PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla 2.5 Biraz Gecikmeli Geliyor

Akar
04-01-2012, 22:12
Joomla 2.5 Kararlı sürüm yayı tarihi 24 Ocak olarak revize edildi. İlgili haber:

Joomla 2.5 Yol Haritası Revize Edildi - Joomla Portalı (http://www.joomla.gen.tr/joomla/220-joomla-25-yol-haritasi-revize-edildi)

YsfBahar
04-01-2012, 22:46
Geç olsun da güç olmasın.
Hayırlısı ;)
Hem zaten biz de hazır değiliz. En azından ben hazır değilim.

simplex
05-01-2012, 12:27
ben 1.7 den 2.5 olan deneme sitemi geçirdim ama bazı bileşenleri tekrar kurmak zorunda kaldım.

cihangir
05-01-2012, 12:41
ya benım anlamadığım joomla durmadan kendını yenılıyor iyi güzelde biz siteyi yenılemekten ve o surumun modul bılesenlerını bulmaktan bır hal olduk.... :)

Akar
05-01-2012, 12:49
Değişmez gerçekleri tekrarlıyorum; değişiklik varsa bu gerçeklerle tam örtüşmüyor demektir:
1. EKLENTİ UYUMU: Joomla 1.6 için özel olarak kodlanmış (1.6 native) eklenti Joomla 2.5 ile de çalışacak.
2. SERİLER ARASI UYUM: Joomla 1.6, 1.7, 2.5 ve üstü, yönetim merkezinden üst sürüm ve serilere güncellenebilecek.
3. GÜNCELLEME ALANI: Eklentiniz gerekli repo ve xml desteini sağlıyorsa o da site yönetim merkezinden güncellenebilecek.
4. Joomla 2.5 henüz test aşamasında.

Bu maddelerden biri gerçekleşmiyorsa, o maddenin kuralları sizin şartlarınızla örtüşmüyor demektir. Mesela Joomla 1.6'da kullandığını bileşen 2.5 ile çalışmazsa, o bileşenin Joomla 1.6 ile çalıştığını ama onun için kodlanmış olmadığını anlayabiliriz.

cihangir
05-01-2012, 13:19
akar bey sızı anladım bunun zaten bende farkındayım .... güncellemeler yapılıyor yeni sürümler çıkıyor ama benım demek iştediğim neden 1.5 ten devam edilmiyorda farklı bir sürüme gidiliyor..... bunu çok merak ediliyorum....

Akar
05-01-2012, 14:37
akar bey sızı anladım bunun zaten bende farkındayım .... güncellemeler yapılıyor yeni sürümler çıkıyor ama benım demek iştediğim neden 1.5 ten devam edilmiyorda farklı bir sürüme gidiliyor..... bunu çok merak ediliyorum....Ben o cevabı doğrudan size vermedim. Bakın bunu alıntı yaptığım için doğrudan size yazıyorum :)
Kullandığınız hangi yazılım aynı sürümde kalıyor? ;) (burada göz kırma var ama ağzını öyle yapmışlar ki dil çıkarmış gibi duruyor :))

cihangir
05-01-2012, 16:08
akar hocam tabiki durmuyor ama demek iştediğim su neden bukadar kısa aralıklarla farklı sürümler çıkıyor işin özeti bu ... ( önemli olan onun göz kırpmami dil çıkarmamı olduğunu ayırt ede bilmekte bence :) )

kaderebak
05-01-2012, 16:27
2,5 i yükledim denedim ama , gözle görülür çok büyük bir fark görmüş değilim.. Yada ayrıntılı incelemediğimden olsa gerek bilemiyorum.. 1,7 den sonra birden 2,5 e fırlamak beni şaşırttı. Joomla 1,7 de oldukça başarılı idi , 2,5 e geçerken bence kullanıcıların istekleri görüşleri çerçevesinde yeniliklere imza atmalı idi..

Örnek verecek olursak , mesela benim en çok bekledğim yenilik şu , temada hepimizin bildiği gibi modul pozisyonları var ve bu modul pozisyonları kimi temalarda % de olarak belirlenmiş kimisinde pixsel olarak.. Örneğin left pozisyonu ana sayfada örnek : %12 ise bu oranı istediğimiz sayfada %8 veya %5 gibi manuel olarak kendimiz belirtebilmeyiz.. Bu sayede site görünümü tek kalıp olmaz.. Bunu farklı pozisyonları kombine ederek yapabiliyoruz fakat bence yeterli olmuyor..

Gibi örnekler çoğaltılabilir..

Akar
06-01-2012, 08:01
2,5 i yükledim denedim ama , gözle görülür çok büyük bir fark görmüş değilim.. Yada ayrıntılı incelemediğimden olsa gerek bilemiyorum.. 1,7 den sonra birden 2,5 e fırlamak beni şaşırttı. Joomla 1,7 de oldukça başarılı idi , 2,5 e geçerken bence kullanıcıların istekleri görüşleri çerçevesinde yeniliklere imza atmalı idi..

Örnek verecek olursak , mesela benim en çok bekledğim yenilik şu , temada hepimizin bildiği gibi modul pozisyonları var ve bu modul pozisyonları kimi temalarda % de olarak belirlenmiş kimisinde pixsel olarak.. Örneğin left pozisyonu ana sayfada örnek : %12 ise bu oranı istediğimiz sayfada %8 veya %5 gibi manuel olarak kendimiz belirtebilmeyiz.. Bu sayede site görünümü tek kalıp olmaz.. Bunu farklı pozisyonları kombine ederek yapabiliyoruz fakat bence yeterli olmuyor..

Gibi örnekler çoğaltılabilir..Yalnız tema konusunda söylediğiniz şey tema motoru ya da kütüphanesi ile ilgili değil, tamamen css ile ilgili. Dolayısıyla bu, giydirilecek temaya kalmış bir mesela. Mesela grid temalar ve benzeri gelişmiş temalarda bu dediğiniiz yapmak mükün. Ancak ayarlamalar her noktada yapılabildiğinen oldukça karışıktır ve genelde çok kullanılabilir olmaz. Bu da onu yerleşik bir özellik olarak barındırma yükünden alı koyar geliştiricileri.

simplex
06-01-2012, 10:27
ya benım anlamadığım joomla durmadan kendını yenılıyor iyi güzelde biz siteyi yenılemekten ve o surumun modul bılesenlerını bulmaktan bır hal olduk.... :)
bende arkadaş gibi düşünüyorum 1.7 site yaptım ama 2.5e güncelleme esnasında resim galerisi ve yorum bileşenleri uçtu tekrar kurmak zorunda kaldım.Joomla artık versiyon konusunda sabit kalıp bileşen,modül,bot,plugin,tema konusunda elinde bulunan versiyona ait kurulum ve güncelleme yaparsa bu itilaf ortadan kallar. Arkadaşımın Wordpress sisteminde ne kadar güncelleme yapılırsa yapılsın bütün eklentileri çalışıyor bence Joomla ya mesafe kaybettiriyor çok sık versiyon değişmesi. İnsanların kafası karışıyor 1.5 te çalışan eklenti 1.6 da çalışmıyor 1.6 da çalışan ötekinde çalışmıyor vs vs . Bileşen yada plugin yazanlarıda sıkıntıya sokuyor şayet bu durum.Ben 2006 da tanıştım joomla ile oda mambo sayesinde ama şimdi üst versiyon geldikçe alt versiyon sitelerin anlamı kalmıyor.

Akar
06-01-2012, 10:38
bende arkadaş gibi düşünüyorum 1.7 site yaptım ama 2.5e güncelleme esnasında resim galerisi ve yorum bileşenleri uçtu tekrar kurmak zorunda kaldım.Joomla artık versiyon konusunda sabit kalıp bileşen,modül,bot,plugin,tema konusunda elinde bulunan versiyona ait kurulum ve güncelleme yaparsa bu itilaf ortadan kallar. Arkadaşımın Wordpress sisteminde ne kadar güncelleme yapılırsa yapılsın bütün eklentileri çalışıyor bence Joomla ya mesafe kaybettiriyor çok sık versiyon değişmesi. İnsanların kafası karışıyor 1.5 te çalışan eklenti 1.6 da çalışmıyor 1.6 da çalışan ötekinde çalışmıyor vs vs . Bileşen yada plugin yazanlarıda sıkıntıya sokuyor şayet bu durum.Ben 2006 da tanıştım joomla ile oda mambo sayesinde ama şimdi üst versiyon geldikçe alt versiyon sitelerin anlamı kalmıyor.Yanlışınız var, wordpreste de eklenti uyumu gibi bir sorun var. Wordpreste 1.0 eklentileri 2.2 serisinden sonra (bir çoğu daha evvel) çalışmadı. O eklentiler de 3'te sorun çıkarıyor. Joomla bugüne kadar 3 seri geliştirdi; 1.0, 1.5, 1.6 ve üstü. 1.0 eklentilerinin bir kısmı 1.5 ile eski sürüm desteğinde çalıştı. 1.5 eklentilerinin bir kısmı üreticilerin küçük düzenlemeleriyle 1.6 ile çalıştı. Şimdi bir eklenti 1.6 eklentisi ise üst sürümlerle de çalışır. Çalışmıyor ise bilin ki o sadece 1.6 ve 1.7 ile uyumlu olacak şekilde düzenlenmiştir, 1.6 için kodlanmış değildir.

Kod tasarımı 1.6 için olan bir eklenti 2.5 ile sorunsuz çalışır. Bu mantık sabittir. Joomla bunun değişmemesi için hiç bir web yazılımında olmayan platform/framework/cms yapısındaki geliştirme yöntemin, benimsedi. Joomla framework değiştirmedikçe eklentiler ve seriler uyumlu olacak. Bunu da değiştirmemek üzere geliştirme yaptığını söylüyorlar. Tekrar ediyorum, eklentiniz yeni seride çalışmıyorsa o eklenti kodu 1.6 için, yeni frameworke göre tasarlanmamıştır. bu iş bu kadar net ve basit :) Arıca 2.5 halen kararlı sürüm değil ve kararlı sürümü çıkmadan evvel üçüncü parti eklenti sorunlarıyla ilgili tartışmalar havada kalır.

Bu arada Wordpress'de içeriklerin meta description verisini nasıl giriyorsunuz?

simplex
06-01-2012, 11:06
evet doğru söylüyorsunuz 2.5 kararlı sürüm çıktıktan sonra daha rahat konuşuruz. Yalnız benim anlatmaya çalıştığım Joomla nın sisteminden kaynaklanıyor. Joomla senelik olarak bir yol haritası benimsiyor bunun getirisi kadar götürüsüde oluyor. Benim arkadaşlarımda Joomla kullanıyor ben gibi :) ne zaman Frework değişecek olsa bi korku geliyor. Kod tasarımı 1.6 için olan bir eklenti 2.5 ile sorunsuz çalışır;dediniz bunu siz gibi profesyonel birisi bilebilir belki ama bu işle uğraşan yada yeni başlayan kişiler için bu iş bir keşmekeşe dönüşüyor. Her zaman taban götürüyor bu işi ne kadar yeni kullanıcı varsa bilgiler o kadar iyi harmanlanıyor bence onun için yukardaki yazıyı buna istinaden yazmıştım. Joomla kullandığım en kararlı ve en güvenli sistemdir diye düşünüyorum. Yazımı değer bulup cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Saygılar kolay gelsin.

Wordpres ile ilgili sorunuzu arkadaşıma sorabilirim benim uzmanlık alanım değil.

YsfBahar
06-01-2012, 14:23
Joomla 1.6 ile 1.7 nin birbirine uyumlu olduğu zaten ortada. Her hangi bir eklenti uyumu 1.5 1.6 1.7 olduğunda dikkat ettinizmi bilmiyorum ama dosy verilirken 3 değil 2 dosya olarak veriliyor.
1. Dosya : Joomla 1.5 uyum
2. Dosya : Joomla 1.6 ve 1.7 uyumlu.

simplex
07-01-2012, 14:27
Joomla 1.6 ile 1.7 nin birbirine uyumlu olduğu zaten ortada. Her hangi bir eklenti uyumu 1.5 1.6 1.7 olduğunda dikkat ettinizmi bilmiyorum ama dosy verilirken 3 değil 2 dosya olarak veriliyor.
1. Dosya : Joomla 1.5 uyum
2. Dosya : Joomla 1.6 ve 1.7 uyumlu.
evet 3 dosya olarak veriliyor ama her eklenti kendini yeteri kadar hızlı güncelleyemiyor maalesef 1.6 siten var diyelim 2.5 e yükseltirmisin? bu versiyonlardan kurtulsa ben joomlanın daha kararlı olacağı kanısındayım. şimdi 1.7 çıkarken şubat ayına kadar destek geleceğini söylemişlerdi. bunu duyduktan sonra şubatta bitecek bir versiyona mı geçersin daha uzun vadede hizmet edecek bi sürüme mi benim anlatmak istediğim bu. Joomla ne kadar çok kullanıcıya ulaşırsa topluluk o kadar artar. Çok kullanıcıya ulaşmak için de bazı kalıcı hamleler yapmak lazım.

turkmuzigi
10-01-2012, 16:41
1.5, 1.6 ve 1.7 gibi giderken, neden 1.8 veya (mesela çok temel ve önemli değişikliklerden dolayı) 2.0 yerine 2.5 gibi bir sürüm ismi seçildiğini bilen var mı?

soranadam
10-01-2012, 16:48
ben biliyorum oylama olmuş. daha önce cmstürkte akar yazmıştı. oylama yapmışlar biz neden katılmadık oylamaya türk kullanıcılarını dahil etmedilermi neden katılmadık neden oylamadık bilmiyorum. oylama yapmışlar 25 ismini öyle seçmişler.

seri_ac
10-01-2012, 17:17
joomla 1.7 serisi neden bu kadar kısa sürdü
1.5 uzun zamandır var ama 1.7 yi neden uzatmadılar önemli bi açık falanmı vardı bi sorunmu vardı?
jooomla 'nın 1.7 si ; Windows 'un vista sı gibi oldu sanırım...

Akar
10-01-2012, 17:27
joomla 1.7 serisi neden bu kadar kısa sürdü
1.5 uzun zamandır var ama 1.7 yi neden uzatmadılar önemli bi açık falanmı vardı bi sorunmu vardı?
jooomla 'nın 1.7 si ; Windows 'un vista sı gibi oldu sanırım...Hayır, bu daha 1.6 beta zamanında belirlenmiş bir yol haritasına göre uygulandı. 1.6, 1.7, 2.5, 3.0 serileri 6'şar ay arayla çıkması planlandı. Bunlardan 2.5'in 18 ay, diğerşerinin bir sonrakis erinin çıkışından 1 ay sonrasına kadar destek bulacağı belirlendi. Bu baştan belli olan, bir hedefe adım adım gitme mevzuu yani.

M.Enes AYDÜZ
10-01-2012, 17:57
Yol haritasıyla ilgili bir yazı derledim. Burada hangi sürüm niye çıkmış, hangisi devam edecek, hangisi etmeyecek hepsi yazıyor

Joomlanın Yol Haritasını İnceleyelim - Joomla Portalı (http://www.joomla.gen.tr/joomla/252-joomlanin-yol-haritasini-inceleyelim)

seri_ac
10-01-2012, 18:22
yazı çok açıklayıcı olmuş teşekkürler.mambo yu hatırlattı bir an için,nereden nereye..

UzmanWeb
16-01-2012, 01:42
Joomla 1.6 sürümünden itibaren belirlemen framework yapısından dolayı, bu yapıya uygun yazılan bileşenler zamanla çoğaldıkça wordpresste olduğu gibi joomlanın ve eklentilerin tek tıkla güncellenmesi mümkün olur.Sanırım bu yapıya doğru gidiyoruz.

Akar
16-01-2012, 01:45
Joomla 1.6 sürümünden itibaren belirlemen framework yapısından dolayı, bu yapıya uygun yazılan bileşenler zamanla çoğaldıkça wordpresste olduğu gibi joomlanın ve eklentilerin tek tıkla güncellenmesi mümkün olur.Sanırım bu yapıya doğru gidiyoruz.Aslında şu anda mümkün ama eklenti yazarlarının buna uygun çalışması lazım. Mümkün derken, şu anda yönetimden güncellenebilen eklentiler mevcut, onun için diyorum. Yoksa dediğiniz gibi zamanla çoğalması lazım.