PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla, içerik çok dolu olunca şaşırıyor, karşılık veremiyor mu?

girayduda
12-07-2012, 20:12
Değerli arkadaşlar,

Joomla altyapılı haber sitemde yaklaşık 12.000 tane haber ve en az 13.000 tane de fotoğraf var. Yeni yazı ve fotoğraf yüklemek dünyanın en zor işi haline geldi.

Joomla bu kadar yükü kaldıramıyor mu? Şu anda 1.5.22 versiyonu kullanıyorum. Sürümü yükseltirsem sorun çözülür mü?

Yoksa şapkamı alıp başka diyarlara mı gitmeliyim?

İlginize şimdiden teşekkürler.

angelaus
12-07-2012, 21:04
o kadar haber ve resim değil de, ziyaretçi sayısıdır bence önemli olan. yeni resim yüklerken ne gibi bir zorlama/hata alıyorsun.

J1.5.26 en azından update etmeniz gereken sürüm, ama en nihayetinde J2.5 a şart

Akar
13-07-2012, 09:25
Hiç bu sayılarla sorunu yok Joomla!'nın. Siz ne tür sıkıntılar yaşıyor, ne hatalar alıyorsunuz yazarsanız asıl sorunun ne olduğunu tesbit edelim inşeallah.

girayduda
13-07-2012, 19:18
İlginize teşekkürler. Benim büyük sorunum şu. Haberin fotoğrafını yüklediğimde, sonuçlanması için çok uzun süre beklemeye başladım. Sabah ilk kez fotoğraf yüklediğimde, joomla o fotoğrafı alfabetik yerine yerleştirirken uzun zaman harcıyor. İlk bir kaç haberde aynı sorunu yaşıyorum ve normalin 5-10 katı sürüyor. Bu arada web sitesi de yayından çıkıyor. Acaba binlerce fotoğrafı tararken joomlanın kafası mı karışıyor diye düşünüyorum. Eski versiyon olmasından ileri gelebilir mi?

angelaus
13-07-2012, 20:14
resimleri parçalara ayırıp belli sayıda belli klasorler yaparsanız bu sorun olmaz

JOOMLA 2.5 ise bir ŞART

mhusty
13-07-2012, 20:35
aynı sorunu bende yaşadım , tam makaleye resim eklerken resmi yüklüyor , yükledikten sonra açılan resimlerden resmi seçerken bayağı zor açılıyor. Bu joomla!'nın değil tarayacı yüzünden o yavaşlığı getiriyor. Çünkü o anda 13.000 resim tane resmi aynı anda senin karşına çıkarıyor tarayıcı elbet kasacak , database'in elbet yorulacak sorgular gönderip duruyorsun.. Ali abininde dediği gibi resimleri aylara bölersen yani ayrı ayrı klasörlere bölersen böyle bir sorun yaşamazsın..

mhusty
13-07-2012, 20:37
büyük haber siteleride bu şekilde çalışıyorlar sistem budur... Eski haberlerini arşivlersin , resimleride öyle arşivlersin. Çünkü veritabanına ne kadar çok sorgu giderse o kadar fazla site zorlanmaya başlar. Arşivleme sistemini kullanın derim. Mesela resimlerinizi tarihe göre bölün , bu sizin işinizi çok kolaylaştırır.

M.Enes AYDÜZ
14-07-2012, 12:50
Resimleri hiyerarşik bir yapı içerisinde yayınlamanız en sağlıklı olanı.

Mesela bizim portaldan örnek vereyim. Öncelikle içeriğin türüne ait bir klasör, ardından içeriğin kategorisine ait bir klasör, ardından da 201206 şeklinde, 2012 yılının haziran ayı resimleri olarak tabir edebileceğimiz bir klasör.

http://joomla.gen.tr/images/haberler/teknoloji/201206/manset/dropbox.jpg

Şuan yaşadığınız sorunun joomla ile alakası yok. FTP'den sitenize bağlanıp, o resim klasörünü açtığınızda bilgisayarınız bile kilitlenebileceği aşikar. Ki birçok hosting bir dizinde 2000 adetten fazla dosya yayınlanmasına izin vermez.

millisite.net
15-07-2012, 11:33
Evet. bir haber sitesi de bizde var. Bizde resimleri kategorik sırlamaya koyuyoruz. Mesela asayiş kalsörü, eğitim klasörü, sağlık klasörü vb. Hiç bir sorun yok...

mimicom
15-07-2012, 13:01
Ben nasıl yapıyorum?
haber_2012 klasör
altına
01_ocak_12
02_subat_12 yapıyorum
içerine
ekonomi_12
siyaset_12
saglik_12 diye klasörler

2102 bittim 2013 yapıyorum. sonra herşy kolay oluyor.

Bende aynı sorunları daha önce yaşamıştım. Hepsi birer tecrübe bunlardan faydalanmak lazım.
Yani bu tür problemler joomla ile alakalı değil. Kişisel tercihlerimizin bünyeye uymaması ile alakalı. O zaman yapacağımız tek şey nedir?
"bir problem ile karşı karşıya kaldığımızda muhatabımızda (sistem, bilgisayar, eşimiz, insan ilişkileri, müşterimiz, joomla,...) hata aramak yerine ben nerde hata yapıyorum, neyi eksik görüyorum" diyebilmektir. O zaman herşey yoluna giriyor. İnanın bana...

girayduda
15-07-2012, 17:27
Değerli arkadaşlar,

Forumlarda ortak akıl yaratmanın faydalı sonuçlarına zaten inanıyordum, bir kez daha yakından gördüm. Aklın gereği olan klasörleme yöntemini ben zaten fotoğraf editörümde kullanıyorum. Ancak joomla içinde bunu yapmak aklıma gelmemişti. Tarihe göre klasörleme yöntemini seçtim.

1.5.22 olan joomla versiyonunu nasıl güncelleyeceğimi ise henüz bilmiyorum.

Konuya ilgi gösterip zamanını ayıran tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

İyi çalışmalar diliyorum.

angelaus
15-07-2012, 17:51
jupgrade ile 2.5 e geçersin.

ama bu kadar büyük veritabanında kesinlikle yardım almanı öneririm

Akar
15-07-2012, 21:47
Haber sitlerinde, bizim Joomla.gen.tr'de büyük sitelerde uyguladığımız tarihsel dizinleme yöntemi kullanılmalı. Bu şart. Joomla ile alakalı değil, windows üzerinde de içinde binlerce öğe olan herhangi bir dizini açayım dediğinizde tepki süresi değişir. Bu süreye bir de araya giren internet bağlantısı eklendiğinde epeyce sorun olması normal.