PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Robots.txt Dosyası

hugeboss
13-08-2012, 08:32
Merhabalar Arkadaşlar.

Sitemde ki resimlerin görsel aramalarında çıkmadığını fark ettim ve sebebi nedir diye araştırdım ve robots.txt dosyamda indexlemeye engellenmiş olduğunu gördüm bu normal bir durummudur anormal bir durummudur sizce ?

Ve bu şekilde kalmalımı yoksa silmelimiyim ?

Son olarakta aşşağıda robots.txt dosyamın durumunu paylaşıyorum, sizce buraya eklemem yada çıkarmam gereken birşeyler varmıdır ?

User-agent: *
Disallow: /administrator/
Disallow: /cache/
Disallow: /cli/
Disallow: /components/
Disallow: /images/
Disallow: /includes/
Disallow: /installation/
Disallow: /language/
Disallow: /libraries/
Disallow: /logs/
Disallow: /media/
Disallow: /modules/
Disallow: /plugins/
Disallow: /templates/
Disallow: /tmp/

Yarımlarınız için teşekkür ederim, herkese iyi çalışmalar dilerim..

angelaus
13-08-2012, 08:40
resim aramalarında çıkmak istiyorsanız resimlerinize alt ve title taglerini vermeniz gerekir diye biliyorum

hugeboss
13-08-2012, 08:58
resim aramalarında çıkmak istiyorsanız resimlerinize alt ve title taglerini vermeniz gerekir diye biliyorum

Yaptım hocam onu title ve alt etiketlerini hiç boş geçmiyorum fakat aramalarda çıkmıyor.

Aslında biraz mantıklı düşününce bu robots.txt deki durumunu, çıkmaması normal giib Disallow ile engellenmiş çünkü.. kurdum kuralı hiç robots.txt dosyasına müdehale etmedim yani default hali ile nasıl yüklendiyse halen öyle duruyor acaba bendemi bi anormallik var yoksa joomla sitelerin hepsindemi böyle ?

Yada joomla da default olarak böyle geliyorda sonradan bizimmi düzenlememiz lazım ?

Mesela sizin sitenizde de bu şekildemi ? Birde sitenin ana dizinine bir index.html dosyası attım ve içerisine kök dizine açtığım klasörün içindeki resimleri çağırdım onlar görsel aramalarında çıkıyor ! şaşırtıcı olan bu.. images klasörünün içindeki hiçbir resim görsel aramarlında çıkmıyor..

Aklıma şu an iki şey geliyor, birincisi robots.txt dosyasındaki Disallow: /images/ kısmını silmek, ama bunu silersem bir güvenlik açığı oluştururmuyum işte bundan tereddüt ettiğim için zaten sizlerden bilgi alma gereksinimi duydum. Aklıma gelen ikinci seçenek ise kök dizine farklı bir resim klasörü açıp resimleri oraya taşımak, ama bu seferde yazım editöründen resim yüklemek istediğimde sadece images klasörünü gördüğü için o klasöre ulaşamıycam :) ne yapıcağımı şaşırdım kısacası..

Sizce ne yapmalıyım ?

angelaus
13-08-2012, 09:01
yok. o dosya robotların o klasorlere direk erişimini engeller.

yazı içindeki resimlerinizin indexlenmesini engellemez.

standart dosyadır

hugeboss
13-08-2012, 09:23
yok. o dosya robotların o klasorlere direk erişimini engeller.

yazı içindeki resimlerinizin indexlenmesini engellemez.

standart dosyadır

Hocam sorun görsel aramalarda çıkmaması zaten.

angelaus
13-08-2012, 09:40
anlaşamadığımız bir nokta var.direk erişim kısıtlaması ile resim indexlemesi aynı şey değil.

Örnet site www . joomla . gen . tr

arama kelimesi : Joomla 3.0 Alpha 1 Yayınlandı, İndirin
Sebep : www. joomla.gen .tr /joomla/505-joomla-3-0-alpha-1-yayinda
bu adresteki resmin alt tagı

örnek arama
https://www.google.com.tr/search?q=Joomla+3.0+Alpha+1+Yay%C4%B1nland%C4%B1,+ %C4%B0ndirin&hl=tr&client=firefox-a&hs=dqU&rls=org.mozilla:tr:official&gbv=1&prmd=imvnsfd&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=l6AoUNu3LM7jtQa7ioHoCQ&ved=0CAYQ_AUoAQ

joomla . gen .tr robots.txt dosyası http://www.joomla.gen.tr/robots.txt

Akar
13-08-2012, 12:52
Web Sitenizin Resimlerini Google Görmüyor mu? - Aytuğ Halil AKAR (http://www.aytugakar.info/joomla-haber-duyuru/243-web-sitenizin-resimlerini-google-gormuyor-mu.html)