PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla Blog Teması Yazma

aligultekin34
28-06-2012, 14:51
Slm arkadaşlar. Joomlada blog tarzı bir tema oluşturmak istiyorum. İçerik bileşeni kısmını nasıl yapabilirim. Yani temada div içinde yazı altında kategori, okunma sayısı ,devamını oku, tarih, oluşturan kişi blog sitelerindeki gibi gözkecek. Ama ben bu kısmı hiç bilmiyorum ne yapabilirm.

Fatih
28-06-2012, 18:55
Sanırım aradığın bu yanlış anladıysam da kusura bakma Ali;)

<dl class="article-info">
<dt class="article-info-term">Detaylar</dt>
<dd class="category-name">
<dd class="published"> Yayın tarihi: Cumartesi, 01 Ocak 2011 02:00 </dd>
<dd class="createdby"> Yazar: Joomla.Gen.TR </dd>
<dd class="hits"> Gösterim: 8 </dd>
</dl>

aligultekin34
29-06-2012, 01:10
Abi böyle divler içindede işte o kısımda joomlanın veritabanından dosya çeken kodlar var. İşte ben o kısım lazım abi. Oradaki kodları bilmiyorum o yüzden de orada takıldım kaldım.

DoganLokman
29-06-2012, 18:22
Bu düzenin sadece temana özel olarak kalmasını istiyorsan temanın içinde html adında bir klasörün içersine com_content dizini oluştur ve alt klasörler olarak article, categories, category, featured adında klasörler oluştur.

Yani com_content dizininin içerisinde bu 4 dizin olsun.

daha sonra aşağıdaki işlemleri takip et:

/public_html/components/com_content/views/article/tmpl/default.php > /public_html/templates/temaadın/html/com_content/article içerisine kopyala

/public_html/components/com_content/views/categories/tmpl/default.php > /public_html/templates/temaadın/html/com_content/categories içerisine kopyala

/public_html/components/com_content/views/categories/tmpl/default_items.php > /public_html/templates/temaadın/html/com_content/categories içerisine kopyala

/public_html/components/com_content/views/category/tmpl/blog.php > /public_html/templates/temaadın/html/com_content/category içerisine kopyala

/public_html/components/com_content/views/category/tmpl/blog_item.php > /public_html/templates/temaadın/html/com_content/category içerisine kopyala

/public_html/components/com_content/views/featured/tmpl/default.php > /public_html/templates/temaadın/html/com_content/featured içerisine kopyala

/public_html/components/com_content/views/featured/tmpl/default_item.php > /public_html/templates/temaadın/html/com_content/featured içerisine kopyala

Önemli: Bu işlemleri kopyala derken aynı dosyalar hem component/com_content/views dizininde hemde tema html dizininde, iki yerdede olacak şekilde yap.

Sonra xml dosyasından da bu html klasörü ve içerisine eklediklerini tanımlarsın. Daha sonra Mozilla tarayıcın ile firebug eklentisini kullanarak hangi unsurun nerede durmasını istiyorsan ilgili dosyayı tema içerisinde açıp kodlarda değişiklik yapabilirsin. zaten bu kopyaladığın php dosyalarının içerisinde <dl> <dt> <dd> taglarını göreceksin bunları html kalsörü içerisinde kes yapıştır ile istediğin yere yerleştirebilirsin. içerikten önce / sonra başlıktan önce / sonra bunu o php dosyalarında istediğin şekilde yapabilirsin.

Eğer ön sayfada gösterilenleri editlemek istersen featured (yani içeriği yazarken seçilmiş içerik kısmını evet yaptığımız içerikler featured olarak geçer) dizini içerisinde değişiklik yapacaksın. İçerik sayfasında işlem yapacaksan da article dizini içerisinde işlem yapacaksın.

Tema ile uğraşmayayım bunu joomlanın kendi içerisinden değiştireyim diyorsan direkt olarak components/com_content/view dizini içerisindeki dosyalarla yapacaksın ki bu yöntemi tavsiye etmem...

umarım anlaşılabilir olmuşumdur...

aligultekin34
02-07-2012, 13:59
Bilgilendirme için teşekkürler. Yakın bir zamanda deneyip temayı yayınlayacağım :)

Akar
02-07-2012, 21:37
DoğanLokman'ın dediği dosyaları temanın html dizininde kaydetmek yeterli olur. Temaların değiştirdiği yerler bu şekilde oluşturuluyor.