o modül gösteriliyor.

Seyfullah
08-06-2012, 10:41
Evet, bende o sekilde yaptim. Modülü ilk etapta almanca olarak kayit ettim, almanca olarak da baslik verdim. Ardindan kopyaladim, türkce baslik verdim ve türkce sayfasi icin kayit ettim. Ancak kategoriler modülünün icerisinde bulunan kategorileri tercüme edemiyorum, onlara baktim, hic bir yerde tercüme icin yer almamakta. Bu yönde bir öneriniz var mi acaba?

M.Enes AYDÜZ
08-06-2012, 16:04
Kategorileri oluştururken şu şekilde bir mantıkla yaptınız mı?

-Türkçe
--- Transporter ve Lkw hakkında
--- Takım Araçları
--- Forklift

-Almanca
--- Transporter und Lkw bis 7,5
--- Agrarfahrzeuge--- Stapler

Yani en üst kategori dilin kendisi olsun. Onun altında içerikleri ilgili dil seçimini yaparak sıralayın.

Seyfullah
11-06-2012, 22:13
Kategorileri oluştururken şu şekilde bir mantıkla yaptınız mı?

-Türkçe
--- Transporter ve Lkw hakkında
--- Takım Araçları
--- Forklift

-Almanca
--- Transporter und Lkw bis 7,5
--- Agrarfahrzeuge--- Stapler

Yani en üst kategori dilin kendisi olsun. Onun altında içerikleri ilgili dil seçimini yaparak sıralayın.

Güzel bir yaklasim, tesekkürler.

kerimsarigul
11-06-2012, 22:27
Joomfish'in bir çok özelliği tercih sebebi. İnşallah 2.5 ve sonraki versiyonalr için de çıkar.
* Yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi tek merkezden yönetmek,
* Siteyi yaparken kaç dil oalcağını düşünmeden hazırlayıp sonra istendiği kadar dil eklemek
* Eksik, tercüme edilemeyen sayfaların yerine gösterilecek sayfaları belirleme
* En önemli özelliğinden biri dil dğeiştirince bulunulan sayfayı değiştirmek başa dönmemek. Örneğin a sayfasındayım ve sayfa Türkçe, İngilizceyi tıkladığımda yine A sayfası direk İngilzice oluyordu. Joomla 2.5'te bu özelliği bulamadım.
* MEnülerle modüllerle, modüllerin ahngi dillerde gösterileceği ile filtre ile vb uğraşmamak vb. gibi bir çok özellik sayabilirim.
İnşallah yakın dönemde 2.5 e uygun oalrak yayınlanır.
Beklemedeyiz:)

Seyfullah
12-06-2012, 11:25
Joomfish'in bir çok özelliği tercih sebebi. İnşallah 2.5 ve sonraki versiyonalr için de çıkar.
* Yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi tek merkezden yönetmek,
* Siteyi yaparken kaç dil oalcağını düşünmeden hazırlayıp sonra istendiği kadar dil eklemek
* Eksik, tercüme edilemeyen sayfaların yerine gösterilecek sayfaları belirleme
* En önemli özelliğinden biri dil dğeiştirince bulunulan sayfayı değiştirmek başa dönmemek. Örneğin a sayfasındayım ve sayfa Türkçe, İngilizceyi tıkladığımda yine A sayfası direk İngilzice oluyordu. Joomla 2.5'te bu özelliği bulamadım.
* MEnülerle modüllerle, modüllerin ahngi dillerde gösterileceği ile filtre ile vb uğraşmamak vb. gibi bir çok özellik sayabilirim.
İnşallah yakın dönemde 2.5 e uygun oalrak yayınlanır.
Beklemedeyiz:)

insaAllah :) Bizde bekliyoruz.

nizamgl
12-06-2012, 12:47
* En önemli özelliğinden biri dil dğeiştirince bulunulan sayfayı değiştirmek başa dönmemek. Örneğin a sayfasındayım ve sayfa Türkçe, İngilizceyi tıkladığımda yine A sayfası direk İngilzice oluyordu. Joomla 2.5'te bu özelliği bulamadım. Bu kısım hariç katılmıyorum sadece bunu için bir eklenti kurup sisteme fazladan bir yük almak gereksiz bence
ayrıca diğer anlattıklarınızın hemen tamamını zaten joomfish te de yapacaksınız

Seyfullah
14-06-2012, 14:06
Sorun cözülmüstür! :)

Falang ile tüm kategorileri tercüme edebiliyorum, harika!

Herkese tesekkürler.

angelaus
14-06-2012, 14:22
joomfish 2.5 ALPHA2 mayısta klüp üyelerine sunuldu. Kararlı sürüm için ise henüz tarih yok

horoz nuri
04-12-2012, 12:00
Joomla 2.5.x serisi çok dilli site hazırlamaya imkan verecek şekilde yapılmış. Ama hala Joom!Fish'e ihtiyaç duyuluyor. Çünkü Joom!Fish kadar kullanışlı ve kolay değil. Peki Joomla 2.5.x çok dil özelliği, Joom!Fish gibi yapılamaz mıydı?

angelaus
06-12-2012, 01:47
https://github.com/JoomFish/jf-future/archive/master.zip

joomfish 2.5 alpha sürümünü sadece DENEMEK amaçlı indirip kurabilirsiniz

Seyfullah
07-12-2012, 19:18
tesekkürler