PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Drupal 7.x Yan yana blok alanları oluşturmak + Blok alanındaki içeriği yatay sıralamak?

chelikolik
28-06-2012, 21:52
Merhaba ben fusion tema kullanıyorum.
Tema da yapmak istediğim 2 olay var.
1- Yan yana blok alanları oluşturmak.
2- Mevcut blok alanlarına eklenen içeriği alt alata değil de yatay sıralamak.

Yardımcı olursanız sevinirim.

chelikolik
29-06-2012, 12:41
ÇÖZÜLDÜ.
Çözüm yan yana 4 blok.

temanın .info dosyasında "regions[preface_top] = Preface top" satırının altına oluşturacağım blok alnalarını yazdım.

regions[home_high1] = Home Highlight 1
regions[home_high2] = Home Highlight 2
regions[home_high3] = Home Highlight 3
regions[home_high4] = Home Highlight 4

Kullandığım temanın page.tpl.php dosyasında "<?php print render($page['preface_top']); ?>" satırının altına aşağıda verdiğim kodu yazdım.

<div id="highlight-group" class="highlight-group region <?php print $grid_width; ?>">

<?php if ($page['home_high1'] || $page['home_high2'] || $page['home_high3'] || $page['home_high4']): ?>
<div id="home-highlights" class="clearfix">
<?php if ($page['home_high1']): ?>
<div class="home-highlight-box"><?php print render($page['home_high1']); ?></div>
<?php endif; ?>
<?php if ($page['home_high2']): ?>
<div class="home-highlight-box"><?php print render($page['home_high2']); ?></div>
<?php endif; ?>
<?php if ($page['home_high3']): ?>
<div class="home-highlight-box"><?php print render($page['home_high3']); ?></div>
<?php endif; ?>
<?php if ($page['home_high4']): ?>
<div class="home-highlight-box"><?php print render($page['home_high4']); ?></div>
<?php endif; ?>
</div>
<?php endif; ?>

</div>

style.css dosyasına da aşağıdaki kodu ekledim.

.home-highlight-box {
float: left;
width: 200px;
margin-right: 25px;
text-align: left;
}

.home-highlight-box h2 {
font: verdana;
font-size: 16px;
margin-bottom: 12px;
color: #ff0000;
}

.home-highlight-box img {
margin-bottom: 10px;
-moz-box-shadow: 0px 0px 5px #CCC;
-webkit-box-shadow: 0px 0px 5px #CCC;
box-shadow: 0px 0px 5px #CCC;
}

chelikolik
29-06-2012, 21:25
Yalnız bir sorun var. Her blok alanına 960 px genişlik veriyor. O da sayfanın taşmasına, aşağıda kaydırma çubuğu çıkmasına sebep oluyor. Onu da çözersek sorun kalmayacak gibi :)

Mehmet ULUÇ
01-07-2012, 21:24
Fusion 2.x serisi kullanıyorsanız Fusion Accelarator (http://drupal.org/project/fusion_accelerator) eklentisini kullanacak ve blocklarınıza kaç grid kullanacağını belirleyeceksiniz. 4 ayrı block alanına kleme yaparsanız otomatik olarak o tüm alanı kullanacaktır. Oysa mesela 16 grid kullanıyorsanız aynı block alanına 1 gridlik 16 block yerleştirmeniz mümkündür.

Yapacağınız şey özetle bahsettiğim eklentiyi kurmak ve aynı block alanına 4er gridlik 4 block yerleştirmektir.

Selamlar...

chelikolik
01-07-2012, 23:50
Evet hocam bende sonradan o eklentiyi farkettim ve kullanamaya başladım.
Teşekkür ederim