PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Blog Düzeni

KKKK
01-08-2012, 02:38
Selamlar. Blog düzenini buradaki (http://www.denizlihaber.com/politika/politika-genel/)gibi sabit göstermenin bir yolu yordamı varmıdır_?

Akar
01-08-2012, 02:47
Sabit kısmını anlayamadım ama bu tek sütunlu bir blog düzeni. Ayrıca sadece ana sayfa için ise içerik gösteren modüllerle de bu görünüm sağlanabiliyor. İç sayfalarda da gerçi modülle yapılabilir ama her menü öğesi için ayrı ayrı atamalar gerekir.

KKKK
01-08-2012, 03:08
Sabit kısmını anlayamadım ama bu tek sütunlu bir blog düzeni. Ayrıca sadece ana sayfa için ise içerik gösteren modüllerle de bu görünüm sağlanabiliyor. İç sayfalarda da gerçi modülle yapılabilir ama her menü öğesi için ayrı ayrı atamalar gerekir.
Dikkat ederseniz blog içerikleri slideshow da gösterilmeyenlerden başlıyor yani slideshowda 10 tane varsa bloktaki ilk öğe 11. oluyor. Ayrıca resim otomatik boyutlu ve içerik önyazısı karakter sayısıda sabit. Yani her haber için aynı düzen söz konusu.

tdepkamil
01-08-2012, 03:34
Dikkat ederseniz blog içerikleri slideshow da gösterilmeyenlerden baþlýyor yani slideshowda 10 tane varsa bloktaki ilk öðe 11. oluyor. Ayrýca resim otomatik boyutlu ve içerik önyazýsý karakter sayýsýda sabit. Yani her haber için ayný düzen söz konusu.

mod_news pro_gk4 modülü işini görecektir. Hem resim boyutlarını ayarlayabilirsin hem de başlık ve giriş metni karakter sayısını belirleyebilirsiniz.

Akar
01-08-2012, 04:50
Dikkat ederseniz blog içerikleri slideshow da gösterilmeyenlerden başlıyor yani slideshowda 10 tane varsa bloktaki ilk öğe 11. oluyor. Ayrıca resim otomatik boyutlu ve içerik önyazısı karakter sayısıda sabit. Yani her haber için aynı düzen söz konusu.Ona dikkat etmedim tabii ki. Pek çok içerik modülünün (tavsiyem gk4) ayarlarından bunları düzenleyebilirsiniz.

KKKK
01-08-2012, 05:46
Evet bu tam aradığım modül şimdi sıra bunu çözmeye geldi. Türkçesi yok sanırım.

Akar
01-08-2012, 21:35
Çözmek zaman almaz, yapılandırması gayet kolaydır. Türkçesini yapmıştım bir ara ama şu an dosya nerede bilemiyorum. Yapmanız gereken şeyler:
Basic Settings:
Module Mode: Normal Mode seçerseniz klasik içerik gösterimi yapar.

Data Sources
Source of Articles: İçeriklerin nereden gösterileceğini belirleyin. Joomla kayegorileri, K2 vesair seçim yapıyorsunuz. Örneğin Joomla Categories saçin ve aşağıdaki kutudan seçtiğiniz kategorilerin içeriklerini göstersin.
First News Number: İçeriğin seçilen sıralamasına göre, belirtilen sayıdaki sıradan gösterime başlar.

Article Layout:
Amount of pages with: Bir gösterim katmanında kaç gösterim sayfasından gösterim yapılacağını belirleyin. Bir modül görünümü, gizlenmiş birden fazla modül gösterim şablonunun halinde ile gösterilmesi gibi çalışabilir. Bu onun ayarı. 1 ya da daha fazla seçibilir. 1'den yüksek sayı belirtilirse, modül gösteriminde sayfalandırma gibi bir özellik kullanılabilir.
Amount of columns: Gösterime uygulanacak sütun sayısı.
Amount of rows: Gösterime uygulanacak satır sayısı, blog düzendeki düşey içerik sayısıdır. Mesela yukarıda sütunu 1, burada satırı 5 ayarlarsanız, alt alta 5 içerik gösterilir. amount of pages 2 seçilmişse bu 5 içerik, kayarak ya da elle kaydırılarak (ayara göre) ikinci bir 5 içeriği ekrana getirebilir. Bu 3 ayarın özelliği böyle.
Altındaki header position vesair ayarlar, gösterilen içeriğin o modül içindeki görünüm ayarlarıdır. İçerik ve başlık katakter sayıları, hizalamalar ve ek bazı özellikler ayarlanır. Article Layout sekmesinde daha aşağıda kalan son ayarlar ile bu gösterilen içeriklerin elemanlarının (başlık, resim, içerik, devamını oku, tarih vesair) sıralamasını belirlersiniz.

Link Layouts:
Bu sekmedeki ayarlar mantık olarak yukarıdakiyle aynı olmak üzere, içerik gösterimine resim hariç içerik ayarlarının bir kısmından oluşan bir sütun ekler. Bunlar modül gösteriminde genelde sağa ya da aşağıya konan başlık linkleri şeklinde kullanılsa da içeriğin metninden bir ksıım da gösterilebilir. İçerikler modülün ana gövdesinde yayınlanan "esas oğlan" içeriklerini sıra olarak takip eden içeriklerden gelir. Birbirine karışmaz.

Thumbnails:
İçeriğin resimleri burada esnek şekilde ayarlanabilir. İçeriğin ilk resmi, Joomla giriş metni resmi, tam içerik resmi, k2 resmi gibi değişik şekillerde, her içeriğin yanında hangi resmin gösterileceği seçilebilir. Genel alışkanlık itibariyle Use first article images (ilk içerik resimlerini kullan) ayarı uygun olabilir. Ayrıca resmin hizalama, kenar boşluk, kırpma gibi ayarları, küçük resim oluşturma gibi özellikler de kullanılabilir. Buradaki image crop özelliği çok iyidir; bir sefer mantığını kavrarsanız sitenin bu modülü kullandığınız her yerinde mutedil bir boyutta resimler kullanıp, ancak her alanda alanın kendine özel farklı boyutlarda resim gösterebilir, buna rağmen küçük resim oluşturma gibi bir işlem yaptırmazsınız.

Additional Settings:
Bu alanda bazı ek ayarlamalar var. Animasyonun otomatik olması aslında ilk başlarda Article Layoutsda bahsettiğimiz çok sayfalı gösterimler için gelmişti. Şimdi modül çok gelişti ve farklı gösterim seçeneklerine sahip (slideshow, accordion, scroller, gallery gibi) ve dolayısıyla buralar için de kullanılabiliyor.

Bunlar kesin kullanmaya ihtiyaç duyacağınız ayarlardır. Diğerlerini de kurcalarsınız.

Modülde Basic Settings alanındaki otomatik id kısmını açarsanız, modülü kopyalayarak kullanmayla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak css konusuna hakimseniz ve modül sitillerini yönetmeye meraklıysanız, otomatik id ayarını kapatıp, altındaki module id kısmına kendi belirleyeceğiniz isimleri vermek daha uygun olabilir.

tdepkamil
01-08-2012, 22:47
Maşallah üstad. Üşenmeden şu kadar yazıyı yazdın ya helal olsun...

Akar
01-08-2012, 23:07
Maşallah üstad. Üşenmeden şu kadar yazıyı yazdın ya helal olsun...Eyvallah dostum; vakit olsun yeter ki :)

KKKK
07-09-2012, 16:55
Ben şuan bu modülü kullanıyorum ama şöyle bir sıkıntım var. Modül sayfalandırma yapmıyor. Örneğin ben her sayfada 5 içerik göster diyorum gerisini linkle diyorum fakat modül ben yüksekliğini ne kadar yaparsam ona göre içerik sıralaması yapıyor. Yani benim belirlediğim sayıya değil yüksekliğe göre. Benmi bir yeri kaçırıyorum anlamadım. Ama çekmediğim ayar kalmadı.