PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sitenin belirli bir bölgesinin hangi dosyada olduğu nasıl anlaşılır ? (kaynağı gör..)

unidozer
15-06-2012, 09:22
merhabalar.

google crome kullanıyorum. arada firefox bazen safari.

sitemin belirli bir bölgesinin (örneğin logo) bilgilerinin kayıtlı bulunduğu dosya hangisidir nasıl öğrenebilirim. ?

mesela sitemin sol üst tarafında bulunan logo 300x60px boyutunda alana sıkışıyor. bunu büyütmek istiyorum. haeder.php dosyasına bakıyorum img src" veya benzeri bir biçimlendirme kodu göremiyorum. style.css 'ye bakıyorum, index.php hep aynı. bunları arayıp bulmak yerine hangi dosyada olduğunu gösteren bir tarayıcı ya da tarayıcı eklentisi varmıdır ?

dediğim gibi [B]amaç sitenin belirli bir bölgesinin kaynak kodlarının hangi dosyada olduğunu sorgulamak.

Fatih
15-06-2012, 09:59
Firebug eklentisi ile kodun hangi css dosyası hangi php dosyasında olduğunu bulmanız mümkündür.

2. seçenek dosyaların yedeği var ise o dosyayı notepad++ programında arama yaparak istediğiniz kodu bulabilirsiniz.Ben bu şekilde istediğim tüm kodu bulabiliyorum.Yeterki şifrelenmemiş kod olsun.

unidozer
30-06-2012, 14:01
Firebug eklentisi ile kodun hangi css dosyası hangi php dosyasında olduğunu bulmanız mümkündür.

2. seçenek ..........

ben mi anlayamadım yoksa firebug mu beni anlayamadı onu da anlayamadım.

ben windows 7 64 bit platformunda google crome browser ile çalışmaktayım. firebug kurdum. fakat nedense firebug lite yazıyor. (ne hikmet onu da anlayamadım)

ayrıca çok uğraşmamarağmen o dosyaların bulunduğu bi sekme de bulamadım firebug da.

bunu nasıl kullanıcaz. bir fikri olan varmı ? yani hangi kod ya da HANGİ link hangi html, PHP, JS DOSYASINDA

Fatih
30-06-2012, 14:18
Sanırım yanlış bilgilendirmişim firebug göstermiyor özür dilerim.Aradığınız kod nedir isterseniz kodu söyleseniz yardımcı olmaya çalışalım.Joomlada hangi sayfadaysanız o bölümün bileşeninde veya modüllerinde arama yapın hocam. Arama kısmındaysanız misal components/com_search veya modül olarak modules/mod_search klasörü gibi

Ümit
30-06-2012, 16:20
Tema ve sistem dosyaları elinizde ise en iyi çözüm Notepad++ (notepad-plus-plus.org/)
Notepad++ > Arama > Dosyada Bul > (Aranan "Logo") (Dizin "Tema Dosyası Yolu veya Sistem Dosyası Yolu")

Logo css içinde tanımlanmış ise;
Logonun css etiketi bulunarak css dosyalarında o etikete ait aramalar yapılabilir. (Joomla genellikle css içinde "logo" olarak kullanılır.)

Logo direk yerleştirilmiş ise;
Direk resim adını arama

Not: Tema framework ile geliştirilmiş ise, bazı yerler için framework içinde de arama yapılması gerekir. (Özellikle footer alanı için)

Nizamettin AKSU
30-06-2012, 17:31
Total Commenderdede arama yapma özelliği var.. istediğiniz bi metini komple sitenin bulunduğu dizinde arayabilirsiniz.. Tabi bunun için dosyaların localde olması lazım... Onun dışında Firefox+Firebug eklentisi iş görmüyor mu? Kodlardan dosyanın nerden alındığını görmeniz lazım..

unidozer
02-07-2012, 20:27
ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE İLGİLENEN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR.

ayrıca wordpress forumlarındayız. joomla üzerinden konuşuyoruz :)

ayrıca Nizamettin aksu bey; kodlardan dosyanın nerede olduğunu anlayamıyorum. bunu belirli bir yöntemi var mıdır ?

Nizamettin AKSU
02-07-2012, 21:18
sitenin bi bolgesi ayni yerde bulunmayabilir. mesela logo.png dosyasi images klosorunde onun bulundugu kisimin ayarlari ise templatenin layout.css dosyasinda olabilir. resim baska yerde ayar dosyalari css ler yani baska yerde. omlarida ogrenmek sitenin bor yerinde sag tiklayip ogeyi denetle diyorsun ogreniyorsun yerini. internetten bence nasil kullanildigina bak. ben cepten anca bu kadar yapabiliyorum ;-)

Çağrı
06-07-2012, 16:58
Kaynak kodundan sanırım belli bir kodun wordpress tema dosyalarının hangisinde olduğunu öğrenmek istiyorsunuz yanlış anlamadıysam.

Hayır, ne chrome, ne firebug göstermez. Sadece biraz mantık yoluyla bulursunuz.

Şöyleki;

Logo genelde header.php dosyasında olur. Yada Bir yazıyı görüntülediğiniz sayfada yazıyı yazan,yazı tarihi, etiketleri vs single.php 'de olur.

gibi.

neyzen
11-08-2012, 15:58
Arkadaşlar sitemde bir kısmın firebug ile gösterdiğim yerin kodları nerede olduğunu bulamıyorum. Dosya yolu felan yok.

http://b1208.hizliresim.com/10/c/brz8x.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Yukardaki resimde social iconların kod yerini aramaktayım. İki gündür epey uğraştım ancak bulamadım. Bu kodlar nerededir acaba nereden düzenlenir? Yahut şöyle soruyorum firebug ile belli bir yerin hangi dosya yolunda bulunduğunu nasıl bulabiliriz? Notepad+++ ile de bulamıyorum. Sistemin yedeğinde arama yapıp o kodu yazıyorum ama maalesef bir şey çıkmıyor. Veritabanından mı alıyor acaba?

Çağrı
24-09-2012, 19:19
Tema dosyaları içinde değilde muhtemelen functions.php içinde (veya inc edilmiş dosyalardan birine) koyulmuştur.