PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 8. Joomla Etkinliğindeki ".NET ve Joomla" sunum videosu..

doguhan
11-06-2012, 18:59
8. Joomla İstanbul Buluşmasında Projemiz Görücüye Çıktı - Doğuhan ELMA - Green Coding (http://doguhanelma.com/net/71-8-joomla-istanbul-bulu%C5%9Fmas%C4%B1nda-projemiz-g%C3%B6r%C3%BCc%C3%BCye-%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1.html)

doguhan
13-06-2012, 08:48
Buluşmada çekilen Fotoların bazıları..

Facebook (http://www.facebook.com/media/set/?set=a.477952452220988.134480.100000187113912&type=1)

angelaus
13-06-2012, 12:09
Bu uygulama için aslında bir soru vardı kafamda.

Bunu bir "windows" programı yapmak yerine .net web uygulaması yapsanız platform bağımsız bir uygulama olarak sizi bilgisayar ve lokasyon bağımlılığından da kurtarır diye düşünmeden edemedim

alpeki99
13-06-2012, 12:52
Gerek güvenlik gerekse güncelleme ve geliştirme kolaylığından dolayı bende masaüstü tabanlı program olmasını tercih ederdim. Ayrıca tarayıcı uyumluluğu, tasarım zamanının uzaması, çok sayıda geliştiricinin (jquery vb.) araçlarına duyulan bağımlılık gibi dertlerdende kurtulmuş oluyorsunuz. Masaüstü tabanlı program geliştirmenin daha hızlı olması ise gerçekten harika bir fark oluyor.

aligultekin34
13-06-2012, 22:52
Doğuhan güzel bir sunumdu teşekkürler öncelikle.. Bu uygulamanın biraz daha geliştirilerek içerik kısmında da etkili olması adına bir çalışma yapılabilirse çok daha iyi olur. Mesela günlük devamlı olarak makale girişi yapılan bir site için belli bir kullanıcı kitlesinin sadecene makale kısmını kullanarak içerik eklemesini sağlamak çok daha iyi olur.. :)

doguhan
13-06-2012, 23:27
Amacım bir kurum için gerekli olan Personel(Bizim proje için Öğrenci, E-yazışma, Toplu SMS, Toplu Email vb.) kavramlarını Bileşen ve modul tarafını yazmak, Masaüstü yazılım olarak bu saydığım özellikler yazılımda mevcut..

Ben Joomla Derneği olarak Developer Çalışma Ekibi oluşturarak bu projenin derneğe mal edilmesi çabasındaydım.. Buna yönelik bir dönüş olmadı.. Bundan sonrakı adımları kendim atmaya karar verdim.. sonraki dönemde bu bileşen ve moduller yazma safhasına ve Yazılımın daha eksik modul içeriklerine yönelik çalışmalarım sürecek...

Yazılımda Web Modulu ilede Joomla da çok kullanılan bileşenler ve içerik yönetimindeki Makale ve Kategori içeriklerinin yönetimini Yazılım yapabilir...

Amaçlarımdan biri şu aslında E-ticaret Joomla kavramınıda Yazılım+Joomla ile yapmak ama gidilecek çok yol var. Çünkü Projeyi yürütme konusunda tek kalıyorum.. O yüzden"Üreterek var olacaksak, Bileşerek anlamlı kavramlar üretmeliyiz"

doguhan
13-06-2012, 23:42
Bu uygulama için aslında bir soru vardı kafamda.

Bunu bir "windows" programı yapmak yerine .net web uygulaması yapsanız platform bağımsız bir uygulama olarak sizi bilgisayar ve lokasyon bağımlılığından da kurtarır diye düşünmeden edemedim

Bu dediğiniz ASP.NET MVC yönetimiyle yapılmakta Joomla Framework unu .NET aktarmak zaman alacaktır. Birde PHP sistemler .NET sistemlerinden web arayüzünde daha hızlı çalışırlar.
Zaten Joomla Kendi CMS sistemini güclü olarak ortaya koymuş web yönünden.. Biz bunu .NET gibi paralı bir sisteme aktarmaya çalışmamız Açık kaynak kod anlaşını aykırı geliyor bana...

doguhan
13-06-2012, 23:47
Gerek güvenlik gerekse güncelleme ve geliştirme kolaylığından dolayı bende masaüstü tabanlı program olmasını tercih ederdim. Ayrıca tarayıcı uyumluluğu, tasarım zamanının uzaması, çok sayıda geliştiricinin (jquery vb.) araçlarına duyulan bağımlılık gibi dertlerdende kurtulmuş oluyorsunuz. Masaüstü tabanlı program geliştirmenin daha hızlı olması ise gerçekten harika bir fark oluyor.

Haklısınız, Bilgisayara uzak bakan insanlar karmaşık bir web yönetim ekranından kendini soyutlayacaktır. Yazılım ise kişiye ne yapması gerekiyorsa o kadar denetim sağlayacağı gibi Güvenlik açısından Web arayüzünden daha güvenli olacaktır.
Güvenliğin diğer geliştirilecek yanı ise Web servisleri kullanmak olacak...

denisdulici
14-06-2012, 00:08
Bir geliştirici olarak verdiğin emeğe saygı duyuyorum ama herkes web tabanlı uygulamalara geçmeye çalışırken web tabanlı bir uygulamayı masa üstü haline çevirmek için uğraş vermek mantıklı gelmiyor.

Teknoloji artık sadece uygulamaları değil, bilgisayarları bile Cloud Computing (Bulut Bilgisayar) ile yönetmeye doğru gidiyor çünkü maaliyet, güvenlik ve kullanım açısından çok daha avantajlı.

Bütün bu çabayı masaüstü bir uygulama değil de kullanıcı yönetimini kolaylaştıracak bir Joomla bileşeni yazılmına harcasaydın çok daha iyi olurdu.

doguhan
14-06-2012, 08:26
Bir geliştirici olarak verdiğin emeğe saygı duyuyorum ama herkes web tabanlı uygulamalara geçmeye çalışırken web tabanlı bir uygulamayı masa üstü haline çevirmek için uğraş vermek mantıklı gelmiyor.

Teknoloji artık sadece uygulamaları değil, bilgisayarları bile Cloud Computing (Bulut Bilgisayar) ile yönetmeye doğru gidiyor çünkü maaliyet, güvenlik ve kullanım açısından çok daha avantajlı.

Bütün bu çabayı masaüstü bir uygulama değil de kullanıcı yönetimini kolaylaştıracak bir Joomla bileşeni yazılmına harcasaydın çok daha iyi olurdu.

Silverlight gibi .NET tabanlı web uygulamalar Form tabanlı yazılımlar kadar etkin çalışmakta Yazılım+Web kavramlarını ikili seçenek olarak ortaya koymak bana daha yatkın geliyor. Ayrıca Web tabanlı bir Joomla uzantılar haline getirme çalışmalarım olacak..

angelaus
14-06-2012, 08:35
Bileşen haline gelmesi kurumsal web sitelerinde personel bileşeni olarak organizasyon şeması ya da kişilerin bordrolarını online görme noktasına kadar avantaj sağlayacaktır

doguhan
14-06-2012, 09:51
Bileşen haline gelmesi kurumsal web sitelerinde personel bileşeni olarak organizasyon şeması ya da kişilerin bordrolarını online görme noktasına kadar avantaj sağlayacaktır

Haklısın kurumlarda Personel yönetimi adı altında bileşene dayalı ve kurumsal olarakta yazılım desteklı olabilir.

M.Enes AYDÜZ
20-06-2012, 14:49
Çalışmandan dolayı tebrik ve takdir ediyorum. Hem şahsım adına, hem dernek adına, hem de Joomla portalı olarak elimizden geldiği kadar destekle arkandayız. Sadece eksik kaldığımız noktalardan biri geliştirici sayısının az olması.

doguhan
23-06-2012, 19:32
Teşekkürler herkese tıkandığım noktalarda yardım alabileceğim kişilerin olması güzel tekrar teşekkürler...

Akar
24-06-2012, 17:02
Bu tür projelerinde sonuna kadar arkasındayız. Bu proje gibi bizi inandıracak bir proje olması, ona her türlü desteği vermemiz için yeterli. Doğuhan'ın projesi pek çok kurum ve kuruluşun bilgi işlemi ile özgür web yönetimi arasındaki sorunları aşan bir proje. Bu itibarla, ufukların genişlemesi ve "mümkün" kavramının pekiştirilmesi açısından da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Belki zaman içinde çok daha büyük, iyi, katma değerli projeler görmüş ya da görecek olabiliriz. Ancak bu proje kendi mantık alanında öncü ve daha iyilerine gebe olacaktır.

Tekrar tebrikler Doğuhan Elma.

doguhan
26-06-2012, 00:22
Teşekkürler..
Bir açık kodun bir kuruma girebilmesi için temel olarak sorun algoritmasını algılyor ve kurumun işleyişini daha yönetilebilir hale getirmişse seçim ona yönelik olacaktir. Joomla yı güçlü kılacak bizleriz. Nasıl microsoft yeni bir sorun çözme teknolojisiyle diğer rakiplerinin önne geçiyor... Joomla içinse de öyle Resmi yada vb. kurumların sorunlarına yönelik Developer ürünleri ile daha fazla sesimiz çıkacaktır.